Polscy naukowcy pracują przy tworzeniu najszybszego komputera na świecie

Najszybszy komputer kwantowy przez polaków

Ogromne tempo postępu technologicznego niesie za sobą coraz bardziej zaawansowane wynalazki, które znajdują, bądź dopiero znajdą, zastosowanie w życiu codziennym. Nie od dziś wiadomo, że polscy naukowcy posiadają znaczne zasługi na skalę światową. Nie dziwi więc, że zostali zaangażowani do prac nad powstaniem komputera kwantowego.

Ogromny potencjał

Czym jest komputer kwantowy? To zaawansowane urządzenie, którego specyfikacja umożliwi niezwykle szybkie wyszukiwanie informacji w ogromnych ilościach danych, pracę nad kilkoma operacjami w jednym czasie oraz tworzenie złożonych symulacji. Dzięki temu znacznie przewyższa on standardowe komputery. Swoje zastosowanie, komputer kwantowy znajdzie głównie w sektorze finansowym oraz w medycynie i przemyśle farmaceutycznym, znacznie usprawniając i przyspieszając wiele działań i procesów.

Na czym konkretnie polega praca polskich naukowców z dziedzin fizyki i informatyki, którą nadzoruje prof. Marek Kuś? Zajmują się oni charakteryzowaniem i optymalizacją obliczeń kwantowych wykonywanych przez kubity (to w kubitach zapisywane są informacje w komputerach kwantowych). Ich zadanie wsparła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, przekazując dofinansowanie w kwocie przekraczającej 17 milionów zł. Nad całym projektem, patronat sprawuje Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wormsik
4 lat temu

To pewnie już jest

1
0
Dodaj komentarzx