Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 października 2023

Co powinno, a co może znajdować się w Twoim schronie przydomowym?

Niepewne czasy, zagrożenie wojną lub katastrofą nuklearną skłaniają do zastanowienia się nad tym, gdzie szukać schronienia na wypadek zagrożenia. Pierwszą myślą jest schron. Tylko nie ponury bunkier z czasów II wojny światowej, a nowoczesna budowla ochronna z pełnym wyposażeniem. Dowiedz się, w co na pewno trzeba i w co dodatkowo można wyposażyć schron przydomowy.

Jak powinien być wyposażony schron?

Wyposażenie schronów zależy głównie od ich typów. Czy są to schrony przeciwatomowe, czy będzie to naziemny schron przeciwlotniczy, czy może po prostu schron bojowy? Ten ostatni jest najczęściej spotykany i służy przede wszystkim do ochrony osób przed zagrożeniami zbrojnymi. Obejmuje to ochronę przed:

  • zagruzowaniem;
  • pożarem;
  • zalaniem;
  • falami uderzeniowymi broni masowego rażenia;
  • zanieczyszczeniami biologicznymi lub chemicznymi;
  • uderzeniami jądrowymi.

Oprócz prawidłowej konstrukcji, schron musi stanowić bezpieczne miejsce dla ludzi.  Co ważne, na wyposażeniu schronów muszą znaleźć się elementy, które pozwolą przebywać pod ziemią przez dłuższy okres. Nie może oczywiście zabraknąć dostępu do wody pitnej, potrzebne jest też zasilanie awaryjne. Trzeba zgromadzić zapasy żywności oraz zorganizować w pomieszczeniach miejsca do spania i siedzenia, np. łóżka i ławki.

Podstawowe, niezbędne wyposażenie schronu

Budowa schronu nie może być przypadkowa. Podczas konstruowania podziemnych budowli należy przestrzegać wytycznych dotyczących warunków technicznych określonych przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Do budowy schronów używa się bardzo wytrzymałego betonu. W budynku musi znajdować się klatka z biegiem schodowym, który zapewni wygodne wejście do środka oraz wyjście awaryjne. Nie mogą to też być zwykłe stalowe drzwi, tylko odpowiednie pancerne drzwi, które nadają się do schronu.

W schronach nie powinno również zabraknąć:

  • przedsionka z drzwiami pancernymi, które stanowią odpowiednie zabezpieczenie;
  • aneksu kuchennego;
  • WC oraz pokoju technicznego z drzwiami EI 60/120.

Podstawowe wyposażenie schronu to także instalacje sanitarne i elektryczne, hydroizolacje, wentylacja mechaniczna i filtry powietrza oraz automatyczne zawory przeciwwybuchowe. Schrony muszą mieć zasilanie awaryjne (np. system UPS-akumulatory lub agregat prądotwórczy) oraz zbiorniki z zapasem wody i na nieczystości. Oświetlenie i ogrzewanie to podstawa w przypadku, gdyby schron miał nam służyć przez wiele dni, a nie tylko doraźnie.

Schrony przeciwlotnicze – przede wszystkim bezpieczeństwo

Celem schronów przeciwlotniczych jest przede wszystkim ochrona osób, które nie biorą udziału w walce przed atakami z powietrza. Takie budowle ochronne, gdy mają odpowiednie wyposażenie, dają poczucie bezpieczeństwa i są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż schronienie w piwnicach.

Udział Polaków w zimnej wojnie udowodnił, że zejście do schronu i przebywanie w nim, pozwala przeżyć w obliczu zagrożenia. Dlatego solidna konstrukcja oraz podstawowe elementy wyposażenia są najważniejsze. Dopiero później brane są pod uwagę opcje dodatkowe, zależne od budżetu inwestora i jego potrzeb.

Firma Villar, która buduje profesjonalne bunkry, czyli właśnie schrony, pomaga zadbać zarówno o bezpieczeństwo, jak i o dodatkowe wyposażenie dopasowane do wymagań klientów. Wykonawca wyspecjalizowany w dziedzinie budowli ochronnych i mający doświadczenie w różnorodnych projektach może na życzenie urządzić schron tak, by w tych nadzwyczajnych warunkach znalazło się miejsce na odrobinę rozrywki i aby przebywało się tam komfortowo.

Dodatkowe wyposażenie schronu

Można zadbać o odpowiednie wyposażenie schronu, tak aby przypominał prawdziwe mieszkanie – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Jak zapewnia firma Villar, aranżacja wnętrza i wyposażenie zależą od wytycznych klienta i jego upodobań. Jeśli ktoś życzy sobie, by budowa schronu została zaplanowana bezpośrednio pod domem, zanim zostanie on wzniesiony, można oczywiście uwzględnić to w projekcie całej inwestycji.

W takich schronach może znajdować się zapasowe wyjście awaryjne oraz wejście do środka bezpośrednio z domu lub innego budynku, który jest na działce. Na potrzeby osób bardziej wymagających schron może mieć dodatkowo wzmocnione ściany i strop.

Można również zorganizować miejsce na magazyn żywności, zamontować dodatkowe zbiorniki z zapasem paliwa, drugi agregat prądotwórczy, zapewnić dostęp wody oraz zainstalować odnawialne źródła energii. Te ostatnie zapewnić mogą oświetlenie i ogrzewanie. Ponadto są dobrym rozwiązaniem awaryjnym w razie braku dostaw prądu z sieci. Jeśli klient życzy sobie, by pomieszczenia w schronie były wyposażone w nowoczesne urządzenia elektroniczne, jest to także jak najbardziej możliwe.

Wszystkie specjalistyczne rozwiązania i udogodnienia, w które może być wyposażony schron, muszą być profesjonalnie wykonane. Taki efekt uzyskasz, powierzając inwestycję firmie Villar. Wówczas przebywający pod ziemią ludzie będą czuli się bezpiecznie i komfortowo.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx