Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Zatrudnianie Pracowników z Europy Wschodniej – szanse i wyzwania dla Polskich Pracodawców

Od wielu lat pracownicy ze Wschodu należą do najliczniej reprezentowanych cudzoziemców na polskim rynku pracy. Wśród nich dominują osoby z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, czy też Kazachstanu. Zatrudnianie ich wiąże się z określonymi korzyściami i szansami dla naszych pracodawców. Z drugiej strony jest to także określone wyzwanie, zwłaszcza w obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej za naszą wschodnią granicą. Sprawdź szanse i ryzyka, z jakimi wiąże się rekrutacja pracowników ze Wschodu.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników ze Wschodu?

Ostatnie lata dowodzą, że istnieje spora liczba argumentów, dla których warto zatrudniać pracowników ze Wschodu. To już nie tylko mniejsze wymagania finansowe, ale również określone przymioty takie jak pracowitość i szacunek. Sprawdź podstawowe korzyści, które wiążą się z rekrutacją pracowników ze Wschodu. 

Pracowitość i szacunek do miejsca zatrudnienia

Dla kandydatów ze Wschodu praca w Polsce jest szansą na poprawienie swojej sytuacji materialnej i statusu społecznego. To sprawia, że chcą pokazać się u nas z jak najlepszej strony. Przekłada się to na ich pracowitość i szacunek wobec pracodawcy, a także współpracowników. Pracownicy ze Wschodu są lojalni i zależy im na wykorzystaniu otrzymanej szansy. Ciekawy przypadek stanowią tu pracownicy z Ukrainy i pracownicy z Białorusi. Pierwsi uciekają przed wojną i rosyjskim okupantem, a drudzy przed dyktatorem. I jedni i drudzy poszukują spokoju, bezpieczeństwa i stabilnego zatrudnienia. Otrzymują je od polskich pracodawców, za co okazują swoją wdzięczność i przywiązanie do miejsca pracy. Im większa lojalność, tym mniejsza fluktuacja pracowników i niższe koszty związane z ewentualnymi dodatkowymi rekrutacjami. 

Mniejsze wymagania finansowe

Choć powoli to się zmniejsza, to jednak wciąż widoczna jest różnica w wynagrodzeniach pracowników z Polski i ze Wschodu na podobnych stanowiskach. Pracownicy z Mołdawii, Gruzji, Kazachstanu itd. mają niższe wymagania od Polaków, co w dłuższej perspektywie przekłada się na realne oszczędności na utrzymaniu firmy. W ten sposób polscy przedsiębiorcy wciąż mogą się rozwijać, uzupełniać braki kadrowe i jednocześnie optymalizować koszty prowadzonego biznesu. 

Szeroki wybór kwalifikacji

Obecnie pracownicy ze Wschodu to osoby o szerokim spektrum posiadanych kwalifikacji i doświadczenia. Wśród nich znajdują się zarówno osoby rozpoczynające pracę zawodową, jak i wykształceni specjaliści z bogatym doświadczeniem. Dzięki temu pracodawca może zagospodarować wakaty na różnym szczeblu hierarchii firmy i znaleźć kandydatów na różne stanowiska. W tym zakresie nieocenione wsparcia stanowi renomowana agencja pośrednictwa pracy, która posiada długą listę potencjalnych kandydatów. Taką firmą bez wątpienia jest biuro pośrednictwa pracy dla cudzoziemców Worksol

Jakie wyzwania czekają polskich pracodawców?

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu to także określone wyzwania, przed którymi stają polscy przedsiębiorcy. Przede wszystkim pracownicy z Gruzjipracownicy z Kazachstanu i innych państw Europy Wschodniej wymagają przejścia przez inną procedurę zatrudnienia. Są traktowani inaczej niż obywatele Unii Europejskiej, choć w ostatnich latach i tak polski rząd wprowadza zmiany, które mają uprościć zatrudnianie kandydatów ze Wschodu. Ze względu na złożony proces, warto postawić na to, aby całą sprawą zajął się doświadczony pośrednik pracy za granicą. Skróci to cały proces i pozwoli uniknąć ewentualnych błędów i dodatkowych kosztów. 

W przypadku pracowników z Ukrainy dodatkowym wyzwaniem jest wojna, którą w ich kraju rozpętała Rosja. Choć nie każdy daje to po sobie poznać, to jednak dotknęła ona mniej lub bardziej każdego Ukraińca. W związku z tym osoby te często potrzebują dodatkowego wsparcia w aspekcie psychicznym i zrozumienia, aby móc pokazać pełnie swoich możliwości w miejscu zatrudnienia. 

Postaw na pracowników ze Wschodu z agencją Worksol

Jeżeli planujesz zatrudnić pracowników ze Wschodu, to warto posiłkować się wsparciem uznanej agencji zatrudnienia. W tym obszarze rekomendujemy kontakt z ekspertami Worksol. To specjaliści, którzy posiadają bogate doświadczenie i wiele sukcesów na polu zatrudniania kandydatów z Europy Wschodniej w polskich przedsiębiorstwach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx