Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Jak wybrać ekonomiczne auto?

Czy wiesz, czym tak naprawdę jest ekonomiczne auto? Czym kierować się, poszukując takiego samochodu, i na jakie parametry oraz czynniki należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Ekonomiczne auto – czyli jakie?

Szczególnie w dzisiejszych czasach w coraz większym stopniu racjonalizujemy wszelkie wydatki, a każdą złotówkę przed wydaniem obracamy nawet kilka razy. Jednocześnie w wielu sytuacjach trudno wyobrazić sobie sprawne i wygodne funkcjonowanie bez posiadania własnego pojazdu. W sieci czy w telewizji wciąż widzimy reklamy dotyczące tego, z jakiej promocji na zakup auta możesz skorzystać. Poszukując nowego samochodu, warto zwrócić uwagę jednak na inny aspekt – a mianowicie ekonomikę jego użytkowania. W głównej mierze dotyczy ona oczywiście spalania, choć jak za chwilę się okaże, nie tylko ten aspekt ma znaczenie. Co zatem wpływa na to, czy dane auto jest faktycznie ekonomiczne? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

Z pewnością na pierwszy plan wysuwa się tu rodzaj silnika oraz faktyczne zużycie paliwa lub… energii w innej postaci. Pod tym względem zdecydowanie najlepiej prezentują się samochody hybrydowe i samochody elektryczne. Tego typu pojazdy sprawiają, że ich sumaryczne „tankowanie” będzie tańsze niż w przypadku tradycyjnych aut spalinowych. Nie da się ukryć, że samochody hybrydowe doskonale sprawdzają się w mieście, lecz nie oznacza to, że hybrydą nie możesz jechać w trasę. Obecne technologie pozwalają na pokonanie nawet kilkudziesięciu kilometrów na silniku elektrycznych. Co więcej, np. SUV hybryda to auto bardzo przestronne i pakowne – w takim samochodzie możesz wyruszyć w komfortową podróż z całą rodziną i niezbędnymi bagażami.

Wracając jednak do ekonomii auta związanej ze spalaniem – choć rodzaj silnika ma kolosalne znaczenie dla poziomu emisji spalin, to jednak wpływa na to znacznie więcej czynników. Wymienić trzeba chociażby:

  • rodzaj napędu, np. przy samochodach 4×4 zużycie paliwa/energii może być większe,
  • wagę i wielkość pojazdu,
  • obciążenie auta – przy większej liczbie pasażerów lub dużej liczbie bagażu rośnie spalanie,
  • stan techniczny napędu i pojazdu – w przypadku nowych aut ten czynnik praktycznie nie ma znaczenia, warto jednak mieć go na uwadze, jeśli planujesz zakup używanego samochodu,
  • sposób eksploatacji – jeśli jeździsz dynamicznie lub agresywnie, spalanie podczas podróży może proporcjonalnie rosnąć. Dlatego warto przestrzegać zasad ekonomicznej jazdy.

Często przy omawianiu zagadnień związanych z ekonomią użytkowania pojazdu ogranicza się jedynie do kwestii spalania. W rzeczywistości jednak na faktyczną ekonomię samochodu wpływają także inne czynniki, jak np. jego awaryjność, dostępność i cena części czy stawki mechanika, a w przypadku samochodów nowych dochodzą też takie elementy jak zakres i długość gwarancji. Nie możesz zapominać także o tym, że ekonomiczny samochód często może być droższy w samym zakupie niż inne auta. W takim wypadku oszczędności na aucie pojawią się dopiero po pewnym czasie jego użytkowania.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx