Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 września 2023

Spoofing – jak ustrzec się przed tym zagrożeniem?

Jest wiele zagrożeń, które mogą przyczyniać się do strat finansowych. Jednym z nich jest spoofing. To słowo pochodzi od ang. zwrotu spoof, który można tłumaczyć jako naciąganie czy szachrajstwo. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, by nie zostać jego ofiarą.

Czym jest spoofing?

Informatycy oraz inni specjaliści działają i wymyślają nowe programy antywirusowe, dzięki którym ryzyko cyberataku jest mniejsze. Ale w tym samym czasie działają także hakerzy, którzy również wymyślają nowe sposoby, jak oszukać ludzi i wyłudzić dane bądź pieniądze. Coraz częściej stosowanym sposobem jest spoofing. Ma on miejsce w momencie, gdy haker podszywa się pod użytkownika czy inne urządzenie po to, aby wykraść dane czy zainstalować złośliwe oprogramowanie. Spoofing może dotyczyć adresu IP i tutaj wysyłane będą komunikaty do komputera z takiego adresu e-mail, który wydaje się wiarygodny. Występuje też spoofing e-mail. W tym przypadku hakerzy podrabiają nagłówki. Niebezpieczny jest również spoofing DNS. W tym przypadku dochodzi do modyfikacji serwera DNS w celu przekierowania ruchu z bezpiecznej domeny na inny adres IP. Niestety bardzo łatwo jest ulec temu zagrożeniu. Wystarczy tylko mały błąd bądź chwila nieuwagi.

Czy można rozpoznać spoofing?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Najłatwiej jest rozpoznać spoofing e-mail, szczególnie gdy w wiadomości jest prośba o wysłanie prywatnych informacji, np. nazwy użytkownika czy hasła. Ale mimo wszystko tak jak wspominaliśmy łatwo jest popełnić błąd. Zatem należy bezwzględnie pamiętać, że żadne instytucje bankowe ani inne rzetelne strony nie proszą o podanie hasła czy też loginu. Spoofing IP bądź DNS jest naprawdę trudno rozpoznać. Warto zwracać uwagę na wszelkie nawet drobne zmiany, jakie zachodzą na Waszym komputerze, gdyż właśnie one mogą świadczyć, że staliście się ofiarami spoofingu. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, to powinniście zawsze zachować ostrożność. Prowadząc swoją firmę, warto zatrudnić profesjonalistów, którzy przeszkolą pracowników z potencjalnych zagrożeń. Tutaj polecamy usługi IT z Wrocławia. Wiele osób zastanawia się, czy można jakoś usunąć spoofing? Odpowiedź jest jedna: niestety nie. Można jedynie zabezpieczyć się, jednak nie oznacza to wgrania żadnego konkretnego programu, lecz po prostu wykazanie się zdrowym rozsądkiem, ostrożnością oraz dyskrecją.

Jak można zapobiegać spoofingowi?

Każdy użytkownik sieci powinien pamiętać, że nie można podawać jakichkolwiek danych do logowania czy danych do konta. W żadnym wypadku nie można także logować się po kliknięciu w link. Należy sprawdzać, czy adres nadawcy nie jest podejrzany. Trzeba też zwracać uwagę, jak zachowuje się strona internetowa. Jeżeli cokolwiek budzi Waszą wątpliwość, to powinniście czym prędzej wezwać fachowca, który sprawdzi, czy coś złego się nie dzieje. Oczywiście są też sposoby, które zwiększą Waszą ochronę w sieci. Na pewno należy zainwestować w skuteczny program antywirusowy, który usuwa wirusy, ale też chroni przed nieprawdziwymi stronami. Niezbędna jest także ostrożność. Pamiętajcie, że ofiarą spoofingu możecie stać się również podczas rozmowy telefonicznej. Oszust będzie podszywał się np. pod pracownika banku, a najgorsze jest to, że może dzwonić z prawdziwego numeru, który podany jest na stronie internetowej. Jak to jest możliwe? Otóż hakerzy i oszuści korzystają z bramek do wykonywania połączeń, a więc wpisują dowolny numer telefonu, np. infolinii banku. Podczas rozmowy fałszywi pracownicy będą próbowali wyłudzić dane, informując np. że Wasze pieniądze są w niebezpieczeństwie. Wiele osób stało się też ofiarami spoofingu SMS-owego. Głośno było o sprawach, gdzie osoby klikały w SMS, gdyż myślały, że muszą dopłacić do swojej paczki. Niezależnie w jakim mieście pracujecie, czy prowadzicie firmę, a więc czy jest to Warszawa, Poznań czy Wrocław IT, czyli technika informatyczna może zwiększyć Wasze bezpieczeństwo w sieci.

Małe zmiany – duże efekty, czyli kilka rad, jak chronić się przed spoofingiem

Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości podczas rozmowy telefonicznej, to jak najszybciej się odłączcie. Nigdy też nie podawajcie swojego loginu, hasła przez telefon, SMS czy mail. Nie klikajcie w żadne linki czy załączniki. Zawsze korzystajcie z najnowszej wersji przeglądarki internetowej. Pamiętajcie jeszcze, aby nie zapisywać loginów i haseł w plikach tekstowych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx