Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Dobry podręcznik do religii – jaki powinien być?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być każdy podręcznik. Fizyka, biologia, matematyka czy język polski to przedmioty, które, choć różnią się od siebie znacząco, to podręczniki projektowane w ich ramach mają sporo cech wspólnych. Nie inaczej jest z książkami od religii. Jakie więc dokładnie cechy taki podręcznik powinien spełniać i czy są na rynku książki, które te kryteria spełniają?

Podstawowe cechy dobrego podręcznika

Mimo że podręczniki różnią się od siebie, każdy z nich musi spełniać określone założenia. Są to: 

  • Poglądowość – podręcznik powinien opierać się na konkretnych, sprawdzonych informacjach, takich jak daty, wydarzenia, postacie i osoby.
  • Aktywizacja – podręcznik swoją oprawą powinien zachęcać ucznia do działania, aktywnego uczestniczenia w lekcji i nauce.
  • Praktyka i teoria – słabej jakości podręczniki nie zachęcają do sprawdzania teorii w praktyce, co jest dużym błędem. Weryfikacja tego, co mieliśmy okazję przeczytać, w rzeczywistości pomaga utrwalić wiedzę oraz pozwala w rozwijaniu krytycznego myślenia.
  • Pomocne grafiki – podręcznik powinien wspomagać proces uczenia się i utrwalania informacji np. poprzez infografiki, wykresy, zdjęcia. 
  • Systematyczność – podręcznik powinien być zbudowany tak, aby uczeń mógł poszerzać wiedzę o dodatkowe informacje. Powinien też zachęcać do ich powtarzania.

Jak ma się to do lekcji religii?

Lekcje religii, szczególnie w klasach 1-3 szkoły podstawowej, opierają się głównie na poznawaniu podstaw wiary, liturgii oraz podstawowych zasad moralnych, których to nauka w założeniu, ma wzmacniać i kształtować młodych ludzi na resztę życia. W związku z tym podręczniki również powinny być to tej misji dostosowane. 

Przykładem podręcznika spełniającego wszystkie powyższe kryteria i założenia jest seria książek wydana nakładem wydawnictwa WAM “W Drodze Do Wieczernika”. Co możemy w niej znaleźć?

Ów podręcznik zawiera wiele historii i opowiadań opartych bądź nawiązujących do wydarzeń biblijnych. Na ich podstawie ksiądz bądź katecheta/katechetka może nawiązać dyskusję z uczniami, próbując w ramach niej dość do różnych konkluzji. Podręcznik posiada również liczne grafiki oraz ilustracje, które zachęcają do korzystania z niego oraz pomagają w procesie utrwalania informacji. Pod koniec każdej lekcji uczniowie mogą zapoznać się z pytaniami do lekcji, a także z modlitwą, która to kończy każdy z rozdziałów. Z tych właśnie powodów warto wybrać ten podręcznik do nauki religii. 

Podręczniki “W Drodze Do Wieczernika” znajdziesz w sklepach internetowych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx