Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Hematyty – co to takiego?

Przyciąga wzrok, jest doskonałym dodatkiem do kreacji, podkreśla charakter. Ręcznie wykonana biżuteria może być także świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby lub sposobem na dodatkowy dochód. Choć w sprzedaży można znaleźć wiele pięknych półfabrykatów do wyrobu biżuterii, szczególną uwagę przyciągają hematyty, czyli minerał, któremu przypisywane są różne magiczne oraz lecznicze właściwości.

  1. Hematyty – Co to takiego?
  2. Kamień wojowników – Krótka historia hematytu
  3. Właściwości magiczne hematytu
  4. Właściwości lecznicze hematytu
  5. Hematyt w biżuterii

1. Hematyty – Co to takiego?

Hematyt jest minerałem, który swoim wyglądem przypomina jednocześnie kamień oraz metal. Sprawia to, że jest on niezwykle tajemniczym i ciekawym surowcem. Jego barwa zazwyczaj jest ciemna, czarna lub ciemnoszara, a po wypolerowaniu nabiera metalicznego blasku. Jest twardszy od żelaza, ale też bardziej kruchy.

Występuje w wielu głównych typach skał, często barwiąc je na różowo lub czerwono, ale także jako spoiwo w niektórych skałach osadowych i okruchowych. Co ciekawe, znaleźć można go także na Marsie. Po sproszkowaniu hematytu, przyjmuje on czerwoną barwę. Z tego powodu nazywany był również krwistym kamienieniem. Hematyt używany jest jako naturalny pigment do wyrobu czerwonej farby.

2. Kamień wojowników – Krótka historia hematytu

Nazwa kamienia pochodzi od greckiego słowa „haima”, które oznacza krew. Jest to ściśle powiązane z czerwonym kolorem niektórych odmian hematytu oraz z jego barwą po sproszkowaniu. Wykorzystywany był jako jeden z pierwszych barwników.

W starożytności hematyt służył do wytwarzania ochronnych amuletów. Używano ich między innymi w Egipcie, czy Mezopotamii. Ich celem była ochrona wojowników oraz dodawanie im odwagi. W postaci sproszkowanej używano go do rytualnego malowania ciała przed walką. Zwykli ludzie z kolei wierzyli, że amulety z hematytem przynoszą szczęście.

3. Właściwości magiczne hematytu

Również dzisiaj wierzy się w niezwykłe działanie mocy hematytu. Być może do starożytnych wojowników jest nam daleko, jednak kamienie oraz rzekomo zgromadzona w nich energia, ma być uwalniana podczas noszenia biżuterii, dodając użytkownikowi odwagi i pewności siebie. Koraliki z hematytu mają dodawać siły do stawiania czoła codziennym wyzwaniom oraz pomagać przechodzić przez zmiany oraz różnorodne kryzysy w życiu. Hematyt przywraca poczucie kontroli oraz wprowadza do życia spokój i harmonię.

4. Właściwości lecznicze hematytu

Swoje wyjątkowe właściwości hematyt wykazuje także w lecznictwie. Co więcej, również w tym aspekcie był wykorzystywany już w starożytności. Wówczas wierzono, że minerał chroni przed nadmiernym krwawieniem, dlatego ciężarne kobiety trzymały go blisko siebie podczas porodu. Używano go także do tamowania krwi przy ranach i silnych krwotokach.

Współcześnie uznaje się, że minerał wspomaga leczenie układu krwionośnego, reguluje nadciśnienie oraz przyspieszone tętno.

5. Hematyt w biżuterii

Aktualnie hematyty używane są jako półfabrykaty do produkcji biżuterii. Występują one w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Wykorzystuje się je zarówno do prostej biżuterii, jak również tej bardziej eleganckiej. Hematyt dzięki charakterystycznemu połyskowi może świetnie pasować do niemal każdej kreacji.

Dla zachowania pięknego wyglądu biżuterii jak najdłużej, lepiej żeby nie miała ona styczności z wodą. Do pielęgnacji należy użyć specjalnej ściereczki jubilerskiej lub flanelowej szmatki.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx