Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 kwietnia 2024

Różnice między gitarą klasyczną a akustyczną

Wiele osób myli ze sobą gitary akustyczne i klasyczne, ponieważ na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. W rzeczywistości mają nie tylko inną budowę, ale też brzmienie. Omawiamy różnice między gitarą klasyczną a akustyczną!

Czym różni się gitara klasyczna od akustycznej?

Amatorzy często nie wiedzą, czym różni się gitara klasyczna od akustycznej. Niektórzy nawet stosują to określenie zamiennie, w odniesieniu do gitary, która nie jest elektryczna. W praktyce są to dwa inne instrumenty. Można je łatwo rozpoznać po budowie, a co za tym idzie, brzmieniu.

Przede wszystkim znaczenie mają:

  • struny – w gitarze akustycznej stosuje się struny metalowe, a w klasycznej nylonowe;
  • rozmiar i kształt korpusu – gitara klasyczna jest mniejsza i węższa,
  • szerokość i grubość gryfu – gitara akustyczna ma węższy gryf i cieńszą podstrunnicę; do tego gitary klasyczne zwykle nie mają znaczników (kropek czy inkrustacji) obok podstrunnicy;
  • główka – w gitarze klasycznej klucze są mocowane z boku, zaś w akustycznej są wstawiane od tyłu;
  • mostek – w gitarze klasycznej struny są wiązane na wierzchu, natomiast w akustycznej są blokowane specjalnymi kołkami.

Gitary klasyczne, jak wskazuje sama nazwa, są dedykowane do muzyki klasycznej, hiszpańskich rytmów i flamenco. Zaleca się grać na nich palcami (szczególnie techniką fingerstyle), ale można też piórkiem (kostką). Ich budowa sprawia, że podczas grania najwygodniej przyjąć pozycję siedzącą – rozkłada się nogi, przy czym lewa jest nieco uniesiona, np. poprzez położenie jej na podnóżku (ewentualnie można wycofać trochę prawą).

Gitary akustyczne są przeznaczone do grania akordów, przez co są idealne do popularnych utworów popowych i rockowych, a także ballad i przyśpiewek, np. na ognisko. Ze względu na metalowe struny trudniej jest grać na nich palcami, szczególnie w przypadku osób początkujących. Podczas gry przyjmuje się pozycję siedzącą z gitarą luźno położoną na nodze (w rozkroku lub założonej jedną na drugą) albo stojącą, z paskiem.

Gitara klasyczna czy gitara akustyczna? Co na początek?

Osoby początkujące zwykle mają dylemat – gitara klasyczna czy gitara akustyczna? Zwykle zaleca się gitarę klasyczną, ponieważ brzmi ciszej i łagodniej, a do tego ma mniej twarde struny, które nie podrażniają tak nieprzyzwyczajonych opuszków palców. W rzeczywistości jest to kwestia indywidualna – jeśli komuś zależy na tym, by grać na gitarze akustycznej, jak najbardziej może od niej zacząć. Dobrym rozwiązaniem jest przetestowanie obu opcji. Nie musisz kupować obu instrumentów – wypożycz je na vibe.pl w ramach niewysokiego abonamentu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx