Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Co odróżnia lampy CFL od HPS?

W namiotowych uprawach roślin, w warunkach kontrolowanych, bez dostępu do naturalnego światła słonecznego, stosuje się specjalistyczne lampy emitujące światło w szerokim zakresie widma. Dzięki temu rośliny mogą prowadzić fotosyntezę, rozwijać się i kwitnąć. Najczęściej wykorzystywanymi źródłami światła w namiotach growbox są wysokoprężne lampy sodowe HPS i MH oraz energooszczędne zamienniki. Przykładem jest panel LED lub lampa CFL. Jakie są największe różnice pomiędzy tymi lampami?

Dlaczego do growbox potrzebne są specjalne żarówki?

Proces fotosyntezy wymaga dużej ilości energii świetlnej i choć tradycyjne żarówki o mocy 100W lub ich energooszczędne odpowiedniki o ekwiwalencie tej mocy wydają się świecić niezwykle jasno, to jednak w przypadku roślin emitowane przez nie światło jest zbyt słabe. Niewłaściwa jest również jego barwa. Specjalistyczne lampy CFL lub HPS świecą w zakresie widma pożądanym przez rośliny. W sprzedaży dostępne są ich wersje o ciepłej barwie światła, świecące na żółto i pomarańczowo oraz o barwie zimnej, świecące na biało-niebiesko. Profesjonalna lampa CFL świeci również z wielokrotnie większą mocą niż typowa, mocna żarówka przeznaczona do zastosowań domowych. Świetlna moc lampy o ekwiwalencie mocy 125W to przeszło 10 tys. lumenów, gdy tradycyjna świetlówka o podobnej mocy świeci z jasnością niewiele więcej niż 1 tys. lumenów.

Różnice pomiędzy lampami HPS i CFL

Podstawową różnicą jest budowa. Lampy HPS to wysokoprężne lampy sodowe, czyli rodzaj lamp wyładowczych wykorzystywanych od lat m.in. w oświetleniu drogowym. Lampa CFL jest rodzajem energooszczędnej świetlówki i do jej uruchomienia nie potrzeba stosować dodatkowego zasilacza. Taką żarówkę wkręca się w dobrej jakości oprawkę przystosowaną do określonej mocy i gotowe. Dzięki temu użytkowanie lamp CFL jest zdecydowanie prostsze niż lamp HPS i tańsze, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba uregulować rachunki za prąd. Dużą zaletą energooszczędnych świetlówek do growboxów jest również emisja mniejszej ilości ciepła, dzięki czemu zainstalowany w namiocie system wentylacji nie jest tak bardzo obciążony, jak przy stosowaniu lamp sodowych.

Pomijając kwestie konstrukcyjne, najważniejszymi dla użytkownika różnicami pomiędzy lampami CFL i HPS jest sposób montażu, ilość zużywanej energii i emitowanego podczas pracy promieniowania cieplnego. Energooszczędne żarówki są wygodniejsze w stosowaniu i wydzielają mniej ciepła. Lampy HPS są tańsze, ale wymagają stosowania zasilaczy. Charakteryzują się jednak większą wydajnością świetlną.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx