Jaka pompa do zraszaczy ogrodowych?

Pielęgnacja przydomowych ogrodów wiąże się nieodzownie z ich regularnym nawadnianiem. Niestety, ten proces często wiąże się z wysokimi kosztami wody oraz jej dużym zużyciem. W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się na bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak wykorzystanie studni czy zbiorników na wodę, w połączeniu z dedykowanymi pompami ogrodowymi. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę do zraszaczy ogrodowych.
Typ pompy do nawadniania ogrodu za pomocą zraszaczy
Aby zraszacze ogrodowe działały poprawnie, niezbędne jest wybranie odpowiedniej pompy, która zapewni właściwe ciśnienie w systemie nawadniającym. Najpowszechniej stosowane są pompy ciśnieniowe, które mogą być zasilane przewodowo lub akumulatorowo. Są one nie tylko idealne do podlewania ogrodu za pomocą zraszaczy, ale także mają szersze zastosowanie niż na przykład pompy hydroforowe.
Pompa do zraszaczy ogrodowych umożliwia pobieranie wody z różnych źródeł, takich jak beczki, zbiorniki na deszczówkę czy studnie. Korzystanie z nich pozwala na ograniczenie kosztów i zużycia wody z sieci miejskiej. W przypadku wykorzystania wody ze studni o dużej głębokości, najlepszym wyborem będzie pompa głębinowa, która musi być umieszczona poniżej lustra wody. Natomiast do pompowania wody z beczek wystarczają pompy o zanurzeniu do 7 metrów.
Wybór pompy do zraszaczy ogrodowych a jej wydajność
Decydującym czynnikiem przy wyborze pompy, która będzie podłączona do systemu zraszaczy ogrodowych, jest zgodność jej wydajności z wydajnością studni czy innego źródła wody. Pompa o zbyt dużej wydajności, której przepływ wody przewyższa możliwość jej odnowienia, może doprowadzić do szybkiego opróżnienia zbiornika. W konsekwencji może to uszkodzić pompę poprzez pracę na sucho. Dlatego nie warto inwestować w urządzenie o wydajności większej niż wydajność źródła wody (wyrażona w litrach na minutę).
Parametr wysokości tłoczenia wody
Kolejnym istotnym parametrem przy wyborze pompy do zraszaczy ogrodowych jest wysokość tłoczenia wody. Określa ona maksymalną wysokość, na jaką pompa jest w stanie podnieść wodę przy maksymalnym ciśnieniu, co ma bezpośredni wpływ na efektywność systemu nawadniania. Wyższa wartość tego parametru oznacza, że urządzenie musi być bardziej zaawansowane, aby osiągnąć odpowiednie ciśnienie. Dlatego przy zakupie pompy warto zwrócić uwagę na parametr wysokości tłoczenia wody, który zależy między innymi od mocy silnika pompy.
Jeżeli wybierzemy pompę o niewystarczającej mocy, może to skutkować niedostarczeniem odpowiedniej ilości wody pod właściwym ciśnieniem do zraszaczy. W rezultacie system nawadniania może działać niewydajnie lub nawet nie spełniać swojej funkcji (szczególnie, gdy zraszacze są umieszczone powyżej miejsca poboru wody). Stąd tak ważne jest dobranie mocy silnika pompy do konkretnych wymagań systemu nawadniania, aby zapewnić jego niezawodność.
Dopasowanie pompy do systemu nawadniania ogrodu zraszaczami
Wysokość tłoczenia jest kluczowym parametrem pompy, który determinuje poprawne działanie systemu nawadniania. Jednak równie istotne jest uwzględnienie specyfikacji samych zraszaczy. Każdy rodzaj zraszacza ma określone minimalne i maksymalne ciśnienie pracy, które musi być zapewnione przez pompę. Na przykład, zraszacze ruchome lub o różnych kątach działania wymagają różnych poziomów ciśnienia wody.
Podczas wyboru pompy do zraszaczy należy również uwzględnić skomplikowanie systemu zraszaczy w ogrodzie. Ważne jest uwzględnienie odległości ostatniego zraszacza od źródła wody, ilości głowic, połączeń i rozgałęzień w systemie, a także wysokości, na której są one umieszczone. Wszystkie te elementy stanowią opór dla przepływającej wody. Jeżeli pompa będzie zbyt słaba w stosunku do tego oporu, może to doprowadzić do dostarczenia niewystarczającej ilości wody do systemu nawadniania.
Dodatkowe funkcje pompy do zraszaczy ogrodowych
Wybierając pompę do zraszaczy ogrodowych, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Sprawdźmy, czy pompa posiada filtr wstępny i zabezpieczenie przed pracą na sucho. Przydatny może być także zawór zwrotny, umożliwiający przepływ wody tylko w jednym kierunku, oraz zawór spustowy, chroniący przed zamarzaniem. Ważny jest także komfort cichej pracy urządzenia. Jeżeli kupujemy pompę mocowaną do beczki, warto wybrać model z regulacją pracy pompy w zależności od wysokości poziomu lustra wody. W przypadku pompy do studni, warto zdecydować się na model odporny na zanieczyszczenia.