Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Kredyt hipoteczny w szwajcarskim franku – co warto wiedzieć?

Jeśli posiadasz kredyt hipoteczny w szwajcarskim franku, zapewne interesujesz się przyszłością kursu tej waluty. W ostatnim czasie obserwowaliśmy jego dynamiczne zmiany, wpływające na wartość franka. W niniejszym artykule przedstawimy przyszłościowe prognozy kursu szwajcarskiego franka oraz omówimy, co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym w tej walucie.

Prognozy kursu CHF 2023

Spoglądając na prognozy kursu franka szwajcarskiego można zauważyć, że przewidywania nie są korzystne dla osób posiadających kredyty hipoteczne w tej walucie. Analitycy finansowi niestety nie mają dobrych wieści dla posiadaczy kredytów hipotecznych w szwajcarskich frankach. Przewidują, że kurs tej waluty nadal będzie rósł, a jego wartość może przekroczyć 5 zł za jednego franka. Oczywiście, takie prognozy nie są pewne, ale warto być na nie przygotowanym.

Kredyt indeksowany oraz denominowany

Warto wiedzieć, czym różni się kredyt denominowany a indeksowany, bo to dwa różne rodzaje kredytów. W przypadku kredytu denominowanego, rata kredytu jest ustalana na podstawie kursu szwajcarskiego franka w chwili udzielenia kredytu. To oznacza, że jeśli kurs tej waluty wzrośnie, to rata kredytu również wzrośnie. W przypadku kredytu indeksowanego, rata jest uzależniona od indeksu walutowego, a nie od konkretnego kursu waluty obcej. Oznacza to, że w przypadku wzrostu kursu franka szwajcarskiego, rata kredytu indeksowanego nie musi wzrosnąć.

Sprawy związane z kredytem hipotecznym w szwajcarskim franku

Posiadacze kredytów hipotecznych w szwajcarskich frankach powinni śledzić uważnie prognozy dotyczące kursu tej waluty. Niestety, analitycy finansowi co do zasady nie mają dobrych wieści na temat przyszłości kursu szwajcarskiej waluty. Dlatego tym bardziej warto zastanowić się, czy nie nadszedł właściwy moment, aby pozwać bank do sądu o unieważnienie umowy.

Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny denominowany w szwajcarskich frankach różni się od kredytu indeksowanego. W przypadku kredytu denominowanego, wysokość raty jest ustalana na podstawie kursu waluty obcej w chwili udzielenia kredytu. Oznacza to, że jeśli kurs tej waluty wzrośnie, to rata kredytu również wzrośnie. W przypadku kredytu indeksowanego, rata jest zależna od indeksu walutowego, a nie od konkretnego kursu waluty obcej. Oznacza to, że w przypadku wzrostu kursu szwajcarskiego franka, rata kredytu indeksowanego nie musi wzrosnąć.

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału wg TSUE

Nie powinno nikogo dziwić, że po ostatnim orzeczeniu Rzecznika TSUE wynagrodzenie za korzystanie z kapitału to sprawa, która budzi jeszcze więcej emocji. Ostatnie orzeczenie położyło kres koncepcji wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Banki mogą jedynie domagać się zwrotu samego kapitału kredytu, a nie dodatkowych opłat. To bardzo ważna informacja dla posiadaczy kredytów hipotecznych denominowanych w szwajcarskich frankach, którzy borykają się z tym problemem.

Kancelarie frankowe

Jeśli posiadasz kredyt hipoteczny w szwajcarskich frankach, warto znać swoje prawa. W przypadku nieuczciwych praktyk ze strony banku, możesz dochodzić roszczeń, a w niektórych przypadkach nawet unieważnić umowę kredytową. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów – np. z usług kancelarii frankowych. Warto wybrać kancelarię o dobrej reputacji, dlatego polecamy zapoznać się z rankingiem kancelarii frankowych.

Podsumowanie

Kurs franka szwajcarskiego wciąż pozostaje niewiadomą dla posiadaczy kredytów hipotecznych w tej walucie. Niemniej jednak, warto śledzić prognozy dotyczące jego przyszłej wartości i pamiętać o swoich prawach. W razie problemów związanych z kredytem, warto skorzystać z pomocy specjalistów, np. kancelarii frankowych, by móc skutecznie bronić swoich interesów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx