Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Jakie pelargonie wybrać na nowy sezon?

Pelargonie, znane także jako geranium, to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych i balkonowych. Ich różnorodność form i barw sprawia, że każdy miłośnik roślin znajdzie coś dla siebie. W nadchodzącym sezonie warto zwrócić uwagę na kilka szczególnie interesujących odmian. W tym artykule przedstawimy najciekawsze propozycje pelargonii na nowy sezon, skupiając się na ich pielęgnacji, zastosowaniu i trendach kolorystycznych.

Pelargonie angielskie – nowości sezonowe

Pelargonie angielskie, znane również jako pelargonie królewskie, zachwycają głębią barw i oryginalnością wzorów na płatkach. Nowości sezonowe przynoszą odmiany o jeszcze większej odporności na zmienne warunki pogodowe oraz intensywności kolorów. Wśród nich znajdziemy ’Black Velvet’ z aksamitnie czarnymi płatkami oraz 'Rose Ripple’, prezentującą płatki w delikatnych odcieniach różu i bieli. Te pelargonie nie tylko pięknie wyglądają, ale też są stosunkowo łatwe w uprawie, co czyni je doskonałym wyborem nawet dla początkujących ogrodników.

Pelargonie bluszczolistne – najlepsze odmiany

Pelargonie bluszczolistne są idealne do zawieszania w koszach czy jako okrywowe rośliny balkonowe dzięki ich zwisającym pędom. W tym sezonie na uwagę zasługują odmiany takie jak ’Amethyst’ o malinowych kwiatach oraz 'Ice Rose’, która prezentuje białe kwiaty z delikatnym różowym akcentem. Te odmiany nie tylko wyróżniają się swoim wyglądem, ale także są wyjątkowo odporne na suszę, co jest kluczowe w gorące letnie miesiące.

Pelargonie pachnące – top wybory na balkon

Pelargonie pachnące to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie nie tylko piękno kwiatów, ale także ich zapach. Odmiany takie jak ’Lemon Fancy’ o cytrynowym aromacie czy 'Chocolate Mint’, która pachnie jak czekoladowa mięta, są idealne do umieszczenia na balkonie lub tarasie, gdzie ich zapach może być w pełni doceniony. Oprócz walorów estetycznych, te pelargonie odstraszają również komary i inne owady, dzięki czemu letnie wieczory na świeżym powietrzu stają się jeszcze przyjemniejsze.

Pelargonie wielkokwiatowe – co nowego?

Pelargonie wielkokwiatowe są cenione za duże, efektowne kwiaty, które mogą dominować w każdej aranżacji ogrodowej. Nowością w tym sezonie są odmiany o jeszcze większych i bardziej spektakularnych kwiatach, takie jak ’Vista Fuchsia’, która oferuje jaskrawo różowe kwiaty, i 'Blue Sky’, zachwycająca niebieskimi płatkami. Te rośliny doskonale nadają się do sadzenia w dużych donicach na tarasach czy balkonach, gdzie mogą pełnić rolę centralnego punktu dekoracyjnego.

Zobacz też: Wiosna w Twoim ogrodzie – jak odpowiednio przygotować się na sezon?

Pelargonie są nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. Od pelargonii karłowatych, które są idealne do małych przestrzeni, po odmiany zimujące w domu – każdy znajdzie coś dla siebie. Pielęgnacja tych roślin jest stosunkowo prosta, ale ważne jest, aby pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Regularne podlewanie, odpowiednie nawożenie i zapewnienie dostatecznej ilości światła to podstawy, które pomogą utrzymać pelargonie w doskonałej kondycji przez cały sezon. Trendy kolorystyczne na nowy sezon wskazują na popularność pastelowych i intensywnych tonów, które z pewnością ożywią każde otoczenie.

Fot.: freepik.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx