Analiza umowy deweloperskiej — na co zwrócić uwagę przed podpisaniem?

Umowy deweloperskie to specjalnie skonstruowane umowy, które zawierane są pomiędzy deweloperami budującymi mieszkania, czy domy, a ich przyszłymi nabywcami. Zawiera się je w przypadku nieruchomości, które nie są jeszcze wybudowane. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem takiej umowy?
Umowy deweloperskie zmieniły się w roku 2021. Wtedy w życie weszła ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jej celem było uregulowanie stosunków pomiędzy osobami fizycznymi a deweloperami budującymi nieruchomości, takie jak domy jednorodzinne, czy mieszkania.
Na czym polega umowa deweloperska?
Umowa deweloperska to środek stosowany, gdy mieszkanie będące przedmiotem transakcji nie zostało jeszcze wybudowane. Z racji tego, że dobro, w tym wypadku nieruchomość, jeszcze nie istnieje, niemożliwe jest podpisanie zwykłej umowy sprzedaży. Ta nie pozwala bowiem na ochronę interesów obu stron.
Podstawą umowy deweloperskiej jest to, że w jej ramach inwestor, czyli deweloper zobowiązuje się do przeniesienia własności mieszkania lub domu po oddaniu budynku do użytkowania. Kupujący w zamian zobowiązuje się do zapłaty ustalonej wcześniej kwoty.
Co powinna zawierać umowa deweloperska?
Wprowadzenie umowy deweloperskiej miało na celu ochronę kupujących. Pomimo tego wciąż można spotkać nieuczciwe zapisy. Dlatego dokładna analiza umowy deweloperskiej wraz z radcą prawnym pozwala na zabezpieczenie się przed utratą swoich pieniędzy.
Zacznijmy od tego, co musi zrobić deweloper przed podpisaniem umowy. Do jego obowiązków należy dostarczenie prospektu informacyjnego, a także załączników do niego. W nich znajdziesz wszystkie informacje dotyczące nieruchomości, jej planowanej powierzchni, standardu prac, wysokość kar umownych, wysokość odsetek dla dewelopera itd.
Co musi zawierać sama umowa deweloperska? Cenę mieszkania lub domu, jego powierzchnię, układ pomieszczeń, miejsce i datę zawarcia umowy, a także termin zawarcia umowy przeniesienia własności. Potrzebne są też informacje dotyczące samej inwestycji. Będzie to czas rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, sposób pomiaru powierzchni nieruchomości, czy też oznaczenie pozwolenia na budowę.
Dlaczego warto przeanalizować umowę deweloperską?
Analiza umowy deweloperskiej wraz z radcą prawnym pozwoli Ci na dokładne zrozumienie wszystkich jej zapisów. W ten sposób lepiej poznasz prawa, które przysługują Ci jako nabywcy. Jest to także jedyny sposób na upewnienie się, że umowa nie zawiera zapisów niekorzystnych dla Ciebie.
Decydując się na przeanalizowanie umowy deweloperskiej przed jej podpisaniem, zmniejszysz ryzyko, które wiąże się z zakupem nieruchomości. Dobry radca prawny szybko zauważy wszelkie nieprawidłowości, które należy zgłosić deweloperowi.