Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 września 2023

Jakie wybrać żaluzje – pionowe czy poziome?

Wybór między żaluzjami pionowymi a żaluzjami poziomymi jest ważną decyzją dla właścicieli domów, którzy chcą dodać stylowy i funkcjonalny akcent do swoich okien. Oba modele mają unikalne zalety i wady, a przed podjęciem decyzji należy je dokładnie rozważyć.

Aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twojego domu, wraz z Krzysztofem Czechowskim (właścicielem marki: https://czechrolety.pl/) przygotowaliśmy szczegółowy przewodnik na temat żaluzji pionowych i żaluzji poziomych, w którym dowiesz się więcej o każdym rodzaju osłony okiennej, ich indywidualnych zaletach i wszelkich potencjalnych wadach, jakie mogą wnieść do Twojej przestrzeni.

Jakie żaluzje wybrać do wnętrza? Pionowe czy poziome?

Pionowe żaluzje okienne to żaluzje z lamelami, które biegną pionowo i są obsługiwane za pomocą sznurka lub łańcuszka. Są one znane ze swojej trwałości, praktyczności i długiej żywotności. Nadają się do dużych okien i drzwi przesuwnych, a lamele można ustawić pod kątem, aby kontrolować światło.

Z kolei żaluzje poziome (zwane również żaluzjami weneckimi) mają listwy biegnące poziomo i są przymocowane do górnej części ramy okiennej za pomocą szyny. Nadają się do mniejszych okien i mają bardziej tradycyjny wygląd. Występują w szerszej gamie stylów niż żaluzje pionowe. Dostępne są między innymi żaluzje plisowane, rzymskie i rolety.

Żaluzje pionowe – wady i zalety

Wady żaluzji pionowych

 • Hałas – ponieważ żaluzje pionowe są wykonane z pojedynczych paneli, są one głośne, gdy panele poruszają się i uderzają o siebie, co może być wadą, jeśli mieszkasz w wietrznym miejscu.
 • Nie zapewniają pełnej prywatności – żaluzje pionowe zawierają szczeliny między panelami i często poruszają się na boki, co powoduje, że osoby na zewnątrz mogą zobaczyć, co dzieje się w pomieszczeniu. Problem ten można jednak rozwiązać stosując żaluzje pionowe z grubszymi, szerszymi lamelami.

Zalety żaluzji pionowych

 • Świetnie nadają się do dużych okien, lub przesuwanych szklanych drzwi. Zapewniają doskonałe pokrycie i zaciemnienie pomieszczenia i można je regulować, aby ,kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia.
 • Niskie koszty utrzymania – w przeciwieństwie do żaluzji poziomych, żaluzje pionowe będą powoli gromadzić kurz ze względu na sposób, w jaki listwy zwisają pionowo. Ułatwia to ich czyszczenie i konserwację.
 • Są one tańsze – żaluzje pionowe są generalnie bardziej przystępne cenowo niż inne rodzaje osłon okiennych, co czyni je opłacalną opcją dla właścicieli domów z ograniczonym budżetem.
 • Łatwość wymiany – jeśli jedna lub więcej listew ulegnie uszkodzeniu lub złamaniu, można je łatwo wymienić bez konieczności wymiany całej żaluzji, co czyni je praktyczną i trwałą opcją.

Żaluzje poziome – wady i zalety

Wady żaluzji poziomych

 • Trudne do czyszczenia – listwy żaluzji poziomych mogą być trudne do czyszczenia, ponieważ z czasem gromadzi się na nich kurz i zanieczyszczenia.
 • Nie blokują całego światła – żaluzje poziome są zaprojektowane tak, aby filtrować światło, a nie całkowicie je blokować. Nawet gdy listwy są całkowicie zamknięte, część światła nadal będzie przenikać przez szczeliny między listwami.
 • Nie pasują do szerokich i przesuwnych okien – żaluzje poziome nie są najlepszym wyborem do okien lub drzwi przesuwnych, ponieważ mogą przeszkadzać podczas otwierania i zamykania okna lub drzwi.

Zalety żaluzji poziomych

 • Doskonała kontrola oświetlenia – listwy żaluzji poziomych można łatwo regulować, aby kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, co czyni je idealnymi do pomieszczeń, w których światło słoneczne musi być regulowane.
 • Różnorodność stylów i materiałów – żaluzje poziome są dostępne w szerokiej gamie materiałów, kolorów i stylów, w tym drewna, sztucznego drewna, aluminium i winylu. 
 • Lepsze do wąskich okien – w przeciwieństwie do żaluzji pionowych, które mogą nie pasować do wąskich okien lub drzwi, żaluzje poziome można przyciąć tak, aby pasowały do prawie każdego rozmiaru lub kształtu okna lub drzwi, co czyni je wszechstronną opcją.
 • Oferują więcej prywatności – żaluzje poziome lepiej przepuszczają światło słoneczne, jednocześnie zachowując prywatność. Ustawione pod odpowiednim kątem, blokują widoki z poziomu ulicy, jednocześnie wpuszczając światło z wyższych kątów.

Które żaluzje wybrać?

Zarówno żaluzje poziome, jak i pionowe mają swój własny zestaw zalet i wad. Zaletą żaluzji pionowych jest to, że świetnie nadają się do zasłaniania dużych okien lub przesuwanych szklanych drzwi, oferując jednocześnie doskonałe pokrycie okien i niskie koszty utrzymania; jednak mogą być głośne, gdy panele się poruszają i utrudniają prywatność.

Z drugiej strony, żaluzje poziome zapewniają lepszą kontrolę światła z większą wszechstronnością pod względem materiałów i stylów, ale są trudne do czyszczenia. Ostatecznie ważne jest, aby rozważyć swoje potrzeby przed podjęciem decyzji o zakupie, aby nie popełnić kosztownych błędów w przyszłości.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx