Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

3 grudnia 2024

Czym są włosy dystroficzne i jak sobie z nimi radzić?

Sztywne, szorstkie, wyraźnie odróżniające się od innych… Choć określenie „włosy dystroficzne” brzmi poważnie, w rzeczywistości zjawisko to występuje u wielu osób. Najczęściej jest efektem nieprawidłowego odżywienia tkanek prowadzącego do powstawania zmian zwyrodnieniowych. W samej medycynie istnieją różne kategorie dystrofii i – choć najczęstszym przypadkiem są dystrofie mięśniowe – w kontekście włosów również dokonać można ciekawych obserwacji. Co warto wiedzieć na temat włosów dystroficznych? Jak zachować się podczas zaobserwowania objawów?

Warto wiedzieć, że włosy dystroficzne występują u wielu osób i sam fakt ich pojawienia się nie musi być niczym niepokojącym. Problem pojawia się, gdy ilość włosów dystroficznych przekracza 3% wszystkich kosmyków na głowie.

Czym są włosy dystroficzne i jak je rozpoznać?

Na początku rozważań o włosach dystroficznych warto wyjaśnić, czym właściwie one są. Osoby, które zauważyły u siebie tę sytuację, najczęściej zwracają uwagę na odmienną strukturę włosa. Stają się one szorstkie, sztywne, powyginane i bardziej skręcone niż pozostałe. Bardzo trudno jest zapanować nad takimi pasmami – stają się one ciemniejsze, nieprzyjemne w dotyku i odstające. W niektórych przypadkach przypominają powyginaną żyłkę.

Dystrofia włosów przebiega etapami. Na początku można zaobserwować, że niektóre kosmyki tracą objętość i mają mniejszą średnicę. Później pojawiają się zaburzenia w rozwój macierzy, korzeni i pochewki korzenia, w efekcie czego włosy stają się sztywne i poskręcane. Ostatecznie macierz włosa traci zdolność produkcji keratyny, co sprawia, że włos dystroficzny staje się słaby i łamliwy.

Przyczyny powstawania włosów dystroficznych

Dystrofia – także w przypadku włosów – oznacza zaburzenie rozwojowe powstające na skutek braku niezbędnych składników odżywczych w tkance. Niełatwo jest natomiast wskazać, co jest pierwotną przyczyną występowania włosów dystroficznych.

Obecnie większość ekspertów jest zdania, że włosy dystroficzne są spowodowane przez czynniki genetyczne lub zaburzenia hormonalne, a także nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wykonanie pełnej morfologii wraz z badaniem poziomu hormonów z pewnością pomoże określić, czy włosy dystroficzne są efektem zmian w organizmie. Czasami na obszar cebulki włosa lub pochewek korzenia wpływa stosowanie niektórych leków, na przykład stosowanych w onkologii czy leczeniu dny moczanowej. Zarówno wypadanie włosów, jak i dystroficzne włosy mogą być również rezultatem zaburzenia poziomu miedzi w organizmie lub być wywołane przez nadmiar cynku.

Włosy dystroficzne a włosy dysplastyczne

Czasami podczas samodzielnej obserwacji może dojść do pomylenia włosów dystroficznych i włosów dysplastycznych. Łatwo popełnić taki błąd, gdyż różnice wizualne są nieznaczne, a rozbieżności można dostrzec przede wszystkim w macierzy włosa. Włosy dysplastyczne wyróżniają się zwężonym w porównaniu do reszty włosa korzeniem, przewężeniami oraz osłabieniem struktury włosa. Dysplastyczne włosy często wypadają i łamią się.

Co istotne, włos dysplastyczny zawiera zawiera zarówno cebulkę włosa, jak i macierz włosa. W przypadku włosów dystroficznych cebulka jest uszkodzona, zaś macierz nie istnieje.

Włosy dystroficzne i dysplastyczne – leczenie

Pojedyncze włosy dystroficzne i dysplastyczne nie muszą być powodem niepokoju. Jeśli natomiast jest ich więcej lub stają się kłopotliwe, konieczne jest leczenie u trychologa. Choć przyczyny występowania tego stanu nie są do końca znane, wiadomo, że włosy takie potrzebują regeneracji i odżywienia, o co pomoże zadbać specjalista.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx