Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 września 2023

Zasięg rowerów elektrycznych – co warto wiedzieć?

Kupujesz rower elektryczny? Jeśli chcesz wybrać e-bike z długim wspomaganiem jazdy, przeczytaj nasz artykuł. We wpisie wskazujemy parametry, od których zależy maksymalny zasięg elektryka, a także omawiamy sposoby na wydłużenie czasu działania baterii.

Od czego zależy maksymalny zasięg roweru elektrycznego?

Jaki czynniki wpływają na dystans pokonywany po jednym naładowaniu baterii? Wśród ważnych kwestii warto wymienić: pogodę, rodzaj nawierzchni oraz liczbę podjazdów i zjazdów. Nie bez znaczenia jest też przyjmowana pozycja, styl jazdy oraz typ i wyposażenie jednośladu, które rzutują na wagę roweru.

Duży wpływ na zasięg roweru elektrycznego ma na pewno wybór trybu wspomagania. Producenci opracowują różnorodne programy, aby maksymalnie dopasować pracę silnika do aktualnych potrzeb rowerzysty. Jeśli zależy Ci na jak najdłuższej jeździe ze wsparciem, stosuj tryby określane jako ekonomiczne lub ekologiczne.

Warto zaznaczyć, że z napędu elektrycznego e-bike’a można korzystać przez cały czas lub tylko na wybranych fragmentach trasy. Jeśli czujesz, że łatwy odcinek dasz radę przejechać bez wsparcia – wyłącz wspomaganie. Zaoszczędzisz energię, która przyda się na podjazdach.

Pojemność baterii a zasięg roweru elektrycznego

Jak się więc okazuje – każdy, nawet na pozór mało ważny aspekt jazdy, może mieć wpływ na zasięg e-bike’a. Trudno zatem precyzyjnie określić, jak daleko pojedziesz po naładowaniu akumulatora. Długość czasu wsparcia zależy jednak głównie od pojemności baterii. Właśnie dlatego to na nią należy zwracać szczególną uwagę podczas wybierania elektryka.

Producenci zwykle podają orientacyjną liczbę kilometrów, którą pokonasz z włączonym w e-bike’u silnikiem. To oczywiście maksymalna wartość, dlatego nie warto jej traktować jako pewnik. Duży akumulator jest jednak problematyczny, ponieważ obciąża rower elektryczny. Jazda z baterią pojemniejszą, a więc cięższą niż zastosowana w danym modelu, mogłaby okazać się mało komfortowa i niebezpieczna.

Oto podawane przez portal www.ride-e.bike orientacyjne odległości pokonywane ze wsparciem elektrycznym, związane z pojemnością akumulatora:

  • 300 Wh – od 40 do 60 km,
  • 360 Wh – od 50 do 70 km,
  • 400 Wh – od 60 do 80 km,
  • 500 Wh – od 75 do 95 km,
  • 625 Wh – od 100 do 120 km,
  • 750 Wh – od 120 do 150 km.

Co możesz zrobić, aby zwiększyć zasięg swojego elektryka?

Zależy Ci na tym, aby wsparcie silnika elektrycznego trwało jak najdłużej? Możesz wyrobić kilka nawyków, które w tym pomogą.

Im mniejsza całkowita waga, tym lepiej – warto ograniczyć obciążenie roweru. Liczy się też płynna jazda z prawidłową zmianą biegów na trasie. Zawsze przed podróżą upewnij się, że jednoślad jest sprawny technicznie i… czysty. Brud, błoto czy woda mogą utrudniać pracę komponentów, a co za tym idzie – uczynić jazdę dłuższą i mniej przyjemną.

Czas trwania wsparcia silnika zależeć może również od użytkowania akumulatora roweru elektrycznego. Unikaj całkowitego rozładowania i pozostawienia pustej baterii na kilka dni. Jeśli zbliża się koniec sezonu, zostaw jednoślad z akumulatorem naładowanym najlepiej do 60-80% i co jakiś czas – sprawdzaj poziom. Rower powinien być przechowywany w suchych warunkach, bo nadmierne promieniowanie słoneczne oraz mróz mogą być dla niego szkodliwe. Zbyt wysoka lub niska temperatura są w stanie nawet uszkodzić baterię.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx