Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Okna w trosce o komfort cieplny i finansowy

Sezon zimowy potrafi przynieść wiele wyzwań. Nie dość, że dzień jest krótki, zimny i ogranicza dostęp do drogocennych promieni słonecznych, to w tym roku… drżymy z powodu szalejącej inflacji. Najlepiej byłoby zamknąć się w czterech ścianach i przeczekać do wiosny albo przynajmniej odpocząć od chłodnego świata i ukoić nerwy w komfortowej przestrzeni. Co zrobić, żeby domowy azyl bezpiecznie i skutecznie otulał nas ciepłem, a rachunki za ogrzewanie przestały mrozić krew w żyłach? Odpowiedź jest prosta. Warto zainwestować w odpowiednie okna.

Okno energooszczędne – z widokiem na niższe rachunki

„Ciepłe okno”, tak potocznie nazywa się okno energooszczędne. Dlaczego? Bo jest szczelne, solidnie wykonane i pozwala zatrzymać ciepło tam, gdzie jego miejsce, czyli wewnątrz pomieszczenia. To niewiele? Nic bardziej mylnego! Należy bowiem pamiętać, że w przypadku gorszej jakości stolarki okiennej straty ciepła mogą wynosić nawet 30%. Efekt? Komfort termiczny zawrotnie spada, a rachunki za ogrzewanie zawrotnie rosną. Na szczęście, zarówno nowoczesne okna aluminiowe jaki i PVC mogą pochwalić się doskonałymi parametrami technicznymi, które pozwolą im stanąć na straży naszego spokoju i domowych oszczędności.

Okna aluminiowe w pokoju

Jakie okna zatrzymają ciepło w czterech ścianach?

W ofercie OknoPlus znajdują się modele z nawiązką wyprzedzające wymagania ustawodawcy dotyczące nowoczesnego budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami współczynnik przenikania ciepła dla stolarki okiennej może wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus. – Nasze okna aluminiowe oraz PVC to rozwiązania, które osiągają parametr przenikania ciepła na poziomie Uw 0,7 W/m2K. Ten rewelacyjny wynik nie tylko czyni z nich strażnika komfortu termicznego, ale przyniesie ulgę naszym portfelom, a także środowisku – zapewnia ekspert.

Z takimi współczynnikami nie musimy obawiać się zimowych podmuchów czy utraty płynności finansowej w sezonie grzewczym. A co z estetyką? Ta również plasuje się na najwyższym poziomie. Wybór odpowiedniego okna sprowadza się do decyzji, jakim designem chcemy się cieszyć we wnętrzu.

Okna PVC w kuchni

Jak właściwe okna pomagają zmniejszyć opłaty za ogrzewanie?

Stolarka okienna opiera się na trzech ważnych filarach – szyby, profile i okucia grają tu bez wątpienia kluczowe role.

– Okna trzyszybowe to absolutny must have, gdy wznosimy dom energooszczędny lub pasywny – mówi Mariusz Kudas. – Trzy tafle szkła rozdzielone ciepłą ramką dystansową tworzą komory, które wypełnia gaz szlachetny. Problem utraty ciepła zupełnie nas nie dotyczy, a wysoka przepuszczalność energii słonecznej sprawia, że wnętrze jest lepiej ogrzane. Ot, zysk, i to dosłowny, widać jak na dłoni – podsumowuje ekspert.

Dzięki nowoczesnej technologii oszczędność mogą nam przynieść również niewidoczne, ale istotne okucia okienne. Jak te ukryte elementy pomagają obniżyć rachunki za ogrzewanie? Poprzez udoskonalony proces wietrzenia. Liderem w tym aspekcie są okucia Comfort. Na całym obwodzie odsuwają skrzydło od ramy, a w tym czasie okno pozostaje zaryglowane. Wystarczy sześć milimetrów, żeby polepszyć mikroklimat, nie dopuszczając do gwałtownego wychłodzenia pomieszczenia i wzrostu opłat za ogrzewanie.

Wybierając okna trzyszybowe, osadzane w najwyższej jakości profilach, wzbogacone o niezawodne okucia, otrzymujemy rozwiązanie, które pozostanie z nami na długie lata. To również inwestycja, która zwróci się na wielu polach. Pozostaje nam jedynie dopasować ramę do wymarzonej aranżacji.

Okna trzyszybowe w sypialni

Właściwy montaż i eksploatacja – żeby okna mogły realizować swoje zadanie

By okna energooszczędne, nawet te o najwyższych parametrach, jak najlepiej spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio osadzone w konstrukcji budynku. Specjaliści w tej dziedzinie zalecają ciepły montaż, który znacznie podnosi właściwości termoizolacyjne nowoczesnych okien. Na czym polega? To technologia zabezpieczająca przed powstawaniem mostków termicznych przy użyciu trzech warstw uszczelniających – wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Dzięki temu szczelność połączenia wzrośnie aż o 75%, a to kolejna dobra wiadomość w kontekście opłat za energię.

Dopełnieniem montażu powinien być również regularny, sezonowy przegląd.

Zimą powinniśmy przyjrzeć się szczelności okien, bo to sprawa priorytetowa w ich eksploatacji – mówi ekspert Mariusz Kudas. – W tym okresie konieczna jest efektywna regulacja, czyli odpowiednie ustawienie bolców (rolek), które zwiększa docisk uszczelki, co poprawia szczelność konstrukcji. Dzięki temu zimne powietrze nie przeniknie do wewnątrz, a ciepło nie ucieknie na zewnątrz – tłumaczy Mariusz Kudas.

Okna energooszczędne w salonie

Udana inwestycja to niższe rachunki

Stolarka okienna często okazuje się nieszczelna i konieczna staje się wymiana okien na nowe. Wybierając okna aluminiowe lub PVC nie warto oszczędzać lub szukać kompromisów. Nie jest to jednak tani proces, ale z pomocą inwestorom przychodzi program Czyste Powietrze. Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dotację w wysokości nawet do 90% kosztów zakupu i wymiany okien na nowe.

***

Nowoczesne okna skutecznie rozwiązują problem srogiej zimy i równie srogich podwyżek cen energii. W komfortowym, ciepłym wnętrzu możemy się wreszcie odpowiednio zrelaksować i cierpliwie czekać na lato. Może warto zacząć przygotowywać się na porę upałów, zgłębiając temat chłodzenia domu w gorące dni.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx