Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny internetowej?

Domena internetowa możliwa jest do przetłumaczenia na adres IP. Wyróżnia się kilka podstawowych domen, w tym, chociażby domeny narodowe – .pl, .de, .co.uk. Dostępne są również domeny funkcjonalne – com.pl, edu.pl, net.pl. Czy możliwe jest sprawdzenie właściciela domeny?

Jak sprawdzić czyja jest domena?

Osoby, które chciałyby uzyskać odpowiedź na to pytanie, mogą zajrzeć na stronę https://kupnodomen.pl/wlasciciel-domeny/.

Niezbędne informacje odnośnie właściciela domeny dostarczają ich dostawcy.

Jeżeli ktoś zastanawia się, jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny, powinien ustalić w pierwszej kolejności, z jakim rodzajem domeny ma się do czynienia.

Domeny polskie

Dostawcą jest NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. To oni udostępniają darmowe narzędzie WHOIS. Przy wykorzystaniu bazy WHOiS można znaleźć odpowiedzieć na wszystkie interesujące pytania.

Domeny globalne

To wszystkie te domeny, których końcówka to .com, .org. Jak można sprawdzić właściciela domeny globalnej? Korzystając z serwisu who.is.

Domeny EU

W przypadku domen europejskich, ich końcówka to .eu, .ею (transkrypcja .eu w cyrylicy), *.ευ (transkrypcja .eu w alfabecie greckim). Nie brakuje takich zarejestrowanych domen internetowych. Koniecznością będzie skorzystanie z bazy znajdującej się na eurid.eu. European Registry for Internet Domains (EURiD) posiada osobną bazę informacji.

Czego można dowiedzieć się z bazy WHOIS?

Znając nazwę domeny, przy wykorzystaniu tej bazy można uzyskać następujące informacje:

  • osoba, która jest rejestratorem; firma, gdzie została opłacona domena,
  • dane właściciela domeny, czyli abonent,
  • adresy serwerów DNS, gdzie została umieszczona strona,
  • data rejestracji domeny oraz moment, kiedy ona wygaśnie.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa

NASK odpowiedzialny jest za prowadzenie rejestru domen w Polsce. Warto wykorzystać ich zasoby, dzięki czemu możliwe będzie pozyskanie poszczególnych informacji:

  • status domeny – czy jest ona aktywna, czy na chwilę obecną nie,
  • dostępne opcje – informacje, które odnoszą się do tego, czy dana osoba jest już gotowa do wykupienia tej domeny,
  • dat – jakie powiązane są również z prowadzeniem ewentualnych prac modyfikacyjnych.

Osoba fizyczna jako właściciel domeny

Jeżeli właścicielem domeny jest osoba prywatna, poszukiwanie odpowiedzi na pożądane pytanie może być utrudnione. Wszystko przez to, że poszczególne dane mogą być utrudnione. Jedyne informacje, jakie można pozyskać to miejsce, gdzie dana domena została zarejestrowana. Jest to możliwe, ponieważ informacje o właścicielu domeny mogły zostać utajnione. On sam mógł sobie tego zażyczyć, zaznaczając odpowiednie informacje.

Chyba, że ma się do czynienia z domeną globalną, gdzie nie ma się do czynienia z żadnymi ograniczeniami.

Jeżeli dane abonenta zostały utajnione, ale konieczne jest ustalenie do kogo należy domena, można skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania. Są nim firmy, które pośredniczą w nawiązaniu kontaktu z takimi osobami.

Własna domena internetowa – zalety jej posiadania

Temat właściciela domeny został praktycznie wyczerpany. Warto zastanowić się teraz nad tym, jak nakłonić kogoś do kupna domeny. W szczególności należy spojrzeć na to z perspektywy prowadzenia firmy.

Dobra domena globalna, polska, europejska, itd., jest w stanie w znaczący sposób wpłynąć na sukces firmy. Koniecznością jest posiadanie domeny, która będzie powiązana z rozpoznawalną marką danej firmy. Trzeba zadbać nie tylko o założenie domeny, ale również o to, aby jak najdłużej utrzymać ją w swoich rękach. Tym bardziej że dzięki temu będzie możliwe m.in. prowadzenie działań powiązanych z link building.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx