Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

13 września 2024

Pielęgnacja skóry suchej w trzech krokach

Mogłoby się wydawać, że cera sucha jest mało kłopotliwa. Myślą tak jednak zwykle osoby o skórze skłonnej do przetłuszczania się, zanieczyszczonej lub mieszanej. Jednak nic bardziej mylnego – wbrew pozorom taka ten typ skóry wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji i często bywa odporny na różne próby nawilżania.

Z pomocą przychodzi nam jednak natura wraz ze swoim bogactwem dobroczynnych substancji zawartych w roślinach. Jak poprzez świadomą pielęgnację przywrócić suchej skórze piękny wygląd?

Czym charakteryzuje się cera sucha?

Na początku warto uświadomić sobie, że typ cery nie jest na zawsze. Zdarza się, że skóra ulega zmianom z wiekiem, a także pod wpływem stylu życia czy zaburzeń hormonalnych. Aby prawidłowo dobrać pielęgnację do swoich potrzeb, należy obserwować zachodzące w niej zmiany i w razie potrzeby aktualizować zawartość swojej kosmetyczki.

Wyróżnia się wiele symptomów wskazujących na to, że mamy do czynienia ze skórą suchą. Wśród nich jest:

  • brak elastyczności,
  • uczucie ściągnięcia, szczególnie po myciu,
  • skłonność do łuszczenia się,
  • wczesne pojawienie się drobnych zmarszczek,
  • nadmierna wrażliwość na kosmetyki zawierające detergenty, alkohol i sztuczne barwniki.

Objawy te nie muszą występować wszystkie naraz, a ich nasilenie może się też zmieniać np. pod wpływem wahań poziomu hormonów w cyklu miesiączkowym. Jednak prawie zawsze osoby o suchej skórze doświadczają związanego z nią mniejszego lub większego dyskomfortu. Jest to problem, który w znacznym stopniu można zredukować poprzez łagodną pielęgnację z wykorzystaniem naturalnych produktów – wybierać kosmetyki do pielęgnacji cery suchej.

Żel nawilżający do twarzy, czyli zaczynamy od oczyszczania

Pierwszy krok w pielęgnacyjnej rutynie to oczyszczanie. Wiele osób o suchej cerze myśli o tym zabiegu z niechęcią, bowiem często po myciu nasila się u nich uczucie ściągnięcia, a także łuszczenie naskórka. Jednak są na to sposoby!

Przede wszystkim, wzorem znanych z pięknej skóry Azjatek, warto oczyszczać twarz dwuetapowo. Jeśli robimy makijaż, najpierw powinniśmy go usunąć przy pomocy tłustego produktu. Cera sucha „polubi się” z myjącym olejkiem lub balsamem do demakijażu. Dopiero po rozpuszczeniu w ten sposób kosmetyków kolorowych i innych zanieczyszczeń, myjemy buzię beztłuszczowym produktem. Jaki powinien być dobry naturalny żel do mycia twarzy? Nawilżający, kojący i pozbawiony silnych detergentów. Dobrze, jeśli przeznaczony do mycia żel nawilżający do twarzy zawiera też substancje odżywcze (np. minerały).

Do oczyszczania możemy zaliczyć także złuszczanie, którego sucha skóra potrzebuje tak samo jak każda inna. Ten zabieg wykonujemy nie częściej niż dwa razy w tygodniu przy użyciu naturalnego peelingu enzymatycznego. Drobinki ścierne działają zbyt intensywnie i mogą podrażniać suchą cerę; skutecznie i łagodnie poradzą sobie z nią natomiast enzymy z papai czy ananasa.

Tonizowanie plus nawilżanie

Po oczyszczaniu pora na użycie toniku, który niestety wiele osób uważa za mało istotny. Niesłusznie – ten kosmetyk dobrany do potrzeb skóry przywraca jej prawidłowe pH, odżywia ją i przygotowuje do dalszych zabiegów. Jako tonik do suchej cery doskonale sprawdza się hydrolat z aloesu, rumianku lub róży damasceńskiej.

W wariancie minimum po tonizowaniu możemy zaaplikować krem nawilżający, jednak sucha skóra będzie wdzięczna za dodatkowy krok. Przed kremem warto więc nałożyć serum nawilżające do twarzy. Na potrzeby cery suchej znakomicie odpowie produkt zawierający lekkie naturalne emolienty, roślinne humektanty i energetyzujące peptydy. Serum nawilżające do twarzy delikatnie wklepujemy i czekamy chwilę, aż się wchłonie.

Na tak przygotowaną buzię nakładamy krem nawilżający. Ten do cery suchej powinien nie tylko nawadniać, lecz także:

  • działać regenerująco,
  • łagodzić podrażnienia,
  • tworzyć warstwę zapobiegającą utracie wilgoci,
  • chronić przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Dodatkowy przyjemny rytuał – maseczka

Ten element pielęgnacji stosujemy 1–2 razy w tygodniu. Dobra naturalna maseczka do twarzy skłonnej do przesuszenia to rewelacyjny dodatek do codziennej urodowej rutyny. Zastrzyk dobroczynnych substancji pod postacią odżywczej, mocno nawilżającej maski pomoże suchej skórze poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stanowią dla niej zmiany temperatury, klimatyzacja czy chlorowana woda. Ponadto nakładanie maseczki to też bardzo przyjemny, relaksujący rytuał idealny do wykonania, kiedy ma się odrobinę czasu tylko dla siebie!

Naturalna maseczka do twarzy dedykowana do cery suchej powinna zawierać:

  • odżywcze regenerujące oleje,
  • nawilżający kwas hialuronowy,
  • odbudowujące ceramidy,
  • kojący aloes,
  • łagodzący pantenol lub alantoinę.
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx