Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Jakie uprawnienia są niezbędne do pracy w branży chłodniczej?

Branża chłodnicza nieprzerwanie się rozwija, podobnie jak rośnie zainteresowanie usługami związanymi z montażem klimatyzacji. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż praca w tych branżach może być świetnym sposobem na zrobienie pieniędzy, to jednak najpierw trzeba zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Zarówno w przypadku branży chłodniczej, jak i klimatyzacyjnej, należy mieć certyfikat F-gaz.

  1. Co dają uprawnienia f gaz?
  2. Do czego wykorzystuje się fluorowane gazy cieplarniane?
  3. Szkolenia niezbędne do serwisowania stacjonarnych urządzeń chłodniczych

Osoby, które mają uprawnienia f gaz, zyskują potwierdzenie posiadania niezbędnych kwalifikacji i kompetencji, aby móc wykorzystywać w pracy substancje mające wpływ na środowisko. Zaliczają się do nich między innymi fluorowane gazy cieplarniane.

Co dają uprawnienia f gaz?

Certyfikat F-gaz jest w Polsce wydawany przez UOS (Urząd Ochrony Środowiska). Pozwala to zachować kontrolę nad tym, które firmy mogą zajmować się instalowaniem, serwisowaniem i demontowaniem urządzeń wykorzystujących F-gazy. Taki certyfikat jest ważny przez pięć lat. Po upływie tego czasu należy go odnowić, aby móc kontynuować realizowanie zleceń w branży chłodniczej.

Aby otrzymać certyfikat F-Gaz personalny, należy przejść przez kilka etapów. Pierwszy z nich to ukończenie szkolenia. Należy wybrać jednostkę szkoleniową, która ma niezbędną akredytację. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy muszą przystąpić do egzaminu, podczas którego sprawdzana jest ich wiedza oraz umiejętności. Następnie składa się wniosek o wydanie certyfikatu. Należy w nim uwzględnić informacje o firmie oraz wynikach egzaminu. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony, przyznawany jest certyfikat uprawniający do obsługi urządzeń korzystających z fluorowanych gazów cieplarnianych. 

Do czego wykorzystuje się fluorowane gazy cieplarniane?

Zaświadczenie ukończenia szkolenia https://f-gazy-on-line.pl/ zwiększa konkurencyjność firmy na rynku, ponieważ F-gazy są obecnie wykorzystywane w wielu różnych branżach. Oprócz chłodnictwa i klimatyzacji, gdzie stosuje się je jako czynnik chłodniczy, można je również spotkać w produkcji pianek poliuretanowych oraz elektronice, gdzie gazy te stosuje się jako rozpuszczalniki.  

Szkolenia niezbędne do serwisowania stacjonarnych urządzeń chłodniczych

Niezależnie więc od tego, czy ktoś chce pracować przy likwidacji stacjonarnych urządzeń chłodniczych, naprawie agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych, czy też montażu stacjonarnych urządzeń chłodniczych klimatyzacyjnych, takie uprawnienia na pewno się przydadzą. Osobom, które chcą się zająć pracami polegającymi na konserwacji urządzeń technicznych (w tym klimatyzacyjnych i pomp ciepła) można również polecić, aby oprócz uprawnień typu certyfikat f gazy zainteresowały się również kursem montażu klimatyzacji, który jest dostępny na stronie https://f-gazy-on-line.pl/kursy/kurs-montazu-klimatyzacji.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 miesiąc temu

polecam

1
0
Dodaj komentarzx