Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Instalacje kompaktowe na butle 33 kg z propanem – co warto o nich wiedzieć?

Czekasz na przyłącze gazowe a dostawca gazu spóźnia się z realizacją przyłącza – jest rozwiązanie przejściowe. Instalacje kompaktowe na butle 33 kg cieszą się coraz to większą popularnością. Ma to bez wątpienia związek z tym, że tego typu instalacje znacznie zwiększają funkcjonalność samych butli, a także dają o wiele większe możliwości w zakresie ich wykorzystania. Sprawdzą się one więc wszędzie tam, gdzie konieczne jest stałe zasilanie gazem, które jednocześnie będzie odbywało się na nieskomplikowanych i jasno określonych zasadach. Tak więc, co warto wiedzieć o instalacjach kompaktowych na butle 33 kg?

Instalacje kompaktowe na butle 33 kg- czym są?

Chcąc opisać jak wyglądają instalacje kompaktowe na butle propan 33 kg, najprościej jest powiedzieć, że to nic innego jak zestaw butli, które są ze sobą połączone. Warto jednak podkreślić, że zestaw ten daje możliwość podłączenia jednocześnie kilku takich butli na gaz. Co więcej są one wyposażone w automatyczny przełącznik, który w prosty sposób umożliwi również korzystanie z butli rezerwowych – w razie konieczności. W efekcie otrzymujemy stałe i nieprzerwane zasilanie gazem

Wzrost zainteresowania instalacjami kompaktowymi nie stanowi obecnie żadnego zaskoczenia. Użytkownicy butli 33 kg zgodnie wskazują na zalety płynące z jej użytkowania, a co najważniejsze na polskim rynku pojawiło się znacznie więcej wykwalifikowanych firm jak np. https://greengas.pl/oferta/instalacje-kompaktowe-na-butle-33-kg/, które oferują usługi w zakresie wynajmu lub sprzedaży takich instalacji oraz dostarczają butle propan 33 kg. Niemniej jednak, dla osób które chcą zwiększyć swoją wiedzę odnośnie tego typu rozwiązania, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę są instalacje kompaktowe na butle 33 kg.

Otóż śmiało można powiedzieć, że są to w pełni kompletne urządzenia. Wystarczy jedynie podłączyć je do wewnętrznej instalacji, poprzez odcinający zawór. Jest to więc niezwykle prosty i funkcjonalny sposób, by chociażby zasilać gazem podstawowe urządzenia gazowe. Warto wspomnieć, że butle są napełnione gazem propan, który cechuje się specyficznymi właściwościami. Otóż można go wykorzystywać nawet przy bardzo niskich temperaturach. Zanim jednak butla propan 33 kg trafi do użytkownika, jest ona dokładnie sprawdzana, a także musi otrzymać pozytywny wynik z szeregu testów, jakim jest poddawana. Warto w tym miejscu dokonać prostego porównania, które uwidoczni opłacalność inwestycji w instalacje kompaktowe. Otóż 1 kilogram gazu LPG jest równy około 12,5 kWh energii elektrycznej. We własnym zakresie można więc szybko policzyć ile kosztuje każdorazowa eksploatacja urządzeń, które wykorzystuje się np. w gospodarstwie domowym.

Butla 33 kg – poznaj zalety instalacji kompaktowej

Wspomniane już zostało, że instalacja kompaktowa na butle 33 kg charakteryzuje się niebywałą funkcjonalnością. Niemniej jednak, odpowiednio zamontowana, posiada ona znacznie więcej zalet. Warto więc poznać najważniejsze z nich:

  • instalacja kompaktowa nie wymaga projektu, ani wydanych przez odpowiednie organy pozwoleń,
  • cechuje się niezwykle prostym i szybkim montażem,
  • brak limitów odbioru gazu,
  • butle kompaktowe nie wymagają żadnych przeróbek i zmian w budynku. Posiadają one jedynie przyłącze, które wpina się w instalację gazową budynku. Wewnętrzna instalacja gazowa i piec są przystosowane do zasilania gazem ziemnym lub LPG dają możliwość różnych wariantów ustawienia butli,
  • montaż instalacji to rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z budynku w oczekiwaniu na docelowe zasilanie gazem ziemnym (piec i instalacja wewnętrzna są przystosowane do zasilania zarówno gazem ziemnym jak i LPG – należy jedynie zmienić ustawienia pieca) – dysponują one automatycznym przełącznikiem na butle rezerwowe
  • instalacje kompaktowe na butle 33 kg zapewniają prosty i przejrzysty system rozliczania zużycia energii cieplnej,
  • instalacje kompaktowe na butle 33 kg to rozwiązanie ekologiczne, gdyż gaz LPG zawiera możliwie najniższe ilość substancji niepożądanych, w porównaniu do innych paliw stałych lub ciekłych.

Instalacje kompaktowe na butle propan 33 kg – dlaczego warto stosować?

Wspomniane już zostało o zaletach instalacji na butle propan 33 kg. Łatwo można więc wywnioskować, że inwestycja w takie urządzenia jest nie tylko decyzją sprzyjającą ekologii, ale także dbającą o zawartość naszego portfela. W ramach instalacji kompaktowych, które są zasilane z pojedynczych butli gazowych, można wykorzystać zasilanie z baterii zarówno w przypadku butli 33 kg jak i 11 kg. Jest to niezwykle skuteczny sposób na zasilanie urządzeń gazowych w miejscach gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego, a także na wygenerowanie oszczędności, poprzez zaoszczędzenie energii elektrycznej. Warto podkreślić, że przy obecnych opóźnieniach w realizacjach przyłączy gazowych jest to doskonałe rozwiązanie na okres przejściowy.

Przepisy prawne a instalacje kompaktowe na butle propan 33kg

Dz.U.2002.75.690
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 178. Instalacje gazowe w budynku lub w zespole budynków mogą być zasilane gazem płynnym z butli gazowej o nominalnej zawartości gazu do 33 kg lub z baterii takich butli, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:

1) Butle powinny być umieszczone na zewnątrz budynku, w miejscu oznakowanym, na utwardzonym podłożu, pod zadaszeniem chroniącym od wpływu czynników atmosferycznych.
2) Liczba butli w baterii nie może przekraczać 10.
3) Butle w baterii powinny być podłączone do kolektora wykonanego z rury stalowej bez szwu lub rury przewodowej łączonej przez spawanie.
4) Odległość butli od najbliższych otworów okiennych lub drzwiowych w ścianie zewnętrznej budynku nie powinna być mniejsza niż 2 m.
5) Butle nie mogą być usytuowane w zagłębieniach terenu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx