11 kwietnia 2021

Niezwykłe działanie szałwii. Najcenniejsze właściwości popularnego zioła

Znana od stuleci i uznawana za jedną z najbardziej pospolitych roślin. Pełna cennych dla organizmu właściwości leczniczych. Ogólnodostępna w pierwszym lepszym supermarkecie w postaci wygodnej w parzeniu herbatki ekspresowej. Możliwa do nabycia także w rekomendowanych, specjalistycznych serwisach takich jak Witaminyswanson, gdzie dystrybuowana jest jako wysokiej jakości preparat suplementowy. Szałwia lekarska, bo o niej tutaj mowa, stanowi jeden z najbardziej wartościowych gatunków ziół.

Działanie

„Salvere”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „ratować” – od tego terminu wywodzi się etymologicznie nazwa tytułowej rośliny i nieprzypadkowo wybrano akurat takie określenie dla opisywanego zioła. Gdyby tak przyjrzeć się mu nieco bliżej i bardziej wnikliwie, szałwia jest pełna różnorodnych istotnych dla ludzkiego organizmu składników, witamin i minerałów, korzystnie wpływając na kondycję zdrowotną, a także znacząco przyspieszając walkę z rozmaitymi problemami chorobowymi i ciężkimi niekiedy schorzeniami przewlekłymi. Przejdźmy do konkretów, bardzo cenne są zwłaszcza liście szałwii, w których występuje mnóstwo olejków eterycznych. To one przydają się do zwalczania stanów zapalnych, infekcji, przeziębień, dolegliwości skórnych. W korzeniu charakteryzowanego zioła występuje z kolei wiele substancji dobroczynnie wpływających na pracę konkretnych narządów- wątroby, jelit, ale też żołądka. Szałwia obfituje w składniki takie jak flawonoidy, które działają przeciwzapalnie. Jest prawdziwą kopalnią witamin z grupy B, witaminy C oraz A. Ma w sobie spore ilości sodu, cynku, żelaza, magnezu i potasu. Jest dobrym rozwiązaniem zarówno jako herbatka, jak i preparat sproszkowany, bowiem intensywność jej działania jest identyczna w obu przypadkach. Warto włączyć szałwię lekarską do stałego jadłospisu, aby pełniła funkcje profilaktyczne, zabezpieczając organizm przed zaatakowaniem przez szkodliwe bakterie czy wirusy.

Zastosowanie

Ze względu na bardzo rozległą skalę oddziaływania szałwii, roślina ta znakomicie sprawdza się w zasadzie jako preparat ogólny, który nadaje się do suplementowania po prostu w celach zapobiegawczych. Z jednej strony charakteryzowane zioło radzi sobie z niepożądanymi skutkami menopauzy, z drugiej normuje pracę gruczołów łojowych, zatem sprawdza się także w okresie dojrzewania przy pielęgnacji skóry typowo trądzikowej. Wspomaga walkę z łuszczycą, grzybicą i likwiduje wypryski. Napar z tej rośliny działa wykrztuśnie, więc dobrze jest uzupełniać nim leczenie zapalenia oskrzeli czy płuc. Szałwia znakomicie zwalcza gorączkę i przynosi ulgę w niestrawnościach.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x