23 listopada 2020

Jak poradziłbyś sobie nocą w lesie? Poradnik biwakowy

Survival od lat notuje nieustanny wzrost popularności i każdego roku zdobywa rzesze nowych zwolenników. Chęć sprawdzenia się w trudnych warunkach nie jest zastrzeżona dla jednej płci lub grupy wiekowej. Na szlakach i daleko poza nimi coraz częściej można spotkać zarówno nastolatków, jak i osoby w wieku mocno dojrzałym. Co sprawia, że tak chętnie rezygnujemy z wygód cywilizacji i ruszamy na podbój dzikich terenów?

Jak wykonać pierwszy krok?

Siedzący tryb życia, praca przed komputerem, pokonywanie nawet krótkich dystansów przy pomocy samochodu lub środków komunikacji zbiorowej – ten tryb życia jest charakterystyczny dla większości z nas i niestety trudno uznać go zdrowy lub pasjonujący. Nasz wzrok przez większość czasu pozostaje wbity w ekrany komputerów, wyświetlacze smartfonów lub w telewizory, aktywne formy rozrywki ustępują miejsca swoim elektronicznym odpowiednikom. Nic więc dziwnego, że w szukamy odskoczni od rutyny – w tej roli najlepiej sprawdzi się wyprawa na łono natury. Stanowi ona okazję nie tylko do zmiany otoczenia i odetchnięcia świeżym powietrzem, ale też umożliwia poznanie własnych możliwości i granic. Czy jednak ten sposób spędzania wolnego czasu można polecić każdemu mieszczuchowi?

Tytułowe pytanie o możliwość przeżycia nocy w lesie wbrew pozorom nie jest prowokacyjne. Wprawdzie dla osób przyzwyczajonych do stałego, najczęściej stacjonarnego trybu życia, może ono się wydać nieco absurdalne, jednak w rzeczywistości realizacja takiego wyzwania jest jak najbardziej możliwa. Kluczem do sukcesu są odpowiednie przygotowania. Warto skorzystać z porad osób doświadczonych, a najlepiej pierwszą wyprawę odbyć w towarzystwie zapalonych bushcraftowców lub fanów survivalu. Poczujemy się zdecydowanie bezpieczniej i we względnym komforcie będziemy mogli sprawdzić, czy ten rodzaj przygód nam odpowiada. Nauczymy się też wybierać miejsca odpowiednie na nocleg i poznamy podstawy przetrwania. Uzbrojeni w tak zdobyte pierwsze doświadczenia zdecydowanie pewniej wkroczymy w świat samodzielnego zdobywania natury. 

Kompletujemy ekwipunek

To, co zabierzemy na biwak, bezpośrednio wpłynie nie tylko na naszą wygodę, ale także na bezpieczeństwo. Jeżeli planujemy spędzić noc w improwizowanych warunkach, konieczny będzie śpiwór. Dobierzmy model dostosowany do warunków atmosferycznych, czyli taki, który zapewni nam komfort termiczny w aktualnie panującej temperaturze. Nie zapominajmy o wygodzie – pod śpiworem powinna się znaleźć karimata lub mata samopompująca. 

Konieczne też będą akcesoria pozwalające na przyrządzenie posiłków oraz zapewniające oświetlenie. Zakupów możemy dokonać bez wychodzenia z domu. Kuchenka gazowa i latarka na kolba.pl to tylko fragment asortymentu, jaki ten renomowany sklep internetowy przygotował dla fanów biwakowania. Znajdziemy tu również noże, kompasy, krzesiwa, namioty, tarpy, wytrzymałą odzież i obuwie, a także szereg drobniejszych, acz bardzo przydatnych akcesoriów. Uzbrojeni w wiedzę i wysokiej jakości wyposażenie jesteśmy gotowi na stawienie czoła każdej przygodzie.

/fot: materiały prasowe

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x