Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

25 lipca 2021

Kredyt konsolidacyjny na spłatę pożyczek – czy to możliwe?

Co drugi dorosły Polak posiada zobowiązanie kredytowe. Największą popularnością cieszą się kredyty na dowolny cel. Okazuje się, że polskie społeczeństwo się wzbogaca, stać nas na spłacanie comiesięcznych rat. Niestety, wzrastające zarobki obywateli naszego kraju stanowi również zagrożenie. Dostęp do kredytów niejednokrotnie sprawia, że zaciąganych jest zbyt dużo zobowiązań. W efekcie coraz więcej Polaków ma długi, których nie jest już w stanie regulować. Tak powstaje pętla zadłużenia, poprzez którą utracona zostaje płynność kredytowa.

Kredyt konsolidacyjny jest opcją, by uporać się z problemami finansowymi. I chociaż tego rodzaju produkt banku nie jest typową usługą oddłużeniową, to z całą pewnością pozwala na poprawę sytuacji pieniężnej. Warto wiedzieć więcej.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem, które łączy wszystkie dotąd zaciągnięte kredyty w jeden produkt. Tym samym, kredytobiorca zyskuje tylko jedną ratę konieczną do spłaty, co wiąże się z większym komfortem regulowania comiesięcznych należności. Nie można tu mówić o darowaniu zadłużeń, ale z całą pewnością od teraz zobowiązanie jest spłacane na lepszych warunkach. Przede wszystkim jedna rata jest o niższej wysokości aniżeli suma spłacanych wcześniej, kilku kredytów. Co więcej, wydłużony zostaje okres trwania umowy z bankiem. „Nowy” bank pozwala też dobrać dodatkowe środki, które kredytobiorca może spożytkować w dowolny sposób.

Sam proces zaciągania kredytu konsolidacyjnego jest prosty. Nowy bank spłaca wskazane zobowiązania kredytowe, za to wytycza jedną, łączną ratę. Współpraca z innymi instytucjami bankowymi zostaje zakończona, a od tej pory kredytobiorca zobowiązany jest do terminowego regulowania nowej raty.

Kredyt konsolidacyjny – zalety

Dobry kredyt konsolidacyjny wykazuje szereg korzyści dla kredytobiorcy. To między innymi:

– nowa, niższa rata połączonych zobowiązań kredytowych,

– wysłużony czas współpracy z bankiem,

– możliwość dobrania dodatkowych środków pieniężnych,

– komfort współpracy tylko z jednym bankiem,

– uzyskanie nowych warunków zobowiązania kredytowego, bardzo często bardziej atrakcyjnych od tych, które wiązały się z kredytami zaciągniętymi kilka lat temu.

Kredyt konsolidacyjny w ramach oddłużania

Jak wspomnieliśmy na początku, kredyt konsolidacyjny nie jest produktem oddłużeniowym. Nowy bank co prawda spłaca poprzednio zaciągnięte zobowiązania, ale ich spłata nie zostaje darowana. Należy też podkreślić, że kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to korzystna opcja dla tych, którzy posiadają tylko kredyty bankowe. Konsolidacji nie mogą podlegać pożyczki pozabankowe, które zostały zaciągnięte w firmach pożyczkowych, parabankach czy chwilówkach.

Chociaż długi nie zostają darowane, to dla kredytobiorcy kredyt konsolidacyjny jest wybawieniem, dzięki któremu spłata należności przebiega od teraz na nowych, korzystniejszych warunkach. Oprocentowanie zostaje obniżone, raty stają się niższe poprzez wydłużenie okresu trwania umowy z bankiem. Z całą pewnością można potwierdzić, że w ramach rozsądnego oddłużania jest to jeden z najlepszych produktów bankowych.

Kredyt konsolidacyjny – kiedy się nie opłaca?

Okazuje się jednak, że kredyt konsolidacyjny nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Zanim kredytobiorca złoży wniosek o takie zobowiązanie, warto by sprawdził jego warunki. Może okazać się, że nowy kredyt będzie finalnie droższy od zaciągniętych już zobowiązań. Może okazać się także, że koszty około kredytowe negatywnie wpłyną na płynność finansową klienta banku. Pamiętajmy, że wszystkie instytucje pobierają prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, a nowy bank może żądać prowizji za udzielenie kredytu.

Aby kredyt konsolidacyjny został udzielony na atrakcyjnych warunkach, patrząc na indywidualne potrzeby i możliwości finansowe kredytobiorcy, należy dokładnie przeanalizować rankingi takich zobowiązań, jakie oferowane są w różnych bankach i wybrać najlepszy.