Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 grudnia 2023

Wybierz najlepiej przyszły dom – kiedy warto zdecydować się na projekt domu z piwnicą?

Dom przy Przyjaznej 16 – projekt domu z piwnicą

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Wybór odpowiedniego projektu to kluczowy krok w procesie tworzenia wymarzonego miejsca do życia. Jednym z istotnych aspektów, które warto rozważyć, jest obecność piwnicy w projekcie. Decyzja ta może wpłynąć na funkcjonalność, komfort oraz przyszłą wartość nieruchomości. Zastanówmy się, kiedy i w jakich okolicznościach warto wybierać projekty domów z piwnicą?

Dodatkowa przestrzeń i funkcjonalność.

Piwnica to przestrzeń, która może pełnić różnorodne funkcje. Jeśli zastanawiamy się, czy warto wybrać projekty domów z piwnicą, warto pomyśleć o potencjalnych zastosowaniach tej przestrzeni. Piwnica może stać się dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym, w którym przechowasz narzędzia ogrodowe, rowery czy sezonowe wyposażenie. To także doskonałe miejsce na pralnię, czy suszarnię, które pomogą utrzymać porządek w głównych częściach domu.

Nie tylko aspekty praktyczne są ważne. Piwnica może również być przekształcona w strefę rekreacyjną. Sale kinowe, gabinety do pracy, a nawet małe siłownie – to tylko niektóre z pomysłów na wykorzystanie tej przestrzeni. Dzięki piwnicy dom zyskuje na funkcjonalności, a mieszkańcy mają większe pole do popisu w kwestii aranżacji wnętrz.

Cieplejsza powierzchnia mieszkalna. Piwnica jako naturalny izolator termiczny.

Warto zauważyć, że projekty domów z piwnicą często gwarantują lepszą izolację termiczną zasadniczej powierzchni mieszkalnej. Pierwsze piętro jest zdecydowanie cieplejsze, jeśli pod spodem posiada ogrzewaną choć w niewielkim stopniu piwnicę. Prawidłowo zaprojektowana i ocieplona piwnica może pełnić rolę termoizolacyjnej warstwy, chroniąc pozostałą część domu przed utratą ciepła. Dzięki temu, ogrzewanie domu staje się bardziej efektywne, a koszty utrzymania niższe.
W niektórych przypadkach również sama działka może niejako wymuszać realizacje piwnicy. Jeśli budujemy dom w miejscu ze sporym spadkiem terenu piwnica, lub połowiczne podpiwniczenie budynku naturalnie likwiduje znaczne różnice poziomów. Projekty domów z piwnicą, realizowane na działkach ze znacznym spadem, często od frontu przewidują podpiwniczoną część garażową. Jest to idealne połączenie funkcjonalności i elegancji oraz komfortu użytkowania domu. Z podpiwniczonego garażu bezpośrednio dostaniemy się do domu i nie straszne nam wtedy żadne, nawet najgorsze warunki atmosferyczne.

Dom przy Cyprysowej 41 – projekt domu w piwnicą

Aspekty ekonomiczne – więcej płacimy, więcej dostajemy.

Realizując projekt domu z piwnicą, inwestujemy w przyszłość. Takie rozwiązanie może znacząco wpłynąć na wartość nieruchomości na rynku. Dla wielu potencjalnych nabywców obecność piwnicy jest atrakcyjnym elementem, który może przeważyć szalę wyboru na korzyść danej oferty. Warto pamiętać, że wybierając projekt z piwnicą, tworzymy dom bardziej uniwersalny, dostosowany do różnorodnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Oczywiście powinniśmy mieć świadomość, że budowa dodatkowej kondygnacji to ok 20-30 % więcej jeśli chodzi o całościowe koszty inwestycji. Dlatego każdorazowo przy analizie budżetu należy wziąć pod uwagę, że chcąc posiadać dom z piwnicą zapłacimy więcej. Jeśli jednak mamy w planach racjonalne, a czasem nawet komercyjne wykorzystanie dodatkowej kondygnacji taka inwestycja powinna się z nawiązką zwrócić. Nie zapominajmy, że własną piwnice można wykorzystać do celów usługowych, czy też jako bezkosztowe miejsce dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Wybierając projekt domu do realizacji warto dokładnie rozważyć, czy obecność piwnicy jest dla nas istotna. Funkcjonalność, lepsza izolacja termiczna oraz potencjalny wzrost wartości nieruchomości to trzy kluczowe powody, dla których warto zdecydować się na projekt domu z piwnicą. Ta dodatkowa przestrzeń może stać się kluczowym elementem domu, spełniając zarówno praktyczne, jak i estetyczne funkcje.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx