Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Weryfikacja umowy deweloperskiej – co zrobić przed zakupem nieruchomości?

W dzisiejszych czasach zakup nieruchomości z rynku pierwotnego od dewelopera wydaje się bardzo prostą procedurą. W praktyce wystarczy mieć odpowiednie środki na koncie lub zabezpieczenie bankowe i podpisać umowę deweloperską. Niestety w rzeczywistości sprawy są bardziej skomplikowane. Jeśli nie zweryfikujesz zapisków zawartych w umowie deweloperskiej, ryzykujesz przede wszystkim tym, że podpisana umowa będzie dla Ciebie niekorzystna i uniemożliwi Ci dochodzenie swoich praw. Zobacz, jak sprawdzić dewelopera i co zrobić, aby transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości przebiegła bez zbędnych problemów.

Zakup domu lub mieszkania – co sprawdzić, aby podpisać korzystną umowę?

Każdy potencjalny nabywca przed finalizacją transakcji kupna domu lub mieszkania powinien dokładnie zweryfikować warunki wynikające z zaproponowanej umowy deweloperskiej. Skrupulatna ocena umowy pozwoli Ci uniknąć wielu nieprzyjemności, a także ryzyka, że wybrana inwestycja będzie mocno problematyczna w przyszłości.

Jeśli chcesz podpisać korzystną i legalną umowę z deweloperem, skorzystaj z poniższych wskazówek. Możesz też wesprzeć się pomocą prawnika bartkiewicz.legal, aby zredukować do minimum ryzyko wystąpienia w umowie nielegalnych zapisków wprowadzonych przez dewelopera.

Przeanalizuj sytuację dewelopera i jego renomę

Zwróć uwagę na długość działalności dewelopera na rynku, dotrzymywanie obietnic z poprzednich projektów, a także na opinię byłych klientów​​. Sprawdź, czy firma była zaangażowana w jakieś kontrowersyjne projekty lub miała problemy finansowe. To podstawa, aby zredukować ryzyko zawarcia transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości od dewelopera.

Oceń kondycję finansową inwestora

Zbadaj też czy deweloper jest wypłacalny i czy ma stabilną sytuację finansową. Zawsze sprawdzaj dane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) i Krajowym Rejestrze Długów (KRD).  Analizuj też sprawozdania finansowe oraz przejrzyj legalność prowadzonego rachunku powierniczego. TO szczególnie ważne, jeśli zamierzasz pokryć koszty zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym.

Sprawdź księgi wieczyste

Sprawdzenie własności gruntu i ksiąg wieczystych to kluczowy element procesu, który zapewnia legalność nieruchomości i brak obciążeń na nieruchomość, którą planujesz zakupić.

Przejrzyj niezbędne elementy umowy deweloperskiej

Upewnij się, że umowa zawiera wszystkie wymagane ustawowo elementy, takie jak prospekt informacyjny, i że nie zawiera zapisów niekorzystnych dla kupującego​​. Sprawdź, czy umowa deweloperska zawiera precyzyjne opisy lokalu, przynależności, metrażu, a także zobowiązania dewelopera do wybudowania i przeniesienia mieszkania na nabywcę.

Sprawdź opinie o wybranym deweloperze

Zwróć uwagę na opinie innych klientów, które można znaleźć na forach, mediach społecznościowych czy w innych źródłach internetowych. Sprawdź, czy deweloper otrzymał nagrody i wyróżnienia za swoje projekty, które mogą świadczyć o jakości jego realizacji​ budowlanych.

Pomoc prawna przy zakupie nieruchomości – warto czy nie?

Jeśli nie masz doświadczenia we współpracy z deweloperami, możesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia kancelarii. To kompleksowe wsparcie, które pozwala na zabezpieczenie swoich interesów i przygotowanie się do finalnego podpisania umowy deweloperskiej z wybranym inwestorem.

Pamiętaj, że samodzielnie prawdopodobnie nie będziesz w stanie sprawdzić zapisków w umowie deweloperskiej. Głównie w takich sytuacjach pomoc wykwalifikowanego prawnika z zakresu prawa deweloperskiego może okazać się niezbędna.

4rtweb.pl
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx