Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Jak samodzielnie rozpocząć pozycjonowanie stron www?

Pozycjonowanie stron www, czyli inaczej SEO, to proces mający na celu zwiększenie liczby użytkowników serwisu internetowego, którzy znajdą go w wyszukiwarkach internetowych. Nic więc dziwnego, że jest to bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy element kampanii marketingowej dla każdego e-commerce’u. Jak rozpocząć te działania?

Podstawy SEO we własnym zakresie

Dla większości osób prowadzących swój sklep internetowy samodzielne działania SEO ograniczają się przede wszystkim do rozwoju treści. Każda kategoria i podstrona w sklepie powinna zostać wypełniona długimi opisami z ekspercką wiedzą w danym temacie.

Tego typu teksty powinny zawierać jak najwięcej słów kluczowych, które najczęściej wyszukują użytkownicy internetu. Najlepiej by proces pisania opierał się na dokładnym researchu – w przypadku osób niezwiązanych z SEO i bez dostępu do odpowiednich narzędzi można zdać się na intuicję lub wykorzystać bezpłatny Planer Słów Kluczowych Google, który estymuje średnią wyszukiwalność poszczególnych tematów oraz proponuje dodatkowe, powiązane frazy. Jest to jednak tylko jeden element, który składa się na pozycjonowanie stron www.

Na podobnej zasadzie należy wypełnić dodatkowe elementy każdej podstrony, jak np. meta title oraz nagłówki (w szczególności H1). Są to niejako wizytówki, które pozwalają zarówno użytkownikom, jak i robotom indeksującym Google określić główną tematykę strony, dlatego trzeba unikać sytuacji, w których pozostawimy je puste.

Warto jest także rozważyć wdrożenie w swoim sklepie tematycznego bloga. Można na nim przygotowywać rozbudowane odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania oraz omawiać branżowe aktualności. Pozwoli to na zwiększenie liczby podstron w domenie (a co za tym idzie, potencjalną widoczność), ułatwi osiąganie wyników organicznych na frazy nieproduktowe, ale także poprawi ogólny autorytet domeny, dzięki czemu będzie ona miała większe szanse na promowanie słów kluczowych związanych bezpośrednio z kategoriami w sklepie.

Następnie, po przygotowaniu tekstów i zakończeniu tzw. optymalizacji miękkiej, ważne jest wdrożenie linkowania wewnętrznego pomiędzy powiązanymi tematycznie stronami. Ułatwia to nawigację i tworzy sieć referencji, co obopólnie zwiększa znacznie obu linkowanych podstron.

Pozycjonowanie stron www przez agencje SEO

Niestety wspomniane wyżej działania to tylko mała (choć już i tak bardzo czasochłonna) część całego procesu pozycjonowania stron www. Aby kampania przyniosła odpowiedni efekt, nie można także zapomnieć o:

  • optymalizacji technicznej,
  • linkbuildingu,
  • researchu fraz kluczowych,
  • analizie konkurencji.

Są to jednak czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi, przez co wykonywanie ich samodzielnie jest trudne, kosztowne,a czasem po prostu niemożliwe.

Rozpoczynając działania SEO, warto więc rozważyć współpracę z agencją SEO, dla której pozycjonowanie stron www to chleb powszedni i która jest w stanie poprawić wszystkie elementy na stronie, szczególnie te najpotrzebniejsze do osiągnięcia zakładanych w strategii wyników.

3 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx