Polska na konferencji w Sybinie. Wspieranie polityki spójności w przyszłym budżecie UE
Przedstawiciele polskich władz i polscy samorządowcy na konferencji w rumuńskim Sybinie przekonywali o potrzebie wzmocnienia polityki spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej.
Przedstawiciele polskich władz i polscy samorządowcy na konferencji w rumuńskim Sybinie przekonywali o potrzebie wzmocnienia polityki spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej.
Na wspólnej konferencja Europejskiego Komitetu Regionów oraz Ministerstwa Inwestycji i Projektów Europejskich Rumunii w Sybinie przedstawiciele rządów i samorządowcy dyskutowali na temat wpływu polityki spójności UE na proces odbudowy i transformacji gospodarki europejskiej oraz jej przyszłego kształtu po 2027 roku.
Tematyka spotkania koncentrowała się także na rewizji unijnego budżetu na lata 2021-2027. Chodzi o większą elastyczność w wydatkowaniu środków polityki spójności celem łagodzenia negatywnych skutków dla regionów związanych z wojną na Ukrainie oraz wyzwań transformacji energetycznej.
„Polityka spójności UE po 2027 roku powinna mieć wbudowaną elastyczność, która pozwoliłaby na programowanie dostosowane do potrzeb regionów” – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Wiceminister zwróciła uwagę, że regiony wewnątrz poszczególnych państw członkowskich różnią się pod względem potencjału gospodarczego i możliwości.
„Dla regionów elastyczne i ukierunkowane terytorialnie podejście w polityce spójności pozwala skuteczniej odpowiadać na lokalne potrzeby wiążące się z odmiennymi wyzwaniami zależnymi od poziomu rozwoju, dynamiki gospodarczej, statusu demograficznego czy gęstości zaludnienia” – przekonywała.
„Odbudowa gospodarcza i sprawiedliwa transformacja są procesami długotrwałymi, a rzeczywistość społeczno-gospodarcza może zmienić się bardzo szybko. Dlatego polityka spójności powinna charakteryzować się większą elastycznością, zarówno na etapie programowania, jak i na późniejszych etapach, kiedy może pojawiać się potrzeba jej dostosowania do zmieniających się okoliczności” – dodała wiceminister.
W podobnym tonie w Sybinie wypowiadali się polscy samorządowcy.
„Jest jeszcze poziom makroregionalny, który będzie musiał być wspierany w polityce spójności UE, aby uczynić nasze regiony i społeczności bardziej odpornymi i z silniejszymi powiązaniami infrastrukturalnymi, które są podstawą rozwoju” – zauważył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Komitecie Regionów.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP