Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Program do fakturowania i prowadzenia księgowości

Program online dający możliwość wystawiania dokumentów sprzedaży cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród początkujących przedsiębiorców. Wysyłanie faktur sprzedażowych i paragonów fiskalnych jest codziennością każdego przedstawiciela biznesu – nic dziwnego więc, że wielu z nich chętnie korzysta z uproszczonej księgowości. Sprawdźmy zatem, jaki prosty program do fakturowania będzie najlepszy dla Twojej firmy?  

Polscy przedsiębiorcy każdego dnia wysyłają swoim kontrahentom setki faktur vat. Dostępne programy do fakturowania online zawierające pakiet przedsiębiorcy faktura vat współpracują z Krajowym Systemem e-Faktur. Korzystanie z tego typu programów daje możliwość wysyłki faktur zaliczkowych, faktur online, prowadzenia ewidencji przychodów oraz wysyłania deklaracji na potrzeby kontroli skarbowej. Przekonajmy się, czym powinien charakteryzować się program sprzyjający wygodnemu wystawianiu faktur.

Intuicyjny w obsłudze program do wystawiania faktur

Ze względu na to, że wysyłka faktur należy do czasochłonnych czynności, wielu przedsiębiorców sięga po wygodną automatyzację tego procesu poprzez korzystanie z funkcjonalności oprogramowania do fakturowania online. Każdy z nas z pewnością zauważył, że tradycyjne, papierowe faktury powoli przechodzą do lamusa. Ich miejsce zaczynają zajmować faktury elektroniczne, dające przedsiębiorcom możliwość prowadzenia biznesu nie tylko w siedzibie firmy, ale też z dowolnego miejsca na świecie.

Zgodnie z obowiązującym prawem, obecnie honoruje się dwie formy wystawiania faktur – zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Należy jednak pamiętać, że wystawianie faktur w formie papierowej już w 2024 roku nie będzie możliwe, z uwagi na wejście w życie obowiązku stosowania e-faktur. 

Program do wystawienia dokumentów kosztowych i różnych rodzajów faktur

Oczywistym jest to, że elektroniczna faktura w przeciwieństwie do swojego papierowego odpowiednika jest dokumentem wygodniejszym do archiwizowania, katalogowania i przeglądania w dowolnym momencie. Tego rodzaju elektroniczne dokumenty łatwiej jest weryfikować także zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej – co dla obu stron kontaktu jest niezwykle wygodne i praktyczne.

Komfort i wygoda korzystania z faktur elektronicznych wynikają także z ich krótszego czasu potrzebnego do ich wystawienia. Właściciel przedsiębiorstwa współpracując ze stałym gronem kontrahentów tworzy ich bazę, której regularnie wystawia faktury. Program do faktur zapisuje w pamięci ich dane i w razie potrzeby automatycznie je uzupełnia, dzięki czemu nie ma ryzyka, że faktura zostanie wystawiona z błędem. W trosce o bezpieczeństwo i prawidłowość prowadzonych transakcji, programy wykluczają błędy powstałe na skutek nieprawidłowych kalkulacji. Aby ich uniknąć, użytkownik wykazuje wysokości poszczególnych pozycji wraz ze stawkami podatku, a resztę wyliczeń przejmuje program.

Wystawianie faktur cyklicznych online

Chociaż program do wystawiania faktur nie jest obowiązkowym wyposażeniem biura, to jednak usprawnia i automatyzuje proces fakturowania, tym samym minimalizując powstawanie ludzkich błędów. Co musimy wziąć pod uwagę wybierając program do fakturowania? Zanim zdecydujemy się na konkretny program, w pierwszej kolejności powinniśmy określić potrzeby i ścieżkę rozwojową swojego biznesu. Należy pamiętać, że jednoosobowym działalnościom gospodarczym dedykowane będą inne programy niż w przypadku dużych przedsiębiorstw handlowych.

Znając od podszewki specyfikę funkcjonowania firmy, łatwiej nam będzie wybrać opcję programu dostosowaną do jej potrzeb i planów. Aby wybrać jak najlepszy program do fakturowania, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, do których należą:

  • integracja z potrzebami biznesu/przedsiębiorstwa
  • łatwość i intuicyjność obsługi
  • zakres wystawianych dokumentów (faktura marża, faktura korygująca, faktury zaliczkowe, dokumenty magazynowe, sprzedażowe)
  • bezpieczeństwo danych kontrahentów
  • niezawodność działania 
  • szybkość obsługi
  • zgodność z Krajowym Systemem eFaktur
  • integracja z aplikacją mobilną

Programy do fakturowania – faktury vat, faktury kosztowe, faktury cykliczne

Wielu przedsiębiorców zastanawia się ile tak właściwie kosztuje program do wystawiania faktur? Czy firmę będzie stać na zautomatyzowanie procesu fakturowania? Warto wiedzieć, że najprostsze programy przeznaczone do wystawiania faktur są dostępne całkowicie bezpłatnie, choć z pewnymi limitami w kwestii ilości dokumentów wystawianych w miesiącu. Przekroczenie limitu wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów dochodzących do maksymalne kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Jeśli chodzi o rozbudowaną wersję programu, umożliwiającą nie tylko fakturowanie, lecz także prowadzenie rachunkowości i automatyzację różnych procesów księgowych, należy liczyć się z jej droższym abonamentem. Pomimo tego, odpowiednio dobrany program do fakturowania daje wiele korzyści dla firmy, które znacznie przewyższają koszt miesięcznego abonamentu programu.    

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx