Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

26 października 2021

Automatyka domowa dla każdego – od jakich urządzeń zacząć?

Inteligentny dom

Inteligentny dom staje się w Polsce coraz popularniejszy. Jednocześnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co tak naprawdę oznacza to pojęcie. Niniejszy artykuł rozwieje wątpliwości w tej sprawie, a jednocześnie odpowie na pytania jakie korzyści wiążą się z tą technologią. Kto wie, może stanie się on inspiracją do powstawania kolejnych budynków tego typu?

Inteligentny dom – podstawowe informacje i korzyści

Inteligentny dom to taki, który za sprawą automatyki budynkowej (na którą składa się duża ilość zaprogramowanej elektroniki) jest w stanie sam sterować swoim działaniem w celu zoptymalizowania niektórych czynności. Podstawowym pojęciem jest tutaj Internet Rzeczy, czyli technologia, która staje się coraz bardziej zaawansowana, a jednocześnie ciągle zyskuje na popularności. Internet of Things to stworzenie z urządzeń grupy (sieci), która jest w stanie wysyłać pomiędzy sobą komunikaty. Inteligentnych systemów w obrębie budynku może być wiele, a ich zastosowanie może być różnorodne.

Które elementy sprawiają, że Twój dom można nazwać inteligentnym?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż jest to bogate pojęcie, a ilość systemów jest duża i zróżnicowana. Omówmy podstawowe urządzenia w celu zbudowania wyobrażenia o całej koncepcji. Na początek czujniki ruchu. Na ich podstawie może włączać się oświetlenie, dostosowywać temperatura lub można je skonfigurować z systemem alarmowym. Czujniki otwarcia drzwi/okien mogą być pomocne dla systemu bezpieczeństwa lub mogą „zadecydować”, że jeśli otwierasz okno to mogą wyłączyć ogrzewanie. Gniazdka WiFi są rewolucją w kwestii sterowania inteligentnym domem. Pozwala na przesyłanie danych, a to z kolei do sterowania podłączonym urządzeniem. Sprawiają, że za pomocą np. telefonu, możemy wydawać polecenia, które zostaną wykonane przez system. To kwintesencja słowa „inteligentny” w kontekście budynku. Systemy mogą zarządzać same swoją pracę, ale możemy wydawać polecenia, a wtedy one dostosują swoją pracę. Jednocześnie jest to proste i intuicyjne. Sklep automatyki domowej zawiera zwykle przełączniki dotykowe światła, które zapewniają komfort oraz taśmy LED, które są gwarancją nowoczesnego wyglądu. Jako pierwsze urządzenie w kontekście tematu artykułu mogłoby komuś przyjść do głowy kamera i byłoby to słuszne skojarzenie. Pozwalają na obserwację wnętrza domu, nawet gdy jesteś od niego daleko. To podstawowe urządzenie, które zapewnia większość sklepów z elektroniką. Te podstawowe elementy systemu to jednocześnie łatwe urządzenia, które wykonują ważną pracę, a jednocześnie intuicyjne w obsłudze.

Sterowanie inteligentnym domem, czyli komfort i optymalizacja

Przykład najlepiej zobrazuje tę kwestię. Sprawdźmy automatykę budynkową Shelly. Jest to koncepcja, która pozwala na sterowanie domem za pomocą urządzenia, które każdy ma zwykle przy sobie, czyli… smartfona. Telefon komórkowy wystarczy nam do obsługi takich parametrów domu jak temperatura, wilgotność, ściemnianie światła i dużo więcej. Weźmy również jako przykład aplikację Tuya Smart Life. Wszelkie czujniki (m.in. ruchu czy temperatury), gniazdka WiFi, światła czy kamery to dużo różnorodnych urządzeń, ale wymieniona aplikacja wystarczy do obsługi ich wszystkich. To właśnie idea sterowania inteligentnego domu. Prostota i intuicyjność. Komfort za sprawą posiadania wszystkiego pod kontrolą. Na https://elty.pl/ znajdziesz więcej informacji oraz możliwość sprawdzenia poszczególnych produktów domu, który można nazwać „inteligentnym”. Warto zastanowić się czy nie warto zainwestować w takie rozwiązanie. Wynika bowiem z niego szereg zalet. Współpracujące urządzenia pozwalają obniżyć rachunki, ponieważ nie grzejesz wtedy, gdy jest to niepotrzebne, światło nie jest włączone podczas Twojej nieobecności. Jednocześnie intuicyjne sterowniki sprawiają, że tak naprawdę nie musisz nic robić, żeby cały budynek działał w satysfakcjonujący sposób. Automatyka domowa to droga do komfortu i często do zachowania większej ilości pieniędzy w portfelu.

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x