Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Typy prostowników i ich zastosowanie

Prostownik to niezawodne urządzenie, które pozwala na zregenerowanie różnych rodzajów baterii. Okazuje się, że podstawą działania sprzętu jest tutaj zmiana napięcia przemiennego na stałe. To sprawia, że w codziennym użytkowaniu stosujemy urządzenia do ładowania akumulatorów samochodowych. W tym wypadku wyróżnić można kilka głównych typów prostowników. Poznajmy każdy z nich, dzięki czemu decyzja o zakupie będzie łatwiejsza. Jakie prostownik wybrać? Co oferują producenci?

Prostownik mikroprocesorowy

Pierwszy typ to prostowniki mikroprocesorowe, cechujące się zaawansowanymi technologiami. Cieszą się coraz większym uznaniem na rynku. Posiadają specjalny układ sterujący, dzięki czemu ładują akumulator bezpiecznie i sprawnie. Wszelkie ustawienia dobieramy tak, aby zabezpieczyć akumulator i zoptymalizować działanie sprzętu. Co ciekawe, taki prostownik przestaje działać automatycznie, gdy uzyskany jest poziom naładowania 100%. Można je podłączyć nawet do akumulatora, który nie został odłączony od elektrycznej instalacji. 

Prostownik standardowy

Wersja standardowa to prostownik samochodowyktóry spotkamy praktycznie w każdym garażu i warsztacie. Działanie jest podobne do działania mikroprocesorowych urządzeń, jednak tutaj nie ma rozbudowanych rozwiązań elektronicznych. Klasyczny prostownik jest transformatorem, do którego podpinamy akumulator auta, wcześniej odłączając go od pojazdu. Pamiętajmy o tym, że sprzęt nie chroni naszego akumulatora. Najważniejszym atutem jest atrakcyjna cena, dlatego te wersje cały czas są cenione na rynku. 

Prostownik trakcyjny

Prostowniki trakcyjne spełnią oczekiwania wymagających odbiorców. Są przeznaczone do największych akumulatorów, które często potrzebują dużej ilości prądu. Posłużą nam przykładowo do ładowania akumulatorów w wózkach widłowych lub urządzeniach spalinowych. Ponadto są nieocenione dla posiadaczy aut z silnikiem elektrycznym i kamperów. Jakie zalety ma prostownik trakcyjny? Przede wszystkim pozwala na wydajne i szybkie ładowanie. Jest nieco droższy od innych typów, a jego kształty często są duże i nieporęczne. 

Prostownik impulsowy

Urządzenia tego typu bazują na dosyć skomplikowanym schemacie działania. Tutaj transformator nie jest podłączany bezpośrednio do akumulatora. To zadanie leży po stronie tranzystora, który za pomocą impulsów przekazuje prąd do akumulatora. Warto wiedzieć, że częstotliwość impulsów jest bardzo duża. Taki tryb pracy sprawia, że dochodzi do eliminacji strat mocy. Faktem jest, że prostowniki impulsowe to jedne z nowocześniejszych metod ładowania baterii. Pozwalają szybko zregenerować osłabiony akumulator

Pewność długotrwałości

Jak widać, istnieje wiele propozycji, które dobierzemy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Podczas zakupu nie zapominajmy o znanych markach urządzeń i solidnym wykonaniu. Dzięki temu mamy pewność, że sprzęt będzie nam służył przez długi czas. Warto skorzystać z pomocy sprzedawcy w trakcie doboru. Prostowniki wydajne i niezawodne są stosowane w wielu warsztatach, w tym także w przydomowych garażach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx