Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Jakiego Xboxa wybrać? Xbox Series S czy X?

Jakiego Xboxa wybrać Xbox Series S czy X

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że konsole Xbox są już z nami przeszło 20 lat! W 2001 roku Microsoft udowodnił, że sprzęty od Nintendo, Segi, czy też Sony mają godnego rywala, który na przestrzeni kolejnych lat zyska sławę światową. Obecnie, nawet po 20 latach, Microsoft rozpieszcza graczy, dostarczając im konsole nowej generacji, które prześcigają się w coraz to lepszych specyfikacjach, czy też designie. Jest lepiej, wydajniej i nowocześniej. W natłoku  dostępnych sprzętów może być jednak trudno zdecydować się na konkretną konsolę. Zatem co lepiej wybrać? Xbox Series S, a może Xbox Series X?

Czy warto nabyć Xboxa?

Zanim przejdziemy do konkretnych konsol Xbox Series S oraz Xbox Series X zastanówmy się nad tym, czy w ogóle warto rozważać zakup Xboxa. Wątpliwości w tym przypadku są zrozumiałe. Jest dużo innych konsol, np. Playstation 5, które oferują równie ciekawą rozgrywkę. Czym zatem przekonuje do siebie marka Microsoft? Przede wszystkim:

 • konsole Xbox obsługują wiele gier dedykowanych zarówno dla dzieci, jak i starszych użytkowników, co z pewnością jest dużym atutem dla rodzin z dziećmi, 
 • Xbox nowej generacji w wersji X to obecnie najmocniejsza konsola na rynku, swoją specyfikacją przewyższająca głównego rywala – PS5,
 • dostępnością do wielu tytułów. Konsole Xbox obsługują wiele gier, których ilość wzrasta – nie ma zatem mowy o nudzie! Dodatkowo, decydując się na Xbox Game Pass (usługę subskrypcji) otrzymuje się z marszu dostęp do ponad 200 tytułów),
 • na konsolach Xbox ograsz głośne tytuły, takie jak seria Forza Horizon i Motorsport, Halo , czy też serię Gears of War, 
 • najnowsze konsole Xbox oferują wsteczną kompatybilność, co oznacza, że obsługują one gry z poprzedniej generacji,
 • konsole Xbox nabyć można w szerokim przedziale cenowym, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie! Można polować również na atrakcyjne przeceny, które w zakładce “promocje” publikuje również PlanetaGracza.pl

Xbox Series S oraz Xbox Series X

Przejdźmy do konkretów. Microsoft kolejny raz zaskoczył graczy, wypuszczając do sprzedaży w  listopadzie 2020 roku nie jedną, a dwie konsole – Xbox Series S oraz Xbox Series X. Wydawca poszedł tą samą drogą co Sony i zdecydował się na wydanie sprzętu w wersji standardowej z napędem, jak i bez tego elementu. To jednak nie wszystkie różnice!

Xbox Series X

Zacznijmy od bardziej klasycznej, pokaźnych rozmiarów konsoli Xbox Series X. Posiada ona praktyczny napęd typu Blu-ray 4K UHD, który pozwala odtwarzać nie tylko gry, ale i ulubione filmy, co czyni ten sprzęt uniwersalnym. Nie można go jednak nazwać małym. Xbox Series X liczy sobie 30,1 cm wysokości oraz 15,1 cm głębokości i tyle samo szerokości. Jest to zatem czarna bryła o nowoczesnym designie, na którą trzeba wygospodarować jednak sporo miejsca. Jej parametry prezentują się następująco:

 • 1 TB pamięci, 
 • liczba klatek na sekundę – nawet do 120 FPS’ów, 
 • moc przetwarzania w teraflopach wynosi 12,
 • rozdzielczość w 4K,
 • dźwięk przestrzenny 3D,
 • porty oraz łączenia – w tej konsoli znajdują się 3 porty USB (3.1 Gen 1), wyjście HDMI 2.1.

Dzięki Xbox Series X można na żywo streamingować, a także nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości. Kupując nową konsolę otrzymuje się w pakiecie bezprzewodowy, lekki kontroler, a także kabel HDMI Ultra High Speed.

Xbox Series S

Bardziej kompaktowa, równie wydajna, a do tego prawie o 1000 zł tańsza! Taka właśnie jest konsola Xbox Series S, która zachwyciła wielu graczy swoim designem. Liczy ona zaledwie 27,5 cm wysokości, 15,1 cm szerokości, a także 6,5 cm głębokości – można zatem powiedzieć, że jest ona mniejsza od konsoli Xbox Series X o prawie 60 % – to dużo! Łatwiej będzie zatem ją schować w szafce pod telewizorem, czy też przetransportować. Ale nie bryła jest tutaj najważniejsza. Co jednak istotne, Series S jest słabszy od Series X i na przykład nie generuje grafiki w wysokiej rozdzielczości 4K. Natomiast ma inne zalety. Ten niepozorny sprzęt:

 • jak już zostało wspomniane nie posiada napędu optycznego. W dobie, gdzie większość tytułów pobierana jest z sieci, nie musi to być wcale wadą! 
 • pamięć konsoli to 512 GB z możliwością podłączenia zewnętrznego dysku HDD,
 • podobnie jak Xbox Series X , tak i Xbox Series X cieszy oko 120 FPS’ami, 
 • ma moc przetwarzania wynoszącą 4 teraflopy,
 • ma rozdzielczość 1440P,
 • ma dźwięk w 3D,
 • gwarantuje zgodność wsteczną ze starszymi tytułami.

Co wybrać? Konsolę Xbox Series S, czy Xbox Series X?

Różnice między obiema konsolami Xbox są znaczne – zarówno jeżeli chodzi o ich design, jak i możliwości. Bez wątpienia obie gwarantują wysoką jakość obrazu oraz dźwięku przy ogrywaniu najnowszych tytułów. Po Xbox Series X chętniej sięgną zapewne fani gier, którzy kolekcjonują je w formie płyt, zaś po Xbox Series S użytkownicy, którzy dobrze chcą się bawić podczas grania – bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na sprzęt. Wybór ostatecznie sprowadza się do indywidualnych preferencji. 

Promocje na Xbox na stronie Planetagracza.pl to atrakcyjne okazje. Z pewnością warto z nich skorzystać, przymierzając się do kupna którejś z konsol. Sprzęty te będą dobrze sprawdzać się na przestrzeni wielu lat – warto zatem w nie zainwestować. Wystarczy wejść na https://planetagracza.pl/promocje/ i gotowe. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx