Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 grudnia 2023

Szafa kapsułowa – czym jest, jak ją stworzyć i dlaczego warto?

Trend związany z uniwersalną i praktyczną garderobą kapsułową nie należy wcale do najnowszych, a jego historia sięga lat 70 XX wieku. Świetnie wpisuje się on w popularne dziś nurty mody, w których promuje się porzucenie impulsu kupowania ubrań, często tylko pozornie potrzebnych, na rzecz przemyślanej szafy z ograniczoną ilością odzieży. Szafa kapsułowa ma zawierać wszystko, co niezbędne, a jej elementy, spójne stylem, mają dobrze ze sobą współgrać i tworzyć wiele możliwych zestawień. Jak taki praktyczny pomysł na organizację garderoby dostał się do świata mody? Dlaczego warto stworzyć własną szafę kapsułową i od czego zacząć?

Czym jest i skąd wziął się pomysł na szafę kapsułową?

Termin szafy kapsułowej powstał około 50 lat temu, kiedy zaczęła używać go Susie Faux, właścicielka butiku mieszczącego się w Londynie o prostej nazwie Wardrobe, co z angielskiego przetłumaczyć można jako szafa. Uważała ona, że kobiety często kupują zbyt dużo ubrań i robią to w zupełnie nieprzemyślany sposób, wcale z nich później nie korzystając, a jednocześnie nie mogąc przebrnąć przez gigantyczne pokłady nieużywanych ubrań we własnych szafach. Swój pomysł na organizację garderoby w modny, prosty i praktyczny sposób Susie Faux przekazywała klientom swojego butiku.

Pomysł szafy kapsułowej dotarł do znanej dziś projektantki Donny Karan, która w roku 1985 wydała kolekcję w formie propozycji kompletnej garderoby składającej się tylko z siedmiu elementów odzieży. Wszystkie sprytnie się ze sobą łączyły, przez co z tak niewielkiej ilości ubrań można było stworzyć wiele stylizacji.

Najważniejsze założenie szafy kapsułowej to posiadanie wyłącznie takich ubrań, które rzeczywiście się nosi. W ten sposób można raz na zawsze skończyć z tak popularnym problemem przepełnionej szafy, a jednocześnie ciągłą trudnością ze znalezieniem odpowiedniego stroju.

Szafa kapsułowa w nurcie slow fashion

Chociaż sama idea szafy kapsułowej nie jest wcale nowym trendem, zyskuje w ostatnim czasie na popularności głównie przez fakt, że świetnie wpisuje się w nurt nazywany slow fashion. Najważniejsze jest w nim przeciwstawienie się modzie, która stale ulega zmianom, poniekąd zmuszając do regularnej wymiany garderoby i kupowania nowych ubrań. W slow fashion uważa się, że klasyka pozostaje niezmienna, a ubrania wysokiej jakości, odpowiednio dobrane do sytuacji i sylwetki będą wyglądać dobrze niezależnie od zmiennych trendów.

Ważnym krokiem na drodze w kierunku slow fashion i rozsądnej organizacji garderoby jest określenie własnych potrzeb odnośnie ubrań. Wiele może zależeć między innymi od wykonywanej pracy czy ulubionych aktywności. Ktoś, kto w wolnych chwilach uprawia sport, może potrzebować ubrań odpowiednich do danych aktywności. Kobieta często występująca na scenie może posiadać więcej wieczorowych sukienek niż jej koleżanki. Mężczyzna uczestniczący na co dzień w spotkaniach biznesowych powinien wiedzieć, jak wybrać idealny garnitur na takie okazje, żeby w swojej szafie zmieścić kilka odpowiednich koszul i przynajmniej dwie pary spodni pasujących do marynarki.

Nie trzeba wciąż kupować nowych ubrań, żeby wyglądać dobrze i modnie. Zamiast tego lepiej przemyśleć swoje potrzeby i stworzyć szafę kapsułową, dzięki której oszczędzi się przede wszystkim czas przy wyborze stroju, zwłaszcza kiedy jego elementy można dowolnie ze sobą zestawiać.

Największe korzyści płynące z garderoby kapsułowej

Pierwsze korzyści z wprowadzenia szafy kapsułowej pojawiają się niemal od razu – to łatwiejsza organizacja ubrań i utrzymanie wśród nich porządku. Czas raz na zawsze pożegnać się z masą trudnych do ułożenia, a czasami i pomieszczenia ubrań, wśród których nie sposób znaleźć tego, co właśnie jest potrzebne. Korzystając z szafy kapsułowej, dobrze zna się każdy jej element i nie ma wśród nich miejsca na coś, czego się po prostu nie nosi.

Mniejsza ilość ubrań, łatwiejsze utrzymanie porządku i szybsze znalezienie tej koszulki czy pary spodni, którą chce się założyć danego dnia – wszystkie te elementy składają się na oszczędność czasu, a chwilami i nerwów związanych z codziennym i przygotowaniami. Bo kto lubi w pośpiechu przeszukiwać szafę? W garderobie kapsułowej skompletowanie stroju z założenia ma być łatwe i szybkie.

Szafa kapsułowa jest także sposobem na oszczędność pieniędzy i to na dwa sposoby. Z jednej strony wiąże się to z powstrzymaniem się od niepotrzebnych zakupów i ograniczeniem wydatków na odzież. Raz skompletowana garderoba ma być na tyle uniwersalna, aby nie wymagała zakupów przy zmianie pogody czy trendów. Z drugiej strony na oszczędność wpływa także jakość wybieranych ubrań. W szafie kapsułowej mają pojawiać się głównie te wysokiej jakości, które nie będą potrzebowały wymiany po jednym sezonie.

4 zasady tworzenia własnej szafy kapsułowej

Jak dobierać ubrania do własnej szafy kapsułowej? Warto stosować się do 4 uniwersalnych zasad.

 1. Lepiej wybrać ubrania wysokiej jakości, nawet jeśli alternatywą jest odzież tańsza, której w tej samej cenie można dostać po prostu więcej. Zdarza się, że mniej, znaczy lepiej i tak też bywa w tym przypadku – lepszy jeden porządny sweter, który nie zmieni się po praniu i posłuży kilka lat, niż trzy podobne, z czego każdy będzie wymagał wymiany już po kilku miesiącach.
 2. Przy wyborze ubrań warto kierować się przede wszystkim dopasowaniem do własnej sylwetki. Nie zawsze to, co jest aktualnie w modzie, to najlepsze rozwiązanie dla danej figury. To zawsze w dopasowanych ubraniach ludzie wyglądają, a jednocześnie i czują się lepiej.
 3. Ubrania w garderobie kapsułowej powinny być spójne pod kątem kolorów, wzorów i ogólnego stylu. To dlatego warto jeszcze przed kompletowaniem własnego zestawu odzieży określić swój styl czy wybraną kolorystykę. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie elementy powinny być identyczne. Jeśli jednak mają one być ze sobą zestawiane, muszą do siebie pasować w różnych połączeniach.
 4. Przy wyborze ubrań warto kierować się także własnym pomysłem na szafę kapsułową. Ludzie różnią się między sobą i to zarówno sylwetką, jak i poczuciem stylu, czy gustem. Nie warto ślepo podążać za teoretycznymi wskazówkami – szafa kapsułowa powinna odzwierciedlać indywidualne potrzeby. Zamiast codziennych jeansów, śmiało wybrać można spodnie cygaretki, a zamiast półbutów – wiązane trampki. Najważniejsze, żeby poszczególne elementy dobrze ze sobą współgrały.

Od czego zacząć tworzenie szafy kapsułowej?

Jako pierwszy krok w kierunku zorganizowanej szafy kapsułowej zawsze poleca się przede wszystkim przemyślenie i postanowienia odnoszące się do zakupów. Dotyczy to w szczególności tych osób, które mają tendencję do kupowania odzieży pod wpływem impulsu, dla poprawienia nastroju, czy choćby ze względu na promocje. Organizacja szafy kapsułowej oznacza zerwanie z takimi nawykami.

Następnie przychodzi czas na gruntowne porządki w garderobie. Radzi się wyrzucić z szafy zupełnie wszystkie ubrania, żeby móc je porządnie posegregować. Wszystkie posiadane elementy odzieży należy podzielić na trzy grupy:

 • ubrania noszone w konkretnym sezonie, takie jak ciepłe swetry zimowe, albo krótkie spodenki na lato, do których wróci się za parę miesięcy, dlatego należy je przechować;
 • ubrania noszone na co dzień i dopasowane do komponowanej szafy kapsułowej;
 • ubrania do oddania, nienoszone przez ostatnich kilka miesięcy.

Do segregacji ubrań warto podejść dość krytycznie i odrzucić te od dawna przetrzymywane, lecz zwyczajnie nieużywane. Jeżeli nie są zniszczone, nie trzeba, a nawet nie należy ich wyrzucać – to zupełnie kłóci się z ideą nurtu slow fashion. Zamiast tego lepiej je komuś oddać, a jeśli nie ma się odpowiedniej osoby, wrzucić ubrania do kontenera, skąd zostaną przekazane osobom potrzebującym.

Co powinno się znaleźć w garderobie kapsułowej?

W poradnikach dotyczących szafy kapsułowej często znaleźć można konkretne liczby, do których teoretycznie warto ograniczyć ilość posiadanych ubrań. Szczególnie jednak przy pierwszych próbach ograniczenia odzieży nie warto narzucać sobie dużych ograniczeń. Jeśli z biegiem czasu okaże się, że w szafie wciąż znajdują się niepotrzebne ubrania, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powtórzyć proces ich segregacji.

Wśród ubrań, które powinny znaleźć się w szafie kapsułowej, poza odzieżą sezonową, powinny się pojawić:

 • koszulki, koszule i bluzki z długim i krótkim rękawem;
 • swetry i bluzy;
 • spodnie codzienne i eleganckie;
 • cały komplet wieczorowej lub biznesowej odzieży;
 • okrycie wierzchnie;
 • po jednej parze butów odpowiedniej na każdą pogodę.

To, jakie dokładnie ubrania znajdą się w garderobie kapsułowej i czy pod pojęciem codziennych spodni będą kryły się jeansy, cygaretki, czy joggery, zależy od konkretnej osoby. Na liście nie znajdują się dodatki takie jak zegarki, biżuteria, czy torby i torebki. Ich ilość także warto ograniczyć jedynie do niezbędnej, a poszczególne elementy z listy modyfikować pod własne potrzeby i styl.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx