Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 lutego 2024

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ – co warto wiedzieć na jej temat?

Każdy, kto planuje wyjazd za granicę, wolałby, aby przebiegł on bez przykrych niespodzianek np. w postaci nagłego zachorowania. Korzystanie z pomocy medycznej poza Polską może narażać nas na wysokie koszty leczenia, które będziemy zmuszeni pokryć z własnej kieszeni. Na szczęście istnieje prosty i bezpłatny sposób, aby się zabezpieczyć na taką ewentualność. Wystarczy, że przed wyjazdem wyrobimy sobie europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, czyli EKUZ. Co to jest EKUZ, do czego uprawnia nas jest posiadanie, w których krajach obowiązuje i jak ją zdobyć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Czym dokładnie jest EKUZ – europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, w skrócie EKUZ to specjalny dokument w formie plastikowej karty, który stanowi potwierdzenie, że obejmuje nas ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Dzięki temu zyskujemy prawo do korzystania z nieodpłatnej lub odpłatnej w niewielkim stoniu opieki zdrowotnej w większości krajów Europy. Mowa tu o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. EKUZ w portfelu daje nam więcej pewnego rodzaju spokój i ochronę na wypadek nagłej choroby, wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia podczas pobytu za granicą. Na karcie EKUZ znajdują się dane, które ułatwiają identyfikację pacjenta w systemach komputerowych placówek medycznych na terenie państw, w których karta jest honorowana. Są to odpowiednio: imię nazwisko, data urodzenia, PESEL, nazwa organizacji wydającej kartę, numer karty oraz data ważności karty.

Do czego uprawnia posiadanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego?

To jedno z często pojawiających się pytań wśród osób zainteresowanych jej wyrobieniem. Posiadając kartę EKUZ, możemy skorzystać z niezbędnej opieki zdrowotnej finansowanej z publicznych środków w kraju, w którym przebywamy. Dzięki temu nie zostaniemy pozostawieni sami sobie w przypadku nagłego zachorowania, jak również możemy uniknąć wysokich kosztów leczenia, jakich należałoby się spodziewać, lecząc się prywatnie. Należy jednak podkreślić, że w ramach EKUZ otrzymana pomoc jest z kategorii niezbędnych. Nie możemy w jej ramach skorzystać np. z usług stomatologa. W zależności od regulaminu honorowania karty EKUZ w niektórych krajach możemy spotkać się też z niewielką odpłatnością za odbytą wizytę.

W jakich państwach honorowana jest karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ?

EKUZ jest uznawana we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz krajach EFTA (Liechtensteinie, Islandii, Norwegii, Szwajcarii). Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich, takich jak: Azory, Madera, Majorka, Wyspy Kanaryjskie. Nie obowiązuje natomiast w Monaco, San Marino i Watykanie.

Planujesz wyjazd do Grecji? Dowiedz się więcej o podróży https://ekuz.com.pl/ile-sie-leci-do-grecji/

Z jakim wydatkiem za wydanie należy się liczyć i gdzie należy się o nią ubiegać?

Wydanie karty EKUZ nie wiąże się opłatą. Można się o nią ubiegać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), do którego jesteśmy przypisani. Najłatwiej jest to zrobić poprzez e-administację, czyli serwis ePUAP (internetowe konto pacjenta). Do złożenia wniosku wystarczy nam tzw. profil zaufany. W zależności od naszej sytuacji osobistej, aby złożyć wniosek, potrzebujesz następujących dokumentów:

– dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość,
– dokument potwierdzający prawo do ubezpieczenia zdrowotnego,
– dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia – skrócony odpis aktu urodzenia lub dowód osobisty,
– dla studentów do 26 roku życia – dokument potwierdzający kontynuację nauki,
– dla osób niepełnosprawnych – orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Czy karta EKUZ może zastąpić ubezpieczenie turystyczne, a jeśli nie to dlaczego?

Nie, karta nie może zastąpić ubezpieczenia turystycznego. EKUZ daje bowiem prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, co ubezpieczeni w danym kraju, co oznacza, że może być wymagane współpłacenie za niektóre świadczenia lub niektóre świadczenia mogą być niedostępne. EKUZ nie pokrywa również kosztów transportu medycznego, dlatego zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które zapewni pełną ochronę i pokrycie wszelkich kosztów leczenia za granicą.

Co należy wiedzieć, zanim skorzystamy z karty podczas zagranicznego wyjazdu?

Każdy kraj może mieć nieco inne procedury, jeśli chodzi o honorowanie karty EKUZ. Nie mniej jednak w większości przypadków są one bardzo podobne.

– kluczowe jest to, aby mieć ze sobą kartę EKUZ i dowód tożsamości, gdyż Karta EKUZ jest ważna tylko w połączeniu z dowodem,
– zanim udamy się do lekarza lub placówki, należy sprawdzić, czy honoruje ona kartę EKUZ? Nie wszyscy lekarze mają bowiem stosowne umowy o świadczenie usług dla pacjentów z innych państw.
– liczmy się z tym, że czasem trzeba będzie zapłacić za leczenie. Zbieraj wówczas i zachowuj wszystkie rachunki i dokumenty medyczne. Po powrocie do Polski dowiedz się, czy można złożyć wniosek o refundację kosztów leczenia do NFZ.

Na jaki okres wydawana jest karta?

Okres ważności karty EKUZ zależy w dużej mierze od tego, na jakiej podstawie jesteśmy ubezpieczeni. Zazwyczaj karta jest ważna od 1 do 12 miesięcy. Można sprawdzić datę ważności karty na jej rewersie. Jeśli karta straci ważność podczas pobytu za granicą, możemy poprosić o przedłużenie jej ważności lub o wystawienie zaświadczenia zastępującego kartę. W tym celu należy skontaktować się z NFZ telefonicznie, mailowo lub przez ePUAP.

Jak długo trwa proces wyrobienie karty?

Poza sezonem wakacyjnym, wydanie EKUZ trwa zazwyczaj kilka dni roboczych. Najwygodniej jest złożyć wniosek o jej wydanie przez internet. Karta zostanie przesłana pocztą na podany adres. Można też złożyć wniosek w delegaturze NFZ i odebrać ją osobiście. Pamiętaj, że w okresie przed wakacjami liczba wniosków o wydanie karty wzrasta, więc warto złożyć wniosek z wyprzedzeniem. W sytuacji, gdybyśmy jednak z jakiegoś powodu nie zdążyli z wyrobieniem karty na czas, możemy poprosić o wystawienie zaświadczenia zastępującego kartę, które jest ważne przez 30 dni.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego tekstu, wyrobienie karty EKUZ jest proste, bezpłatne i bardzo przydatne. W zdecydowanej większości przypadków urlop przebiega przez żadnych komplikacji, ale lepiej dmuchać na zimne, aniżeli później martwić się kosztami opieki medycznej poza granicami kraju. Wszystkim czytelnikom życzymy udanych i bezpiecznych wyjazdów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx