Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

20 lat Polski w UE: lotnictwo szybuje w górę!

Gry edukacyjne, możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia, a także prezentacje działania dronów towarzyszyły lotniczym obchodom 20-tej rocznicy wejścia Polski do UE. Tysiące warszawiaków oraz turystów odwiedziło Strefę Lotniczą na Festiwalu Europejskim, gdzie można było spotkać przedstawicieli PLL LOT oraz PAŻP, UCL i PPL. Przy tej okazji prezes PLL LOT Michał Fijoł zapowiedział wzmocnienie siatki połączeń z Warszawy do Brukseli od września tego roku.

1 maja dziesiątki tysięcy warszawiaków oraz turystów z Polski i całego świata odwiedziło odbywający się w okolicach Krakowskiego Przedmieścia Festiwal Europejski. Wydarzenie to uświetniło 20-lecie wejście Polski do Unii Europejskiej. W specjalnej Strefie Lotniczej znajdującej się w okolicach skweru Hoovera znalazły się stoiska Polskich Linii Lotniczych LOT, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Polskich Portów Lotniczych oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

O godzinie 12.30 otwarcia strefy dokonali prezesi wymienionych powyżej instytucji wraz z wiceministrem Maciejem Laskiem (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej).

„W ciągu 20-tu lat, kiedy Polska jest w Unii, bardzo mocno wzrósł ruch lotniczy, bo nastąpiła liberalizacja rynku. Widać jak pasażerowie z Polski latają, czy to z lotnisk regionalnych, czy lotniska centralnego” – mówił Maciej Lasek.

Dodał, że ruch ten dynamicznie rośnie, pomimo okresowych zaburzeń wywołanych pandemią lub wojną w Ukrainie.

„Do zwiększającego się ruchu musimy przystosować wszystkie organizacje w Polsce zajmujące się dbaniem o to, by pasażerowie latający z polskich lotnisk, mogli to robić bezpiecznie i wygodnie” – powiedział wiceminister.

Według Michała Fijoła, wejście do Unii Europejskiej oznaczało szereg wyzwań i szans dla LOT-u.

„W mojej ocenie dobrze wykorzystaliśmy ostatnie lata. Jest to kwestia dostosowań do regulacji unijnych, rozwoju lotnisk regionalnych, intensywnego rozwoju siatki połączeń LOT” – powiedział prezes Fijoł.

Wykorzystując rocznicę związaną z 20-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, zapowiedział zwiększenie liczby lotów z Warszawy do stolicy Belgii.

„Od września LOT będzie latał do Brukseli cztery razy dziennie, oferując zarówno naszym pasażerom z Warszawy, jak i przesiadkowym, komfortowy rozkład lotów” – podkreślił prezes PLL LOT.

O skokowym wzroście ruchu lotniczego w Polsce w związku z wejściem do Unii Europejskiej mówiła również Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

„Ruch wzrósł wielokrotnie. Z 300 tys. operacji w 2004 r. do ponad 900 tys. tuż przed pandemią covid. W tej chwili się odradza, po pandemii nie widać już śladu. Mamy jeszcze wpływ wojny w Ukrainie nad Polską. Z punktu widzenia ilości pasażerów, także mamy skokowy wzrost – z niecałych 9 mln 20 lat temu do ponad 50 mln teraz” – mówiła prezeska PAŻP.

Podkreśliła jednocześnie, że tego rozwoju ruchu lotniczego by nie było, gdyby nie swobodny przepływ osób i wolny rynek w UE.

Z kolei Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych zwrócił uwagę, ze wejście do Unii Europejskiej i związane z tym fundusze wpłynęły pozytywnie na rozwój lotnisk regionalnych.

„20 lat temu pracowałem dla portu lotniczego w Bydgoszczy. Stworzyliśmy wniosek o dofinansowanie projektów związanych z modernizacją lotniska. Na lata 2007-2013 marszałek województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczył na ten cel – z grantów unijnych – 47,5 miliona euro. Modernizacja lotniska, która wtedy miała miejsce – korzystamy z niej do dzisiaj” – podkreślił prezes PPL-u.

O wzroście znaczenia lotnisk regionalnych w nowej unijnej rzeczywistości mówił również Julian Rotter, p.o. prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

„Dzięki wejściu do UE podróżowanie statkiem powietrznym stało się dużo tańsze i dostępne dla każdego obywatela Polski. Jeśli chodzi o ruch pasażerski – widzimy, że ich obecność jest zdecydowanie większa i wzrosła z około 27 do pięćdziesięciu kilku procent” – mówił przedstawiciel Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Oficjalne wystąpienia rozpoczęły kilkugodzinną, dobrą zabawę. W trakcie pikniku w strefie Polskich Linii Lotniczych LOT można było sprawdzić swoją precyzję – jakże niezbędną w pracy pilota – lądując papierowym samolotem w jednej z kilku europejskich stolic. Uczestnicy mieli też okazję do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w „oknach kokpitu”.

Z kolei Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przygotowała quiz lotniczy z pytaniami z rekrutacji na kontrolera ruchu lotniczego, a także edukacyjną, interaktywną wyspę poświęconą bezpiecznemu funkcjonowaniu dronów w polskiej przestrzeni powietrznej.

Najmłodsi, zainteresowani pracą na lotnisku mogli przystąpić do Akademii Młodego Adepta Follow-me Polskich Portów Lotniczych. Marszałkowie lub tzw. marshallerzy z Lotniska Chopina pokazywali dzieciom, jak naprowadzać samoloty, a także prezentowali symulacje lądowań.

Ponadto dla głodnych wiedzy – eksperci Urzędu Lotnictwa Cywilnego odpowiadali na pytania z zakresu praw pasażera, zdobywania licencji pilota czy też użytkowania dronów. W czasie zabawy można było również dowiedzieć się, jak bezpiecznie spakować bagaż podręczny, a w interaktywnych quizach poznać lotnicze ciekawostki.

Wszystkie atrakcje strefy były dostępne dla odwiedzających od godziny 12:00 do 18:00. Uczestnicy pikniku korzystali z lotniczych atrakcji w towarzystwie pięknej, majowej pogody.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx