Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 grudnia 2022

Kot – nasz futrzasty towarzysz, co musimy o nim wiedzieć?

Niemal każdy z nas miał styczność z kotem, kochamy go od pierwszego wejrzenia i od razu chcemy takiego w naszym domu. Czy kot jest odpowiednim zwierzęciem dla każdego, czy rzeczywiście opieka nad nim nie jest wymagająca? 

Jak zaopatrzyć się, gdy w domu pojawi się kot?

Z kotami różnie bywa, czasem decydujemy się na adopcję ze schroniska, od znajomego, zakup w hodowli, a zdarza się też tak, że mała przybłęda sama będzie czekała u progu naszych drzwi. Decyzję o przyjęciu kociaka pod swój dach należy dokładnie przemyśleć, żadne zwierzę nie jest zabawką, z jego posiadaniem wiąże się niemała odpowiedzialność. 

Koty dzielą się na te wychodzące i niewychodzące. Głównie zależy to od właściciela, czy pozwoli swojemu małemu przyjacielowi zwiedzić świat, w którym naturalnie żyje, choć należy pamiętać, że czekają tam na niego liczne niebezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy kot przebywa wyłącznie w domu, czy spędza czas poza nim, warto zaopatrzeć się w kuwetę, kot potrafiący z niej korzystać na pewno nie narobi nam bałaganu. Koty chodzą własnymi ścieżkami i miejsce do spania znajdą niemal wszędzie, ale specjalne legowisko, będzie jego królestwem. Niezbędnikiem oczywiście są miseczki, odpowiednio dopasowane do rozmiaru kota oraz ilości jedzenia jaką spożywa. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju zabawki, które odciągną naszego kociaka od gryzienia lub drapania naszych ukochanych mebli. Wizyty u weterynarza powinny być regularne, do tego przyda nam się transporter.

Akcesoria dla kotów to temat rzeka, każdy może dobrać coś do preferencji swoich oraz futrzastego przyjaciela. 

W jaki sposób dbać o kota?

Tak jak w przypadku ludzi, wizyty u lekarza są nieuniknione, tak samo koty powinny systematycznie widywać się z weterynarzem. Najważniejsze są szczepienia, które chronią nasze zwierzaki przed najgroźniejszymi i najbardziej powszechnymi chorobami. Chronimy tutaj nie tylko kota, ale też siebie, ponieważ część chorób może zostać przeniesiona na człowieka. 

Koty w różny sposób pokazują, że coś z nimi nie tak. Musimy zwracać uwagę na zmiany zachowania, obniżenie apetytu, czy brak witalności. Zwłaszcza u kotów wychodzących, problemem są pasożyty, dlatego też dużą rolę odgrywa regularne odrobaczanie.

Pielęgnacja kota obejmuje zarówno dbałość o jakość jego sierści, jak i zębów, czy pazurów. Oprócz tego uwagę należy przywiązywać do jego uszu, ponieważ sam nie jest w stanie ich wyczyścić. 

Kocia dieta? Żywienie to również bardzo ważna kwestia. Koty to ruchliwe zwierzęta, ale mimo to, zbyt duża waga może pojawić się też u nich, a przy tym zagrażać ich życiu. Ilość pożywienia należy dopasować do wieku oraz wagi pociechy. Karmy, którymi karmimy naszego przyjaciela powinny mieć dobrej jakości składniki, które bez problemu zostaną strawione przez kota. Niewiele osób wie, że zły dobór karmy, może wywołać oprócz niedogodności ze strony pokarmowej, także poważne schorzenia.

Obszernie, ale przy tym przystępnie przedstawione informacje na temat tego, jak zadbać o naszą pociechę, aby była szczęśliwa i zdrowa znajdziemy na stronie https://abc-kot.pl

Rasowy, czy może „dachowiec”?

Wybór kota zależy od naszych upodobań, jeśli zwierzak sam nie pojawi się na naszej drodze. Rasy kotów różnią się przede wszystkim wyglądem, ale też cechami charakteru. Jeśli chcemy dopasować kota w sposób idealny do nas, możemy kierować się opisami raz zawartymi na stronie https://abc-kot.pl/rasy-kotow/. Dodatkowo koty rasowe odbiegają od siebie długością życia, rodzajami pielęgnacji, żywienia, czy aktywności. Dachowce to po prostu koty domowe, które zawierają w sobie pomieszanie najróżniejszych ras, są także najbardziej popularne i jest ich najwięcej. 

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx