Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 sierpnia 2022

Firma transportowa odpowiedzialna społecznie – na co warto zwrócić uwagę?

Odpowiedzialność społeczna w biznesie transportowym wiąże się z optymalizacją zużycia paliwa i ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Branża transportowo-logistyczna boryka się z problemem negatywnego wpływu na środowisko. Firmy transportowe, które chcą zachować konkurencyjność, muszą dążyć do ograniczenia emisji. Wymusza to również polityka międzynarodowa, choćby Zielony Ład promowany przez Unię Europejską.

Monitorowanie jazdy i nowy ład ekologiczny wymusza zmiany w branży TSL

Nowoczesne systemy telematyczne udowadniają, że jazda ekologiczna wpływa pozytywnie na finanse przewoźników i utrzymanie floty. Według Webfleet Solutions, jednego z czołowych dostawców systemów telematycznych, po zastosowaniu technologii monitorowania pojazdów firmy transportowe oszczędzają około 20% na kosztach paliwa, a przez eliminację opóźnień ograniczają emisję gazów cieplarnianych. Optymalizacja emisji dwutlenku węgla to już nie tylko sposób na pozyskanie klientów, którzy doceniają postawę proekologiczną; dziś staje się to bezwzględną normą prawa unijnego. Floty, które nie dopasują się do nowych standardów ekologicznych stracą z dużym prawdopodobieństwem zamówienia i narażą się na kary finansowe.

Nauka jazdy ekologicznej wcale nie taka trudna

Nowoczesne rozwiązania cyfrowe wspierają kierowców w nauce jazdy ekologicznej. System WEBFLEET przekazuje dane o średniej prędkości, zużyciu paliwa, sytuacji na drodze. Nawet ograniczenie nagłego hamowania wpływa pozytywnie na rozwój nowych umiejętności. Niektóre badania mówią o tym, że transport drogowy generuje ponad 20% dwutlenku węgla do atmosfery. Ekonomiczna jazda to właśnie jazda odpowiedzialna społecznie. Redukcja CO2 to jeden z najważniejszych celów nowej polityki UE. Wprowadzane stopniowo przepisy wymuszają adaptację na branży TSL do nowych regulacji.

Systemy telematyczne mierzą zużycie dwutlenku węgla na poziomie całej floty. Dzięki temu przedsiębiorca widzi, czy trzeba udoskonalić kwestie techniczne, czy może raczej zachodzi konieczność doszkalania kierowców, poprawy systemów raportowania i planowania trasy. Odpowiedzialność społeczna i wpisanie się w odgórnie narzucone strategie ochrony środowiska wymagają dokonywania istotnych inwestycji, by zachować pozycję na konkurencyjnym rynku.

Systemy telematyczne, czyli jak osiągnąć sukces

Przedsiębiorstwa, które spełnią normy społecznej odpowiedzialności biznesu ,osiągną sukces komercyjny i będą wywierać wpływ na kształt rynku, również na ceny transportu. Efektywność branży transportowej w wymiarze ekologicznym wymusza również na podmiotach dążenie do wyeliminowania pustych przebiegów. Aby było to możliwe, konieczne są narzędzia pozwalające na zachowanie bieżącego kontaktu z kierowcą oraz monitoring pojazdów. Dzięki temu możliwe jest dynamiczne przydzielanie zleceń. Wszystkie te funkcje udostępnia system do zarządzania flotą WEBFLEET od Webfleet Solutions.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarki bez sprawnie funkcjonującego transportu. Trzeba jednak pamiętać o oddziaływaniu tej branży na środowisko i społeczeństwo. Bez optymalizacji floty i dopasowania do nowej polityki ekologicznej trudno mówić o sukcesie w branży transportowej. WEBFLEET to jeden z systemów telematycznych, który ułatwi dostosowanie funkcjonowania floty do rosnących wymogów w zakresie ochrony środowiska.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx