Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Łazienki w blokach – co warto wiedzieć?

Funkcjonalnie zaaranżowana przestrzeń małej łazienki jest nie lada wyzwaniem. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, sprawdzą się w niej zwłaszcza praktyczne rozwiązania. Jak urządzić małą łazienkę w bloku? O czym warto pamiętać? W artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią aranżację łazienki w blokach!

  1. Projekt łazienki w blokach
  2. Jak urządzić małą łazienkę w bloku – wskazówki
  3. Aranżacja małej łazienki a wybór baterii umywalkowej

Za pomocą właściwie ułożonych płytek można optycznie poprawić proporcje nawet bardzo małej łazienki w bloku.

Projekt łazienki w blokach

Większość łazienek w bloku charakteryzuje się metrażem zaledwie kilku metrów kwadratowych. W trakcie urządzania tak małej łazienki warto korzystać z porad architektów wnętrz i projektantów albo darmowych usług projektowania, które są oferowane przez salony wyposażenia łazienkowego.

Pierwszy krok w aranżacji małych łazienek to optymalne rozplanowanie przestrzeni na poszczególne strefy. Trzeba pamiętać, że plan małego wnętrza powinien wynikać z jego funkcji. Oznacza to, że nie musimy przestrzegać utartych zasad dot. aranżowania łazienek, np. usytuowania umywalki na wprost wejścia. Trzymanie się ogólnych reguł w przypadku małych wnętrz ogranicza inwencję oraz uniemożliwia wcielanie w życie najlepszych, czasem nawet nietypowych pomysłów. Projekt doskonały małej łazienki w blokach uwzględnia strefę toaletową składającą się z WC, umywalki i strefy kąpielowej (prysznic albo wanna). Część projektów uwzględnia nawet miejsce do prania, jednak to zostaje dość często przeniesione do kuchni.

Jak urządzić małą łazienkę w bloku – wskazówki

Małe łazienki w blokach mogą być trudne do urządzenia, ale z dobrym projektem można wykorzystać przestrzeń w sposób optymalny i stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną łazienkę. Mała łazienka stwarza dylemat zwolennikom posiadania zarówno prysznica, jak i wanny. Zanim przystąpisz do wyboru elementów wyposażenia i dekoracji, musisz dokładnie zaplanować przestrzeń. Określ, jakie elementy będą umieszczone w Twojej łazience oraz jakie wymiary mają one mieć. Dobrym pomysłem jest sporządzenie szkicu i umieszczenie na nim wszystkich elementów (toaleta, umywalka, wanna, prysznic, lustro, szafki). Taki plan pozwoli określić, jakie wymiary mają mieć meble i gdzie powinno się je umieścić.
W przypadku małej łazienki istotne jest zachowanie minimalizmu i skupienie się przede wszystkim na funkcjonalności. Zamiast wielu dekoracyjnych elementów, lepszym pomysłem jest zainwestowanie w praktyczne rozwiązania (np. szafki z półkami i szufladami, które pozwolą przechowywać kosmetyki i inne niezbędne rzeczy).

Kolejną ważną rzeczą jest oświetlenie. Dobre oświetlenie może uczynić małą łazienkę bardziej przestronną oraz atrakcyjną. Warto zainwestować w oświetlenie punktowe nad lustrem, by oświetlać twarz w trakcie golenia i mycia zębów. Można także umieścić oświetlenie pod półkami albo w kabinie prysznicowej w celu uzyskania bardziej stonowanego i relaksującego światła.

Aranżacja małej łazienki a wybór baterii umywalkowej

Bateria to istotny element wyposażenia łazienki. Jej niewłaściwe dopasowanie może niestety rzutować na nasze finanse (nieszczelność i częste wizyty hydraulika) i stan łazienki (wiecznie mokra umywalka, podłoga, zalewanie sąsiadów). Zastanawiasz się, jak uniknąć błędów w trakcie wybierania baterii umywalkowej?

O baterii zaczynamy myśleć w trakcie budowy albo remontu. Bardzo ważne jest jej właściwe dopasowanie. Zazwyczaj skupiamy się na dużych, bardziej istotnych rzeczach (drzwi, kafelki, panele). Małe rzeczy zostawiamy na koniec, co jest błędem. Można wtedy pomylić wymiary, wielkości, chwycić zbyt długą wylewkę.

W trakcie wybierania baterii do małej umywalki zwróć uwagę na to by, końcówka wylewki baterii była skierowana na środek misy umywalki. Lepiej unikać wysokich baterii, ponieważ jest ryzyko, że z niewielkiej umywalki woda będzie się rozpryskiwać w trakcie mycia zębów i rąk. Zastanów się, czy wolisz baterię sztorcową, czy montowaną do tynku nad umywalką. Bateria stojąca/sztorcowa umiejscowiona jest na krawędzi umywalki w otworze wykonanym przez producenta sanitariatów. Pamiętaj, że rant umywalki jest wtedy odpowiednio szerszy, by zmieścić armaturę. Bateria natynkowa i podtynkowa jest montowana do przyłączy wody, wychodzących ze ściany nad umywalką.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx