Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Dopłaty do odszkodowania – jak z nich skorzystać i czy warto?

Temat odszkodowań z ubezpieczenia samochodów niewątpliwie wzbudza wiele emocji wśród kierowców, zwłaszcza w momencie, kiedy rzeczywiście dojdzie do stłuczki i zadośćuczynienie musi zostać wypłacone. Trudno się zresztą dziwić. Każdy poszkodowany kierowca chce przecież otrzymać odpowiednio wysoką stawkę odszkodowania po wypadku.

Niestety, wystarczy wejść na jakiekolwiek forum tematyczne czy przeczytać dyskusje związaną z tematem, żeby odkryć, że znaczna część kierowców, ma naprawdę przykre doświadczenia z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Często chętnie biorą nasze pieniądze w składkach, ale nie zawsze wywiązują się w sposób należyty ze swoich obowiązków. W tym artykule wyjaśnimy jak możecie uzyskać dopłaty do odszkodowania w sposób, który będzie dla was satysfakcjonujący zwłaszcza w kontekście finansowym.

Kiedy możemy skorzystać z dopłaty do odszkodowania?

Pierwszym aspektem, który należy omówić jest zwrócenie uwagi na to, kiedy możemy skorzystać z dopłaty do odszkodowania po wypadku. Zasadniczo o dopłatę do odszkodowania, mogą starać się poszkodowani, którzy otrzymali zaniżone odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy danego zdarzenia. Jednakże, jest to możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy:

 • W kalkulacji kosztów naprawy widoczne są zaniżenia (przykładowo ubezpieczyciel policzył koszt części zamiennych, a nie oryginałów)
 • Od wydania decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego nie minęły więcej jak trzy lata;
 • Nie doszło do zawarcia ugody z zakładem ubezpieczeń

Ponadto warto zauważyć, że możemy wystąpić o dopłatę do odszkodowania z OC i AC nawet w sytuacji, gdy:

 • pojazd został już sprzedany,
 • nie został jeszcze naprawiony
 • niezależnie od tego czy wystąpiła szkoda częściowa czy całkowita.

Za małe odszkodowanie z OC sprawcy – przykłady

W przypadku szkody częściowej często okazuje się, że kwota wyliczona przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest niewystarczająca do pokrycia kosztów napraw, gdyż doszło do zaniżenia odszkodowania z OC.

Zwykle okazuje się, że żaden warsztat nie będzie w stanie naprawić naszego pojazdu za kwotę oszacowaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku szkody całkowitej. W tej sytuacji ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie pomniejszone o wartość wraku naszego samochodu. Często jednak zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe zawyża wartość pozostałości pojazdu co również powoduje, że będziecie stratni finansowo.

Jakie przyczyny zaniżenia odszkodowania z OC sprawcy analizuje rzeczoznawca?

Rzeczoznawcy oraz inni specjaliści z tej dziedziny sprawdzają wszystkie dokumenty i szkody, zwracając szczególną uwagę na takie elementy jak:

 • Bezpodstawne naliczenie rabatów;
 • Zaniżenie wartości pojazdu;
 • Amortyzacja lub części zamienne;
 • Nieuzasadnione orzekanie o szkodzie całkowitej;
 • Nieuwzględnienie kosztów samochodu zastępczego lub lawety;
 • Zignorowanie utraty wartości handlowej pojazdu;

Zaniżenie odszkodowania z OC sprawcy – na co zwrócić uwagę w kosztorysie?

Waszą główną bronią w walce o uzyskanie odpowiedniej sumy odszkodowania z OC sprawcy jest kosztorys, w którym powinniście zwrócić uwagę na kilka wyżej wymienionych czynników. Pamiętajcie o tym, że proceder związany z zaniżaniem wycen szkód, które są likwidowane w Polsce w ramach OC trwa od wielu lat. Tylko nasza wiedza i walka o swoje prawa, pozwala z tym walczyć. Zaniżenia w wycenie szkód obejmują:

Amortyzacja

Towarzystwa ubezpieczeniowe przy wycenie odszkodowania z OC sprawcy często stosowały zabieg zwany amortyzacją. Polegało ono na tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe, odejmowało od wartości nowych części procent zużycia starych elementów wyposażenia pojazdu. Jednakże uchwała Sądu Najwyższego, zakazuje stosowania amortyzacji. towarzystwa ubezpieczeniowe zmieniły więc metody i np. stosują rabat na zakup części, aby zmniejszyć wartość odszkodowania i to pomimo tego, że poszkodowany nigdy tego rabatu nie otrzyma.

Zastosowanie części zamiennych

W kontekście zaniżania odszkodowania z OC sprawcy jest to prawdziwa plaga. W kosztorysach napraw często pojawiają się bowiem nieoryginalne części. Nie posiadają one logotypu producenta danego pojazdu, ale pochodzą od jego dostawcy i są oczywiście tańsze. Z tym, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego części zamienne nie mogą znaleźć się w kosztorysie naprawy. Innymi słowy jeżeli przed wypadkiem bądź kolizją w samochodzie były oryginalne części, to towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobligowane do wyliczenia kosztów odszkodowania obejmujących naprawę z zastosowaniem oryginalnych części.

Zaniżona wartość auta

Jest to ogromny problem w momencie kiedy walczymy o uznanie szkody całkowitej. W tej sytuacji bowiem, wartość wypłacanego odszkodowania z OC sprawcy jest zależna od wyceny auta przed zdarzeniem drogowym oraz jego wraku. Popularnym zabiegiem stosowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest zaniżanie wartości pojazdu przez co jesteśmy stratni.

Naprawa zamiast wymiany części na nowe

Faktem jest że naprawa takich części jak turbina jest o wiele tańsza niż ich wymiana na nowe, oryginalne części. Trudno więc się dziwić, że towarzystwa ubezpieczeniowe często umieszczają takie pozycje w kalkulacjach szkody, aby zaniżyć wartość odszkodowania z OC sprawcy. Należy jednak pamiętać, że naprawa części musi być zasadna i nie może mieć negatywny wpływ na stan pojazdu. Operując na przykładzie, naprawa maski w wielu przypadkach nie powinna wchodzić w rachubę. Nawet po naprawie nie będzie ona miała takich samych parametrów jak przed zdarzeniem. A skoro przed wypadkiem mieliśmy element nigdy wcześniej nie uszkodzony to dlaczego mamy go naprawić, a nie wymienić na nowy.

Brak dodatkowych świadczeń

Mówi się o tym rzadko, a i towarzystwa ubezpieczeniowe raczej z własnej woli nam o tym nie wspomną. O co dokładnie chodzi? Możemy starać się na przykład o odszkodowanie za utratę wartości handlowej. Musimy sami znaleźć taki wniosek i wysłać go do towarzystwa ubezpieczeniowego. Często poszkodowani żalą się również na to, że spotykają się z odmową wypłaty dodatkowego odszkodowania. Chodzi mianowicie o zwrot kosztów wynajmu pojazdu. Ubezpieczyciel często broni się twierdząc, że poszkodowany nie musiał wynajmować pojazdu lub zwraca koszty tylko za część okresu wynajmu więc ponownie, jesteśmy stratni.

Więcej na temat zaniżonego odszkodowania wraz z przykładami znajdziecie na www.take-care.com.pl/zanizone-odszkodowanie-oc.html

We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach możemy starać się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania.

Jak starać się o dopłatę jeżeli odszkodowanie zostało zaniżone?

Wbrew pozorom procedura o dopłatę do odszkodowania jest bardzo łatwa i każdy sobie z nią poradzi. Wystarczy bowiem wypełnić krótki formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej www.take-care.com.pl. Zgłoszenie powinno zawierać między innymi:

 • Opis sprawy;
 • Dokumentacje szkody;
 • Dokumenty związane z wypadkiem;

Po przyjęciu zgłoszenia, specjaliści ds. odszkodowań analizują całą sprawę i wszystkie koszty.

Po przeprowadzonej analizie, obliczana jest wysokość odszkodowania. To właśnie na jej podstawie wypłacana jest dopłata do odszkodowania.

Pamiętajcie, że nie musicie starać się o dodatkowe dokumenty. Należy jedynie przesłać dokumenty, które są związane z likwidacją szkody, a w szczególności kosztorys oraz wydaną przez ubezpieczyciela decyzję. Dobrym pomysłem będzie również przedłożenie zdjęć uszkodzeń pojazdu.

Kiedy otrzymanie dopłaty do odszkodowania z OC jest niemożliwe?

Należy pamiętać, że uzyskanie dopłaty do odszkodowania z OC jest niemożliwe kiedy doszło do przedawnienia ( minęły 3 lata od momentu wydania decyzji przez ubezpieczyciela ) lub gdy zawarliśmy ugodę z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Dlaczego warto skorzystać z dopłaty do odszkodowania z OC?

Po pierwsze i najważniejsze chodzi o nasze prawa. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają to do siebie, że zrobią wszystko, żeby zapłacić nam jak najmniej. Każda wygrana przez nas sprawa, każda sytuacja w której nie damy się oszukać jest dla towarzystw ubezpieczeniowych znakiem, że będziemy walczyć o to, co nam się prawnie należy. Poza tym dochodzą jeszcze inne istotne argumenty, do których zaliczyć należy między innymi:

 1. To że te pieniądze na pewno otrzymamy – każdy poszkodowany kierowca może dochodzić swoich praw przed sądem jednak często, trwają one długi czas. Nie zawsze też wyrok jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Usługa dopłaty do odszkodowania z OC sprawcy sprawia, że dodatkowe pieniądze są gwarantowane i uzyskamy jest niemal natychmiastowo po podpisaniu umowy;
 2. Brak ryzyka – jest to zdecydowanie najważniejsza zaleta. Klient bowiem nie ponosi żadnego ryzyka związanego z tą sprawą. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy sami próbujemy dochodzić swoich praw w sądzie. Wtedy narażamy się na wysokie koszty;
 3. Duża ilość pieniędzy prosto do ręki – jak wynika z danych statystycznych, skala zaniżenia wartości odszkodowań komunikacyjnych w Polsce to aż 50%. Innymi słowy za szkodę opiewającą na sumę 10 000 zł, ubezpieczyciel wypłaci nam jedynie 5000 zł. Reszta to nasza strata, a zysk ubezpieczalni. Jeżeli jednak skorzystamy z usługi dopłaty do odszkodowania z OC, to otrzymamy sporą część tej kwoty, a nawet jej całość;
 4. Elastyczność procesu – zaletą dopłaty do odszkodowania z OC jest to, że możemy się o nią starać, nawet do trzech lat od momentu w którym wystąpiła szkoda. Nie musimy więc od razu podejmować decyzji, tylko podejść do sprawy wtedy, kiedy będziemy mieli na to czas i energię.
 5. Oszczędność nerwów i czasu – nie ma się co oszukiwać. Procesowanie się, wysyłanie maili, oficjalnych pism, rozmowy telefoniczne itd. to czasem „droga przez mękę”, która w dodatku pochłania sporo czasu. Skorzystanie z usługi dopłaty do odszkodowania z OC zaoszczędzi nam tego;

Sam proces jest również całkowicie bezpłatny. Wiele osób jednak boi się dodatkowych procedur i z miejsca godzą się na warunki stawiane przez ubezpieczyciela, mimo że są one wysoce niekorzystne. Nie powinniśmy jednak zgadzać się na takie praktyki.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx