Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Polacy mogą teraz inwestować w fizyczne złoto na GPW

Do listy dostępnych instrumentów finansowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie dołączyło właśnie ETC (Exchange Traded Commodities), czyli produkt zapewniający ekspozycję inwestycyjną między innymi na fizyczne złoto. Pierwszym emitentem na GPW ETC została europejska platforma ETF – HANetf, oferująca możliwość inwestowania w złoto fizyczne przechowywane w brytyjskiej Mennicy Królewskiej (The Royal Mint).

ETC to instrumenty pasywne, zabezpieczone fizycznym surowcem. Jako dłużne papiery wartościowe, stanowią przedmiot obrotu na giełdach i są nabywane lub sprzedawane po kursie rynkowym, odpowiadającym wartości ich aktywa bazowego. Pierwszy w historii ETC wprowadzono do obrotu w Europie w 2002 r., a od kilku lat ta gama produktów cieszy się rosnącym zaufaniem i zainteresowaniem inwestorów na całym świecie. Od wtorku instrument ten jest dostępny również dla uczestników obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

„To historyczny dzień dla całego zespołu GPW, ponieważ wprowadzamy na polski rynek absolutną nowość. Pojawienie się w naszej ofercie ETC koresponduje z generalną strategią Giełdy, umożliwiającą inwestorom budowę pasywnego portfela inwestycyjnego dającego szeroką ekspozycję geograficzną i tematyczną przy wykorzystaniu transparentnych i relatywnie tanich produktów” – powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pierwszym produktem ETC na GPW jest fizyczne złoto, a dokładniej sztabki London Bullion Market Association (LBMA) kategorii Good Delivery przechowywane i strzeżone w skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej w Llantrisant w Walii oraz regularnie kontrolowane przez niezależnego audytora. Co ważne, nowy instrument na warszawskiej giełdzie jest zabezpieczony wyłącznie sztabkami złota, a nie środkami pieniężnymi czy instrumentami pochodnymi. Emitentem pierwszego na GPW ETC na fizyczne złoto jest europejska platforma HANetf.

„Ogromnie cieszy nas możliwość ścisłej współpracy z GPW przy wprowadzeniu pierwszego notowanego w Polsce instrumentu ETC. Jego wyjątkową cechą jest możliwość dokonania przez inwestorów jego umorzenia w dowolnym momencie i otrzymania w zamian złotych monet czy sztabek” – wyjaśniał Nik Bienkowski, współzałożyciel i współprezes zarządu HANetf.

ETC na złoto został stworzony przez HANetf we współpracy z brytyjską Mennicą Królewską i uruchomiony w lutym 2020 r. Instrument jest denominowany w dolarach amerykańskich, będących bazową walutą ETC. Jeden ETC odpowiada wartości 0,01 uncji złota. Cena złota zmienia się codziennie, a na jego wartość wpływ mają różne czynniki, w tym jego trudna dostępność, używanie w procesach przemysłowych czy wykorzystywanie jako towar inwestycyjny.

„Inwestorzy bardzo cenią sobie złoto, zwłaszcza w trudnych czasach. Jest ono wyjątkowo odporne na wszelkie kryzysy czy krachy, zapewniając bezpieczeństwo ulokowanego w nim kapitału. Mówiąc wprost: bank centralny może nagle przestać drukować pieniądze, ale wydobycia cennego metalu nikt powstrzymać nie może” – tłumaczył Andre Voinea z HANetf.

Złoto, będące zabezpieczeniem pierwszego na GPW ETC, jest pozyskiwane z zachowaniem najwyższej staranności w ramach programu odpowiedzialnego pozyskiwania złota LBMA, dzięki czemu inwestor ma pewność, że pochodzi ono z legalnych źródeł w regionach wolnych od konfliktów.

„Część złota pozyskiwana jest dzięki innowacyjnej metodzie recyklingu tego metalu, co minimalizuje ślad węglowy i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki temu nowy instrument wpisuje się w bardzo ważną dla GPW strategię zrównoważonego rozwoju” – powiedziała Izabela Olszewska.

Obrotowi na nowym ETC towarzyszy również szereg regulacji i standardów opracowanych przez warszawską giełdę.

„Wszyscy emitenci ETC muszą spełniać nie tylko nasze najwyższe wymogi regulaminowe dopuszczające ich walory do obrotu, ale także nałożyliśmy na nich dodatkowe obowiązki, związane chociażby z udostępnianiem informacji o swej działalności. Zwracamy również uwagę na to, czy są oni kontrolowani przez zewnętrzne podmioty audytujące” – dodał Marcin Opoka z działu rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Więcej informacji na temat nowego produktu znajduje się na stronie emitenta.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx