Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Adwokat kościelny – rzetelne wsparcie stron w procesach małżeńskich… i nie tylko

Stwierdzenie nieważności małżeństwa to instytucja prawa kościelnego, z której coraz częściej korzystają wierni przekonani, że ich małżeństwo nie może być uznawane za ważne. I to właśnie wsparcia prawnego w związku z tzw. rozwodami kościelnymi najczęściej poszukują, odwiedzając kancelarie kanoniczne. Na czym dokładnie może polegać pomoc adwokata kościelnego podczas postępowania małżeńskiego? I w jakich innych sprawach może on służyć wsparciem?

Adwokat kościelny – kto to taki?

Adwokatem kościelnym nazywamy prawnika specjalizującego się w prawie kanonicznym (kościelnym). Na mocy biskupiego dekretu może on brać udział w procesach toczących się przed trybunałami kościelnymi. Adwokat kościelny to nie tylko specjalista doskonale orientujący się w kanonach Kodeksu prawa kanonicznego i tajnikach prawa wyznaniowego, lecz również osoba ciesząca się bardzo dobrą opinią wśród duchowieństwa i w środowisku prawniczym. Niezależnie od charakteru postępowania, w którym reprezentuje klienta, zabiega o jak najskuteczniejsze przedstawienie jego argumentów oraz oczywiście – dopełnienie jego praw procesowych.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa a adwokat kościelny

Do stwierdzenia nieważności małżeństwa, czyli tzw. rozwodu kościelnego, może dojść, jeśli sąd uzna, że zawarciu małżeństwa towarzyszyły przeszkody zrywające (np. przeszkoda niemocy płciowej, wieku czy małżonkobójstwa), braki dotyczące zgody małżeńskiej (np. niezdolność umysłowa do zawarcia małżeństwa lub symulacja konsensusu) czy formy zawarcia małżeństwa. Adwokat kościelny w procesie o unieważnienie ślubu kościelnego zapewni fachową pomoc każdemu klientowi na każdym etapie sprawy. Osoba zaskarżająca małżeństwo – lub pozwana – może jednak skorzystać z jego pomocy na każdym etapie trwania procesu. Adwokat kościelny jest więc w stanie pomóc zainteresowanemu w sporządzeniu skargi powodowej, doborze świadków czy zebraniu dowodów. Może także uczestniczyć w wymianie argumentów z obrońcą węzła małżeńskiego, a w razie potrzeby – odwołać się od niekorzystnego dla stron wyroku sądu.

Czym jeszcze zajmuje się adwokat kościelny?

Procesy dotyczące stwierdzenia nieważności małżeństwa – tzw. rozwody kościelne – stanowią w rzeczywistości jedynie część (choć znaczną) wszystkich spraw prowadzonych przez adwokatów kościelnych. Warto podkreślić, że kancelarie kanoniczne – takie jak Kancelaria Adwokata Kościelnego prowadząca portal adwokatkościelny.pl – kieruje swoje usługi zarówno do osób indywidualnych, świeckich i duchownych, jak i podmiotów życia kościelnego – parafii, diecezji, zakonów, fundacji bądź organizacji. Oznacza to, że adwokat kościelny może nie tylko służyć doradztwem z zakresu prawa kanonicznego, lecz również podejmować się szeregu innych działań o znaczeniu prawnym. Praktyka pokazuje, że podmioty kościelne często korzystają z pomocy kancelarii w zakresie obsługi prawnej jednostek organizacyjnych Wspólnoty, zarządzania majątkiem Kościoła (dotyczy to m.in. pośrednictwa w różnego rodzaju transakcjach, czy też np. pozyskiwania środków na renowację świątyń), sporządzania dokumentacji prawnej czy mediacji w konfliktach z organami władzy państwowej lub osobami prywatnymi. Istotnym obszarem działania adwokata kościelnego jest także ochrona i zarządzanie danymi parafian (np. w kontekście tzw. prawa do zapomnienia).

Prawo kościelne czy prawo świeckie?

W wielu przypadkach skuteczna pomoc ze strony adwokata kościelnego wymaga od niego rozeznania nie tylko w normach prawa kościelnego, lecz również świeckiego. Dlatego też Adwokat Kościelny zachęca wszystkie osoby poszukujące pomocy dotyczącej kwestii regulowanych przez prawo państwowe do kontaktu z Kancelarią Prawną LexForm w Poznaniu. Doświadczeni adwokaci – działający w ramach Kancelarii Adwokata Kościelnego i Grupy LexForm – mogą zapewnić kompleksowe wsparcie formalno-prawne nawet w sytuacjach wymagających szczególnej precyzji i wieloaspektowego podejścia do problematycznego zagadnienia.

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx