Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Whisky – od czego zależy smak tego trunku?

Na świecie istnieje wiele trunków, które świetnie nadają się na prezent, a także do picia na wyjątkowe okazje. Chcesz dowiedzieć się, co wpływa na smak dobrego whisky i jak przebiega proces jego produkcji? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji, a także poznasz sposoby degustacji tego napoju alkoholowego.

Whisky to trunek, który powstaje w wyniku podwójnej destylacji zacieru przygotowywanego ze słodu jęczmiennego. Proces jest długotrwały, gdyż substancja wymaga leżakowania w specjalnie przygotowanych beczkach. Taki sposób przechowywania wpływa na wyjątkowy smak tego złocistego trunku. Sprawdź, jak degustować whisky, aby poczuć pełnię smaku.

Z czego robi się whisky?

Ten wysokoprocentowy napój przygotowuje się ze słodu jęczmiennego, który po przetworzeniu leżakuje w opalanych beczkach. W Stanach Zjednoczonych jest produkowany z kukurydzy i pszenicy, natomiast typową „szkocką” przygotowuje się ze słodu jęczmiennego lub specjalnie wyselekcjonowanych mieszanek zbóż.

Niektóre odmiany whisky są poddawane dwu- lub trzykrotnej destylacji. To sprawia, że
z substancji uwalniane jest maksimum smaku i aromatu. Dodatkowo do produkcji trunku potrzebne są drożdże i woda. Następnie whisky latami dojrzewa w opalanych beczkach, które wcześniej były wykorzystywane do produkcji sherry, porto lub burbona.

Smak whisky – co powoduje wyjątkowy smak tego trunku?

Na smak tego szlachetnego i znanego od dziesiątek lat napoju wysokoprocentowego wpływa kilka czynników. Kluczowe jest w tym przypadku poprawne przeprowadzenie procesu destylacji, a także dopasowania czasu leżakowania i warunków, w jakich przechowywane są beczki z whisky.

Producenci najpopularniejszych odmian whisky wskazują też, że smak trunku jest mocno uzależniony od rodzaju wody wykorzystywanej do jego produkcji. Suszenie zesłodowanego jęczmienia powoduje, że whisky ma dodatkowo dość specyficzny, dymny posmak.

Jak wybrać whisky najlepszej jakości?

Zastanawiasz się, w jaki sposób wybrać najlepszą odmianę whisky, np. na prezent dla bliskiej osoby? Dobry trunek poznasz przede wszystkim po etykiecie butelki. Jeśli widnieje na niej napis Single Malt – oznacza to, że alkohol jest najwyższej jakości i został wyprodukowany w jednej destylarni.

To podstawowy wyznacznik jakości, jeśli chodzi o trunki wysokoprocentowe typu premium. Oczywiście ważna jest także renoma producenta whisky. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany alkohol będzie naprawdę dobry, koniecznie weryfikuj też opinie znawców tego typu alkoholi.

Sposób degustacji whisky a smak trunku

Choć sposób smakowania napojów alkoholowych wydaje się dość błahą sprawą, to jednak ma ogromne znaczenie. Aby poprawnie degustować whisky, musisz: wybrać odpowiednie szkło, przyjrzeć się kolorowi trunku, powąchać go ze szkła i ocenić pierwsze odczucia po nabraniu whisky do ust.

Dobre whisky przeznaczone do degustacji powinno też mieć odpowiednią temperaturę. Wtedy można wyczuć nawet najbardziej delikatne nuty smakowe: słodowe, owocowe, a nawet pikantne.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx