Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

Bębny sitowe – do jakich produktów są wykorzystywane?

Przesiewacze bębnowe to maszyny powstałe już w XIX wieku i chociaż później zastąpiono je innymi urządzeniami, to powróciły do łask, znajdując kolejne zastosowania. Bębny sitowe obecnie są wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki – w szeroko pojętym przemyśle, w branży budowlanej, w rolnictwie czy w przetwórstwie ekologicznym. Co więc wyróżnia takie separatory i jakie produkty można nimi przesiewać?

Jak zbudowane są bębny sitowe?

Bębny sitowe to prawdopodobnie jedne z pierwszych maszyn przesiewających o mechanicznym napędzie. Wcześniej korzystano z przesiewaczy ręcznych lub rusztowych, więc skłon ku nowocześniejszej technologii był ogromnym ułatwieniem w przypadku tego typu prac. Nowoczesne bębny sitowe wyróżniają się stosunkowo prostą budową i sposobem wykonania, a kluczem do efektywnej pracy urządzenia są przede wszystkim odpowiednie sita do przesiewacza.

Zasadniczo do napędu przesiewaczy bębnowych wykorzystuje się tradycyjne układy napędowe, które wprawiają bęben w ruch obrotowy. Układy te składają się z silnika elektrycznego i przekładni zębatej. Napęd z kolei występuje zwykle w wersji łańcuchowej lub zębatej. Co więcej, takie bębny sitowe często obracają się w specjalnej obudowie pyłoszczelnej, pełniącej jednocześnie funkcję wygłuszającą.

Co można przesiewać w bębnach sitowych?

Bębny sitowe to urządzenia uniwersalne i bardzo przydatne do rozdzielania różnego rodzaju surowców. Są wykorzystywane między innymi w rolnictwie, gdzie używa się ich chociażby do przesiewania ziaren. W tym przypadku obrotowe sita przesiewowe w kilku rozmiarach pomagają w oddzielaniu ziaren od niewielkich zanieczyszczeń. Dzielą też zboże na ziarna drobne i celne. Sita przesiewowe w bębnach z powodzeniem radzą sobie także z separacją ziemi i kompostu.

Przesiewacze bębnowe są również wykorzystywane w branży budowlanej, między innymi do rozdzielania odpadów budowlanych. Z pomocą maszyny można przykładowo oddzielić ziemię od gruzu albo przesiać surowiec na konkretne frakcje. W sektorze obróbki drewna bębny sitowe pomagają natomiast w przesiewaniu zrębków i odpadów drzewnych. Z tego typu separatorów korzystają też zakłady obróbki różnego rodzaju kruszyw.

Niemal każdy producent sit do przesiewaczy bębnowych zapewnia ponadto, że są one bardzo przydatne podczas obróbki odpadów komunalnych. Pomagają między innymi w segregacji odpadów nadających się do recyklingu – poprzez dokładną ich selekcję. Oddzielają na przykład miał, pyły oraz inne drobne zanieczyszczenia od odpadów, które przejdą do dalszego przetworzenia.

Sita przesiewowe – kluczowy element konstrukcyjny w bębnach sitowych

Bębny sitowe to wielkogabarytowe maszyny o zwiększonym zapotrzebowaniu mocy. Ich ostateczna konstrukcja jest zależna od konkretnego rodzaju i przeznaczenia, ale głównym bohaterem całej maszyny jest odpowiednie sito. To właśnie ono jest intensywnie eksploatowanym elementem oddzielającym konkretne surowce. Przykładowo sita do przesiewacza w uniwersalnych separatorach kompostowych składają się z:

 • wałka okrągłego lub albo sześciokątnego,
 • ramy,
 • leja,
 • silnika napędowego,
 • kosza zasypowego,
 • reduktora,
 • dodatkowej konstrukcji pomocniczej.

Sita bębnowe są stosunkowo proste w obsłudze i niezbyt wymagające w konserwacji. Całość można bezproblemowo regulować, zależnie od bieżących potrzeb.

Odpowiedniej jakości sita wyróżniają się długą żywotnością. W przypadku przesiewania różnego rodzaju materiałów bardzo dobrze sprawdza się siatka stalowa zgrzewana, która jest wyjątkowo trwała i solidna. Składa się z okrągłych, pionowych i poziomych drutów stalowych o konkretnej grubości, które zgrzewa się ze sobą w miejscach styku. Powstają wówczas „oczka” w formie prostokątów albo kwadratów.

Dzięki takiej metodzie tworzenia siatka zgrzewana jest znacznie sztywniejsza i wytrzymalsza od siatek wykonywanych w inny sposób. Co więcej, oczka w sicie mogą mieć różny rozmiar, zależny między innymi od grubości drutów. Zasadniczo też im mniejsze są oczka, tym bardziej wytrzymała będzie siatka. Parametry końcowego produktu można też dobrać zależnie od potrzeb – wówczas należy zamówić produkt na konkretny wymiar.

Gdzie jeszcze można wykorzystać stalową siatkę zgrzewaną?

Siatki zgrzewane wykorzystuje się nie tylko w bębnach sitowych. Są to bowiem wyroby uniwersalne, znajdujące zastosowanie również w innych urządzeniach czy różnego rodzaju konstrukcjach. Stalowa siatka zgrzewana doskonale sprawdza się między innymi w sprzętach, takich jak:

 • urządzenia wentylacyjne,
 • urządzenia chłodnicze,
 • urządzenia piekarnicze,
 • maszyny rolnicze.

Solidna konstrukcja i łatwość montażu siatek zgrzewanych sprawia, że są one wykorzystywane na szeroką skalę również w branży budowlanej. Przydają się przykładowo w przypadku budowy sufitów podwieszanych, zbrojenia betonu czy stawiania ścianek działowych. Zdarza się, że są używane nawet jako element dekoracyjny. Taka siatka idealnie sprawdza się także jako ogrodzenie. Jednak w tym przypadku najlepiej wybrać ocynkowane stalowe siatki zgrzewane. Są one odporne na szkodliwe działanie wilgoci i różnych czynników pogodowych.

To jednak nie wszystko. Z siatek zgrzewanych robi się bowiem też różnego rodzaju kojce i klatki dla zwierząt czy pułapki na szkodniki. W przemyśle z kolei wykorzystuje się je do produkcji koszy drucianych, pojemników do transportu, półek i regałów. Robi się z nich też osłony, obudowy i filtry.

Uniwersalność i wytrzymałość siatek zgrzewanych sprawia, że są doskonałym elementem konstrukcyjnym nie tylko bębnów sitowych, ale i wielu innych maszyn, urządzeń i akcesoriów różnego przeznaczenia. Technologia ich wykonania sprawia, że zarówno sita przesiewowe, jak i inne produkty składające się z siatek zgrzewanych będą wyrobem solidnym i funkcjonalnym przez lata.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx