Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

16 stycznia 2022

Antyperspirant kontra dezodorant naturalny – czym się różnią? Który warto wybrać?

Troska o to, abyśmy cały czas czuli się świeżo, stanowi ważny element codziennej pielęgnacji większości z nas. Nic więc dziwnego, że rynek odpowiada na tę naszą potrzebę długą listą dezodorantów i antyperspirantów. To niestety tylko utrudnia wybór, po który z tych kosmetyków sięgnąć.

Naturalne procesy i codzienna pielęgnacja

Pocenie się to nie tylko zupełnie naturalny proces, ale i proces, który jest niezbędny naszemu organizmowi. Oczywiście produktem pocenia się jest nieprzyjemna wilgoć na ciele i zapach często odbiegający od przyjemnego. Warto jednak pamiętać, że pocenie się to proces umożliwiający wyrównanie temperatury ciała, utrzymanie komfortu termicznego, a także usuwający z organizmu wiele niebezpiecznych toksyn. Dlaczego warto sobie to uzmysłowić? Ponieważ wybór między antyperspirantem a naturalnym dezodorantem to w dużej mierze decyzja, jak działać na sam proces pocenia się. Jeden kosmetyk będzie bowiem próbował go zablokować, drugi – jedynie zniwelować nieprzyjemne konsekwencje, czyli sam pot i towarzyszący mu brzydki zapach. 

Jak działa antyperspirant i naturalny dezodorant?

Pocenie jest nam bardzo potrzebne. Antyperspirant z kolei to kosmetyk, który ma zablokować sam proces pocenia się. W zależności od siły kosmetyku może on jedynie stopniowo ograniczać pocenie się (tak działa większość antyperspirantów, które można kupić w drogerii) lub też je na jakiś czas skutecznie blokować (to przypadek tzw. blokerów, czy antyperspirantów o bardzo silnym działaniu, które można kupić np. w aptece). Niestety długotrwałe stosowanie, szczególnie silnych antyperspirantów może negatywnie oddziaływać na pracę gruczołów łojowych, prowadzić do rozregulowania naturalnego rytmu pracy ciała. 

Z kolei naturalny dezodorant pomaga zapanować nad nieprzyjemnymi skutkami pocenia się, natomiast nie wpływa na samą pracę organizmu. Kosmetyk ten wchłania wilgoć, chroni tym samym przed namnażaniem się bakterii, a to przyczynia się także do zniwelowania brzydkiego zapachu. Naturalny dezodorant jest więc zdecydowanie znacznie bardziej bezpieczny dla naszego ciała, z którym współpracuje, a nie stara się oddziaływać na jego pracę. 

Dlaczego warto wybrać naturalny dezodorant?

Antyperspiranty zawierają często sól, aluminium, parabeny i długą listę substancji chemicznych, których nasze ciało nie potrzebuje. Dezodorant naturalny jest wolny od tego typu dodatków. Kluczowe są w tym przypadku naturalne i – co ważne – neutralne dla iała składniki, które nie blokują pocenia się, ale niwelują działanie bakterii, które w pocie mogłoby się namnażać. Znajdziesz tutaj:

  • sodę oczyszczoną, która neutralizuje zapachy i działa bakteriobójczo,
  • olejki eteryczne (np. z szałwii hiszpańskiej, zielonej cytryny) o działaniu antyseptycznym i dezodorującym,
  • glinkę białą, skrobię ziemniaczaną, ziemię okrzemkową, mąkę arrowroot – a więc składniki pochłaniające pot.

Skład naturalnych dezodorantów nie obciążą więc skóry, a z nią współpracuje. Kosmetyk ten dodatkowo odżywia i pielęgnuję skórę, dlaczego w jego składzie można znaleźć m.in. 

glicerynę roślinną, masło shea czy olej z wiesiołka. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x