śr. Kwi 8th, 2020

Mikrorachunek PIT, CIT, VAT – czy jest się o co martwić?

Prowadzenie własnego biznesu nigdy nie było łatwym zadaniem. Potrzeba do niego mnóstwa samozaparcia, umiejętności, a także wiedzy. Tylko w ten sposób ma się szansę osiągnąć sukces. Uważać trzeba na wszystko, ale szczególnie mocno na kwestie związane z podatkami. Najnowszą zmianą jest 1 mikrorachunek podatkowy PIT, CIT i VAT. To duże ułatwienie dla przedsiębiorcy, dlatego warto je mieć na uwadze, bo wszelkie problemy i niedopatrzenia mogą spowodować wiele nieprzyjemności, które w dłuższej perspektywie bardzo trudno może być wyjaśnić. Dlatego bardzo warto śledzić wszelkie zmiany i korzystać z ułatwień tam, gdzie to tylko możliwe.

indywidualny mikrorachunek

  1. Podatki w biznesie
  2. Kwestie bankowe
  3. Mikrrachunek PIT, CIT, VAT
  4. Nie potrzebujesz już 3 rachunków, wystarczy 1.

Sprawy podatkowe w biznesie – uważaj na nie starannie mocno

Biznes to ciężki kawałek chleba. Często, zwłaszcza początkującym przedsiębiorcom, sen z powiek spędza kwestia związana z podatkami. To rzecz, która potrafi bardzo wyprowadzić z równowagi – zarówno osobę, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jak i osobę, która zarządza dużo większą firmą, bo przed podatkami nikt nie ucieknie – płacenie ich jest obywatelskim obowiązkiem. Przepisy są w stanie zmienić się praktycznie w każdym momencie, zazwyczaj są jednak ogłaszane odpowiednio wcześniej, by każdy, kto tylko trzyma rękę na pulsie, był w stanie się do nich przygotować. Tak samo jest z mikrorachunkami. Niegdyś był osobny mikrorachunek PIT, osobny na CIT i osobny na VAT. To sprawiało, że przedsiębiorca musiał mieć pieczę nad 3 mikrorachunkami i każdy mikrorachunek podatkowy był wtedy równie istotny. Dlatego zmiana z 3 osobnych rachunków na 1 jest tak rewolucyjną zmianą w przepisach.

Mikrorachunek PIT, CIT, VAT – ogromne ułatwienie

PIT, CIT, VAT – te 3 skróty doskonale musi poznać każdy przedsiębiorca i im wcześniej to zrobi, tym lepiej. Kwestie podatkowe są jednymi z najważniejszych, które zostaną przed nim postawione. Najnowsza zmiana zakłada przejście z 3 osobnych rachunków na 1. Oczywiście nie przyjdzie to automatycznie, dlatego ogłoszone zostało odpowiednio wcześniej. W ten sposób mikrorachunek CIT, PIT i VAT po zastosowaniu odpowiednich kroków zostanie zmienionych w 1 wspólny dla wszystkich tych podatków. Jakie to kroki? Najlepiej dowiesz się u samego źródła, choć nie musisz w tym celu jechać do właściwego urzędu skarbowego, bo wszystkiego możesz dowiedzieć się online.

1 rachunek zamiast 3

Najnowsza zmiana zakłada, że każdy podatnik, czyli każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, bez względu na jej wielkość i sektor działalności, otrzyma swój własny, całkowicie indywidualny mikrorachunek, na który będzie zobligowana uiszczać odpowiednie opłaty w stosownym czasie. To bardzo duża zmiana, dlatego warto się tym zainteresować jak najwcześniej, bo wchodzi w życie na początku roku 2020. Mikrorachunek VAT pozwoli w najlepszy sposób zadbać o tę płatność, bez obaw, że dojdzie do nieprzewidzianych komplikacji. Jak tego dokonać, by 3 rachunki zamieniły się w 14? Jeśli nie do końca orientujesz się w przepisach i nie masz zbyt wiele czasu na to, by samodzielnie zgłębiać meandry przepisów podatkowych, a czas nagli – zwróć się o pomoc do profesjonalistów. Znajdziesz ją online, nad wszystkim panuje też wykwalifikowany księgowy, dlatego jeśli go zatrudniasz, udaj się po poradę właśnie do niego. Wtedy dostaniesz całą potrzebną Ci wiedzę w najbardziej przystępny sposób. Nie zwlekaj z podjęciem starań o 1 numer konta, bo możesz na tym tylko stracić – także cenny czas, który spędzisz w długich kolejkach.

Dodaj komentarz

avatar
20000
  Subskrybuj  
Powiadom o