Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 grudnia 2023

Jak zwalczyć szkodniki roślin domowych?

Szkodniki roślin, nie tylko domowych, ale i innego rodzaju, są ogromnym problemem dla hodowców, ale i hobbystów uprawiania roślin w domu. Walka z takimi szkodnikami nie jest łatwa, jako że reagując zbyt późno i nie przeprowadzając odpowiednich działań można stracić większą część swojej kolekcji. Eliminacja szkodników wymaga więc przede wszystkim systematycznego działania oraz sporej cierpliwości ze strony osoby uprawiającej. Istotne jest także to, by odpowiednio dobrać preparaty do walki ze szkodnikami. Wśród insektów tego rodzaju można wymienić m.in. wełnowce, wciornastki, przędziorki, mszyce, miseczniki, tarczniki czy skoczogonki. W większości przypadków odżywiają się one sokiem z roślin, wpływając na ich osłabienia, a czasem wręcz zupełne wyniszczenie. Ich zwalczanie przeważnie jest bardzo podobne.

Domowe sposoby na szkodniki roślin

Wśród domowych sposobów na szkodniki roślinne najczęściej stosowanymi są opryski, które można wykonywać raz na kilka dni. Dobrze jest, by przed opryskiem odpowiednio zabezpieczyć roślinę np. za pomocą folii, jak również pamiętać, by nie zabrudzić przygotowanym preparatem mebli i ścian w mieszkaniu.

Najpopularniejszym opryskiem produkcji „domowej” jest zwyczajna woda zmieszana z szarym mydłem – najlepiej potasowym, startym na tarce i rozpuszczonym w ciepłej wodzie. W sklepach ogrodniczych można się zaopatrzyć również w specjalne mydło ogrodnicze w płynie. Dobrym sposobem na szkodniki jest denaturat lub nafta, a także wyciąg z czosnku i z cebuli – przy czym wszystkie te substancje mogą być dość uciążliwe, ze względu na intensywność zapachu. Ciekawą metodą jest stosowanie odwaru z tytoniu – tytoń z około dziesięciu papierosów zalewa się litrem wody i zostawia na dwanaście godzin, by następnie gotować taki wywar przez ok. pół godziny. Na koniec tytoń koniecznie powinien zostać odcedzony. Po nałożeniu takiej substancji na roślinę nie można zapomnieć o jej spłukaniu wodą.

Prewencja w ochronie roślin domowych przed szkodnikami

Każdy hodowca roślin musi pamiętać o tym, by roślina miała zapewnione odpowiednie warunki do swojego życia. Konieczne więc jest jej systematyczne podlewanie, nawożenie i zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza.

W przypadku, gdy roślina ma dość duże liście szkodniki mogą być usuwane ręcznie, przy pomocy np. szmatki lub wacika. Najlepiej uprzednio nasączyć wacik octem, alkoholem czy innym środkiem służącym do walki ze szkodnikiem. Taki zabieg musi być powtarzany co kilka dni.

Niekiedy dobrym sposobem jest zastosowanie kąpieli roślin. Polega to na tym, że doniczka z rośliną powinna być zanurzona w wodzie, aż po korzenie. Woda po kilku godzinach po prostu wypchnie wszelkie szkodniki na zewnątrz rośliny. Można również przesadzać roślinę do innej doniczki bądź też przycinać liście.

Preparaty ekologiczne i chemiczne w walce ze szkodnikami

Świetnym sposobem na szkodniki są środki ekologiczne np. tworzone na bazie oleju rzepakowego lub rydzowego czy też tworzone na bazie innych roślin (np. zawierający substancję czynną pochodzenia naturalnego z ekstraktu drzewa neem – NeemAzal). Często stosuje się również preparaty chemiczne, głównie w formie oprysków oraz środków do podlewania roślin. Bardzo skuteczne są preparaty systemowe, wnikające do roślin, a następnie wysysane przez szkodniki. Środki chemiczne należy jednak stosować z wyjątkową ostrożnością, zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia i przede wszystkim uważać na skórę, oczy oraz postępować zgodnie z instrukcją. Chemia może ponadto oprócz wyniszczenia szkodników, dokonać także znacznego osłabienia samej rośliny. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx