Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Jaką trampolinę dla dorosłych wybrać?

Lato sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, a wiele osób decyduje się także na rozpoczęcie ćwiczeń i różnego rodzaju aktywności fizycznej, dzięki której mogą poprawić nie tylko swoją kondycję, ale także zgubić zbędne kilogramy i wymodelować sylwetkę. Jednak wciąż dla większości z nas, przebywanie na zatłoczonej siłowni, szczególnie gdy temperatury na zewnątrz sięgają zenitu, jest prawdziwie karkołomnym zadaniem. Nie tylko sprzyja to nadmiernemu poceniu się, ale także nieprzyjemnemu zapachowi, który unosi się wewnątrz sali treningowej. Posiadacze domu z ogrodem, w bardzo prosty sposób mogą rozwiązać ten problem, wyposażając się w trampolinę dla dorosłych. Nie tylko poprawi to ich kondycję i wzmocni stawy, ale także zagwarantuje świetną zabawę na świeżym powietrzu. Trampolina ogrodowa dla dorosłych z pewnością stanie się nieodłącznym elementem codziennego treningu. Jednak jak wybrać najlepszą z nich i na co zwrócić uwagę, by była ona możliwie jak najbardziej bezpieczna?

Trampolina ogrodowa dla dorosłych- z siatką czy bez siatki?

Na rynku dostępne są zwykle dwa najpopularniejsze rodzaje trampolin. Jedne z nich są otoczone siatką, a inne jej nie posiadają. Którą z nich wybrać? Otóż trampolina z siatką ma za zadanie przede wszystkim zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo, w przypadku niekontrolowanych skoków. Nie wątpliwie zwiększy ona bezpieczeństwo dorosłych, ale także i dzieci, które z pewnością będą ją użytkować. Większe poczucie bezpieczeństwa na trampolinie, zachęci również do wykonywania odważniejszych akrobacji i większej ilości skoków. Co do trampoliny dla dorosłych bez siatki jest to zwykle model dość kompaktowy, który nie zajmie w ogrodzie tyle miejsca. Niemniej jednak, o ile dla dorosłych trampolina ta może być naprawdę dobrym rozwiązaniem, o tyle jeśli będą chciały skorzystać z niej dzieci, lepiej jest zapewnić im nadzór kogoś dorosłego. Dziecko może bowiem z niej wypaść, w przypadku zbyt mocnego odbicia, co jest również prawdopodobne w przypadku dorosłego. 

Zwróćmy uwagę na maksymalne obciążenie

Kolejną istotną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę, podczas wyboru trampoliny dla dorosłych jest jej maksymalne, dopuszczalne obciążenie. Wiele osób podczas wyboru ten fakt pomija, a należy pamiętać, że dorośli ważą o wiele więcej, a szczególnie w momencie kiedy będzie z trampoliny korzystać więcej niż jedna osoba. Najlepiej wówczas wybrać model, który z powodzeniem zniesie obciążenia powyżej 150 kilogramów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet jeśli z trampoliny skorzysta więcej niż jeden dorosły, to nadal zabawa czy trening będzie całkowicie bezpieczny.

Pamiętajmy o odpowiednim stelażu

Nie należy zapominać o wyborze odpowiedniego rodzaju stelaża. Jest on kręgosłupem i rdzeniem całej konstrukcji, więc przed zakupem trampoliny dla dorosłych należy się na samym początku dobrze się mu przyjrzeć. Pamiętajmy by nogi trampoliny wykonane były z solidnego, wytrzymałego i szczególnie odpornego na wygięcia metalu. Nogi trampoliny dla dorosłych nie mogą przede wszystkim się samoistnie zapadać w podłoże lub być niestabilne i chwiać się lub składać przy każdym użytkowaniu. Koniecznie sprawdźmy, czy stelaż jest również odpowiednio zabezpieczony przed korozją, gdyż trampolina przez większość czasu będzie ulokowana na dworze, a warunki atmosferyczne jak np. deszcz, będzie sprzyjał rozwojowi rdzy. Korozja, szczególnie szybko postępująca, może znacznie osłabić wytrzymałość sprzętu i znacznie skrócić jego żywotność. Co więcej koniecznie musimy także zwrócić uwagę na to, czy wszystkie inne metalowe elementy są solidnie przykręcone, a także odpowiednio schowane w materiale, by podczas wykonywania akrobacji i skoków, co pomoże uniknąć ewentualnego skaleczenia i kontuzji.

Wytrzymała mata

Kolejnym niezbędnym elementem trampoliny, na który należy zwrócić uwagę jest jej mata. Powinna być ona wykonana z niezwykle odpornego tworzywa, nie tylko na warunki atmosferyczne jak np. promieniowane UV czy nawet deszcz, ale także na uszkodzenia mechaniczne jak np. przetarcia czy przecięcia. Koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość splotu, gdyż w dużej mierze przełoży się to nie tylko na wytrzymałość trampoliny podczas dynamicznych skoków, ale także na komfort jej użytkowania. Mając na uwadze matę, należy również zwrócić uwagę na jej kształt, który w dużej mierze zdecyduje o kształcie całej trampoliny. Na rynku bez problemu można znaleźć modele o kształcie prostokątnym, a nawet owalnym. Jednak najczęściej trampolina wykonana jest na bazie okręgu. Okazuje się, że ten wybór jest najbardziej optymalnym, gdyż okrągła trampolina zapewnia nie tylko komfort podczas skakania, ale także równomierną pracę sprężyn podczas pracy.

Niezbędne atesty bezpieczeństwa

Najważniejszą kwestią każdej trampoliny dla dorosłych, z której z pewnością będą korzystać także dzieci jest jej bezpieczeństwo. Wytrzymałość to jedno, a bezpieczeństwo to drugie. Należy więc zdecydować się na te modele trampolin, które są potwierdzone jako bezpieczne przez europejskie normy i atesty, co jest swoista gwarancją tego, że można się na nich bezpiecznie bawić, bez obaw o nieprzewidziane wypadki. Na jakie atesty w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę? Najważniejszym z nich są dyrektywy Unii Europejskiej odnośnie produkcji trampolin. Urządzenie powinno być wyprodukowane zgodnie z nimi, a także powinno mieć pozytywny wynik przeprowadzonych badań i testów. Kolejno warto zwrócić uwagę czy trampolina posiada oznaczenie GS, co świadczy o tym, że jest to produkt, który spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Oznaczenie TUV z kolei, jest dowodem na to, że oprócz surowych norm bezpieczeństwa, trampolina spełnia także wymogi jakości. Co więcej, warto zwrócić uwagę na ranking trampolin, to właśnie dzięki niemu możemy dowiedzieć się, które przedmioty najlepiej sprawdziły się u innych użytkowników, a także które z nich, będą najodpowiedniejsze dla dorosłych. Z rankingu możemy też wywnioskować, która trampolina odznacza się najlepszymi parametrami technicznymi i najlepszą ceną w stosunku do jakości.

3.5 4 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx