Plisy — funkcjonalna alternatywa dla rolet i żaluzji

Gdy żaluzje są zbyt ociężałe, rolety rzymskie nie pasują charakterem do loftowego wnętrza, a rolety dzień i noc nie spełniają wygórowanych wymogów estetycznych, na arenę rozwiązań zaciemniających wkraczają plisy. To nowoczesne, ergonomiczne i w pełni dopasowane do okna rozwiązanie, które zapewni zarówno ochronę przed słońcem, jak i intymność dla osób znajdujących się w domu.

Na dwa sposoby — od góry i od dołu

Użytkowanie rolety kojarzy się z wykonaniem ruchu, który rozwija tkaninę ku linii parapetu lub zwija ją w przeciwnym kierunku. Tymczasem w przypadku rolet plisowanych sytuacja ulega znacznemu rozbudowaniu, ponieważ można ich używać także na odwrót. To bardzo komfortowe rozwiązanie w niektórych wnętrzach, dające szereg nowych możliwości. Wystarczy wyobrazić sobie blat kuchenny ułożony równolegle do okna. Często za szybą jest jedynie ogród, ale czasem też zdarza się widok na okna sąsiada lub ulicę. W takim przypadku za pomocą plis można osłonić się przed wzrokiem ciekawskich przechodniów bez rezygnowania z dopływu światła w górnej części okna. Taka funkcja zupełnie zmienia postrzeganie przysłon okiennych i sposób, w jaki można z nich korzystać. Jednym z czołowych producentów plis okiennych jest firma karnix.pl. Kupując plisy w tym sklepie internetowym mamy zapewnioną najwyższą jakość produktu, błyskawiczną realizację zamówienia oraz bezpieczną wysyłkę do klienta za pomocą firmy kurierskiej.

W kuchni, salonie, na poddaszu

Nie ma ograniczeń dotyczących stref w domu, w których sprawdzą się plisy. Z powodzeniem można ich użyć tak jak we wcześniejszym przykładzie w kuchni, ale doskonale sprawdzą się również w nowoczesnym salonie na bardzo wysokich przeszkleniach. Można ich używać także w łazience i sypialni. W pierwszym przypadku idealnie nada się materiał Harmony lub Thermo, a w drugim — Blackout.

Plisy dachowe — ciekawa alternatywa dla rolet? Oczywiście! Także na poddaszach taka forma zaciemnień doskonale się wpasowuje, dając nowe możliwości dozowania dopływu światła. Dzięki nim regulacja jest przeprowadzana w sposób płynny i dynamiczny, a nie stopniowy, jak w przypadku tradycyjnych modeli rolet.

Łatwy montaż dzięki zatrzaskom

Pod względem montażu ten rodzaj rolet wymaga nieco większej uwagi niż bezinwazyjne modele dzień i noc, w kasecie lub rzymskie. Plisy są bardzo dyskretne i dość dobrze wnikają w strukturę kompozycyjną ram okiennych, jednak wymagają przy tym wykonania kilku otworów. Na szczęście dzięki zastosowaniu odpowiednich dystansów i innych systemów regulacji, niezwykle trudno jest się pomylić w trakcie prac technicznych. Po zamocowaniu listew ozdobnych wszystkie mocowania stają się niewidoczne, a cała konstrukcja nabiera lekkości. Raz zamocowana roleta plisowana nie wymaga przeprowadzania żadnych czynności serwisowych — w razie potrzeby można oczywiście dokonać regulacji napięcia sznurka, ale najczęściej nie jest to konieczne.

Szeroki wybór rodzajów tkanin, kolorów i deseni elementów wykończeniowych sprawia, że plisy można doskonale dopasować do posiadanych ram okiennych. Da się je montować zarówno w starszej, jak i nowszej stolarce okiennej. Pomimo częściowo inwazyjnej metody ich przytwierdzania, warto się do nich przekonać. Tych kilka minut więcej poświęconych na montaż odwdzięcza się później perfekcyjną funkcjonalnością w trakcie codziennego używania rolety.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx