Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Karma dla młodego psa – jaka karma będzie najlepsza?

Karma przeznaczona dla psów różni się nieco od pożywienia spożywanego przez człowieka. Nie powinno więc karmić się psów dorosłych resztkami ze stołu, ale zapewnić mu odpowiednie, zbilansowane pożywienie, umożliwiające mu prawidłowy rozwój. Ma to szczególne znaczenie w pierwszych kilkunastu miesiącach od urodzenia, gdy pies rozwija się, zużywa mnóstwo energii i przybiera na masie. Nie wystarczy jednak zapewnić mu odpowiedniego pokarmu – należy zadbać o to, by pochodziło od renomowanego producenta, dzięki czemu możemy być pewni, iż dobra karma zawierać będzie jedynie jedynie pełnowartościowe składniki. Jakie rodzaje karmy dla psów można kupić naszemu czworonogowi?

Jaka karma służy żywieniu szczeniąt? 

Kupując karmę dla psa powinniśmy w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia z karmą pełnoporcjową czy uzupełniającą. Informacja o typie jedzenia znajduje się zazwyczaj na opakowaniu. Karma pełnoporcjowa dla psów jest kompletnym pożywieniem, czworonogi mogą funkcjonować przyjmując jedynie ją. Z kolei karma uzupełniająca co prawda zapewnia odpowiednią dawkę energii lub składniki odżywcze, jednak nie jest odpowiednio zbilansowana i nie wystarczy do nakarmienia psa. Przykładem karmy uzupełniającej są popularne przysmaki stomatologiczne – pozwalają one na zachowanie zdrowego uzębienia, jednak nie mogą stanowić jedynego pożywienia dla psów. Karma pełnoporcjowa zawiera białka, minerały, tłuszcze i witaminy, które są kompletnym pokarmem i umożliwiają codzienne funkcjonowanie czworonogom.

Karma mokra dla szczeniąt ras średnich

Pełnoporcjowa mokra karma to bardzo chętnie kupowane pożywienie dla dorosłych psów i szczeniąt. Skład karmy mokrej to głównie mięso oraz podroby, które są bardzo ważnym źródłem tłuszczów, białek i minerałów dla zwierząt i są to składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju szczeniąt. Dodatkowo zawiera ona wodę, dzięki czemu częściowo zaspokaja pragnienie zwierzaka. Karma ta zawiera również małą ilość naturalnych składników roślinnych takich jak siemię lniane, które dostarczają kwasy tłuszczowe i substancje odżywcze, nie występujące w częściach odzwierzęcych. W tym typie karmy nie występują konserwanty oraz przeciwutleniacze, gdyż jest ona sterylizowana. Niektóre odmiany wykorzystują natomiast takie dodatki, jak galaretka czy sos, w których pływają mięsne kawałki. Jest ona mniej kaloryczna niż sucha, polecana jest zatem psom mającym tendencję do przybierania na wadze.  

Sucha karma

Sucha odmiana karmy wytwarzana jest z mączki kostnej, mączki mięsnej oraz zbóż. Składniki te są odpowiednio dobrane tak, by zapewnić kompletne pożywienie dla psów. Ze względu na konsystencję karma ta ma także korzystny wpływ na uzębienie czworonogów. Jest ona znacznie bardziej energetyczna niż mokra, dlatego należy odpowiednio ją porcjować, by nie przekarmić pupila. Ten typ karmy jest także znacznie łatwiejszy w przechowywaniu i może ona czekać na podanie jej psu znacznie dłużej. Sam proces wytwarzania karmy suchej jest wieloetapowy i bardziej skomplikowany, niż karmy mokrej, jednak stała kontrola produkcji sprawia, iż otrzymujemy pokarm, która może bez obaw spożywać każdy pies.

Karma dla młodego psa

Szczeniaki ras dużych potrzebują do rozwoju w okresie wzrostu wzrostu odpowiednio zbilansowanego jedzenia, dostosowanego do ich upodobań, rasy oraz ruchliwości. Karma taka musi być również smaczna, by szczeniak ochoczo zapełniał swój żołądek. W początkowym okresie, gdy pies ma kłopoty z gryzieniem, dobrym wyjściem będzie podawanie karmy mokrej, która nie tylko zaspokoi głód, ale i nawodni czworonoga. Kiedy pojawią się stałe zęby, karma sucha umożliwi ich samoczynne oczyszczanie podczas posiłku, dlatego dobrze jest właśnie suchą karmę podawać w tym okresie rozwoju. Trzeba pamiętać, iż samodzielne przygotowanie odpowiedniego pokarmu dla szczeniąt dużych ras jest wbrew pozorom trudne, dlatego najlepszym rozwiązaniem  do zapewnienia właściwej diety psa jest poszukanie właściwej karmy na stronie: https://apetete.pl/karma-dla-mlodego-psa-junior.html by zapewnić właściwy rozwój czworonogowi już od pierwszych miesięcy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx