6 maja 2021

Oprogramowanie CAM – nie wypiera, lecz uzupełnia obróbkę tradycyjną

Obecnie stosowane obrabiarki sterowane numerycznie, to zaawansowane urządzenia, które w porównaniu do swoich analogowych odpowiedników, pracują szybciej, wydajniej i oferują szerszą paletę możliwości. Przewaga, jaką posiada oprogramowanie CAM, polega na integracji faz projektowania i wytwarzania. Co to oznacza? Że obrabiarki numeryczne są w stanie wytworzyć bardziej skomplikowane kształty, w sposób ekonomiczny, uwzględniając produkcję seryjną.

Praca z maszyną analogową polega na ręcznym tworzeniu programu obróbczego, posługując się g kodami, bazując na przygotowanej dokumentacji 2D. To nie tylko czasochłonne, obarczone ryzykiem popełnienia błędów, ale i ograniczające możliwości tworzenia najbardziej skomplikowanych i złożonych kształtów. Co więcej, praca w pełnych trzech osiach staje się na tyle wymagająca, że bez oprogramowania CAM, praktycznie nie jest możliwe ręczne przygotowanie programu obróbczego.

Programowanie CAM niesie ze sobą wiele zalet, dlatego uzupełnienie CAD o CAM, stwarza duże pole do popisu zarówno inżynierom, programistom, jak i wpływa na większą wydajność maszyn obróbczych. Spośród najważniejszych korzyści wymienia się krótszy czas przeznaczony na przygotowanie programu dla urządzenia obróbczego. Kolejno, możliwe jest tworzenie programów dla najbardziej złożonych i skomplikowanych kształtów, włącznie z tymi zawierającymi pełne trzyosiowe wartości.

Można na bieżąco wprowadzać poprawki. Łatwiej dostrzegać błędy i eliminować ryzyko występowania kolizji podczas pracy urządzeń obróbczych, dzięki czemu przedłuża się ich żywotność.

Programowanie CAM to krok w kierunku ekonomiczniejszej, wydajniejszej i uproszczonej pracy ludzi oraz maszyn. O precyzję w dopasowaniu parametrów, wyborze konkretnych programów i dostępnych modułów, nie trzeba się martwić, stawiając na ofertę firmy www.camdivision.pl. Doświadczony zespół może pochwalić się indywidualnym podejściem, kreatywnymi rozwiązaniami oraz faktem, że firma ta jest największym w Polsce partnerem światowego lidera SIEMENS PLM.